Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Noworoczne postanowienia

Większość z nas czeka, co przyniesie los, tylko część zamierza realizować plany.
Nowy rok to nowe szanse, nowe możliwości, a co za tym idzie czas na noworoczne postanowienia. O plany na 2015 rok spytaliśmy więc mieszkańców Częstochowy spacerujących w poniedziałkowe przedpołudnie w trzeciej Alei. Okazuje się, że większość (nieduża wprawdzie większość, bo nieco tylko ponad połowa) rozmówców wcale nie ma noworocznych postanowień.

Zapytani przechodnie argumentują, że w dzisiejszych czasach nie tyle postanowienia i żelazna konsekwencja w dążeniu do celu są ważne, co elastyczność, refleks i umiejętność szybkiego dostosowywania się do błyskawicznie zmieniającej się sytuacji. Widać tu zmianę. Jeszcze kilka lat temu niemal każdy mówił o silnej woli, o wytrwałości z dążeniu do celu, o cierpliwości i konsekwencji. Tymczasem współczesny świat, w oczach wielu naszych rozmówców, wydaje się być zbyt chaotyczny, by miało sens podejmowanie twardych postanowień.

Większość czeka w gotowości
– Skupiamy się przede wszystkim na naszych psach i ich potrzebach – mówią Ewelina i Sebastian, mieszkający w centrum miłośnicy czworonogów. – Zamiast snuć plany na nowy rok, zamierzamy się przyglądać ich potrzebom i reagować na bieżąco. Trzeba się dostosować do sytuacji, a nie koncentrować się na zamiarach i ich realizowaniu,. Bo można coś ważnego przegapić.
Słowa właścicieli dwóch sympatycznych psiaków oddają dość precyzyjnie nastawienie większości przechodniów zapytanych o noworoczne postanowienia.
Podobnie uważają pani Ewa i pan Marcin z ulicy Racławickiej. Ich dzieciaki skończą w przyszłym roku edukację przedszkolną i pójdą do pierwszej klasy.
–  Obecnie nie można przecież nic planować, nawet szkoły dla dzieci – mówi pani Ewa. – Programy nauczania się zmieniają jak w kalejdoskopie, co chwilę pojawiają się nowe podręczniki, szkoły przyciągają uczniów ofertą zajęć pozalekcyjnych, ale o tym rodzice się dowiedzą zapewne dopiero w wakacje. Trzeba więc czekać, obserwować i po prostu wybrać najlepszą okazję – mówi matka dwojga zerówkowiczów.

Niektórzy jednak planują z wyprzedzeniem
Zapytani o noworoczne plany przechodnie, którzy wiedzą już z góry, na czym będą się skupiać w 2015 roku, swoje plany zazwyczaj sprowadzają do zakończenia tego, co już zaczęli.
– Został mi jeszcze jeden semestr szkoły do skończenia i po prostu przestanę się obijać i zacznę zakuwać, żeby jakąś dobrą średnią na koniec wyciągnąć – zapowiada Bartek, student Akademii Długosza.
– Ja natomiast zapisałem się we wrześniu na karate i teraz, po trzech miesiącach mam kryzys i brak motywacji – mówi żartobliwie jego młodszy brat Michał, licealista. – Zacisnę więc zęby i nie wypiszę się jeszcze, by mnie rodzice nie oskarżali o słomiany zapał, a niewykluczone, że jak się nauczę więcej, to mi się znowu spodoba – dodaje wesoło.
Spora część zapytanych mówi, że ma zamiar się odchudzić do wakacji, żeby ładnie wyglądać na basenie, duży odsetek naszych rozmówców ma zamiar rzucić palenie, czy ograniczyć spożycie kawy lub słodyczy.
Kilka osób ma plany związane z przejściem na rentę czy emeryturę.
– Zadbam nareszcie o działkę, przypilnuję grządek, zatroszczę się lepiej o gołębie, może wykopię sobie oczko wodne – snuje rozmarzonym głosem plany pan Zdzisław z Gnaszyna. Nasz rozmówca planuje nie stetryczeć na stare lata, ma zamiar zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku i brać udział we wszystkich możliwych kursach, czy szkoleniach dla emerytów i rencistów.
– Teraz dopiero otwierają się nowe możliwości, nie zamierzam zmarnować ani jednego dnia – zapowiada dziarsko pan Zdzisław.

Niewielu częstochowian ma specyficzne plany
– Zamierzam sobie zrobić tatuaż na 33 urodziny – mówi Monika, mieszkanka III Alei. – Mam już od dawna wybrany wzór, ale jakoś nie było okazji, by zrealizować zamiar. Postanowiłam więc, że zrobię sobie prezent urodzinowy i już mam zaklepaną wizytę w salonie tatuażu na 23 stycznia.
Niewiele osób ma tak sprecyzowane plany. Jeden z naszych rozmówców planuje zakup samochodu z napędem na cztery koła, jeden chce wyremontować łazienkę podczas pobytu dzieci na feriach, a jeden chciałby nauczyć się obsługi wózka widłowego. Parę osób wspomina o pójściu na rozmaite kursy zawodowe, ale nie zdecydowali jeszcze czego się będą chcieli nauczyć. Uogólniając można powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na zmiany, spodziewamy się zmian i staramy się za potrzebą dostosowania do zmian nadążać. Z rozmów z przechodniami wynika jednak, że jesteśmy niepewni jutra, uważamy, że trudno snuć długoterminowe plany, bo rzeczywistość zmienia się tak szybko, że plany trzeba do niej dostosowywać częściej, niż tylko raz na rok.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content