Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Zmierzch lata

Kapitan Sowa zmarszczył czoło, próbując w ten sposób pofałdować gładź mózgową. Przed nim leżał „wytyk” prokuratorski, pokłosie afery Amber Gold, nakazujący ściganie piramid finansowych.

W Wołkowie, gdzie pełnił służbę kpt Sowa, do głośnych afer politycznych dochodziło rzadko, a o piramidach słyszała jedynie aptekarzowa, gdy była na wczasach w Hurgadzie. Co do nietrafionych inwestycji, to owszem, zdarzało się. Emerytka, pani Klotylda, zainwestowała wszystkie swoje oszczędności z ostatnich trzech miesięcy w Alpen Gold i po godzinnej przyjemności pozostało jej jedynie sreberko. Jest to przekonujący dowód wyższej opłacalności inwestowania w butelki zwrotne.
Wróćmy jednak do tematu przemyśleń kapitana Sowy wywołanego prokuratorskim „wytykiem”. Cóż to jest „piramida finansowa”? Jest to, jak mówi encyklopedyczna definicja, struktura finansowa, w której zyski węzła nie pochodzą ze sprzedaży towarów lub usług, a praktycznie w całości z wpłat wnoszonych przez nowych członków struktury, pozyskanych przez węzeł i węzły potomne. Na piramidzie finansowej zyskują tylko osoby, które znajdują się u jej szczytu i wystarczająco wcześnie do niej dołączyły. Olbrzymia większość uczestników piramidy na niej traci.
Żeby rzecz wyjaśnić, posłużyć się można prostym przykładem. Robimy fundusz emerytalny. Każdy uczestnik funduszu obowiązkowo płaci przez 35-40 lat przynajmniej 1/3 swoje pensji. Z tych wpłat finansowe są emerytury tych, którzy osiągnęli wymagany wiek. Taka piramidka kręci się dopóki wpłaty uczestników są wyższe od wypłat; innymi słowy stale przybywa wpłacających i ubywa wypłacających. System wali się, gdy ludzie zorientują się w oszustwie i przestaną płacić…
Nawet kapitanowi Sowie to przykładowe wyjaśnienie rozjaśniło w głowie. Piramida finansowa to taki ZUS, tyle, że robiony prywatnie. Przestępstwo organizatora polega na naruszeniu monopolu państwa. Państwowa piramida jest dodatkowo podtrzymywana przez korzystanie z monopolu na przemoc – jak ktoś nie chce płacić składek, to nasyła się na niego policję z psami i pałami.
To rozjaśnienie w głowie wywołało u kapitana policji konnej Eustachego Sowy nagły przypływ depresji. Od 23 lat wierzył, że stoi na straży ładu i porządku. Teraz zaś okazuje się, że oprócz ładu i porządku musi wypełniać zadania „żołnierza gangu”, pilnującego, by ofiary piramidalnego systemu ZUS-owskiego gorliwie i w porę przekazywały do węzła swoje pieniądze. Nie jest to przyjemna konstatacja, zważywszy, że większość ludzi chce żyć uczciwie, chlubiąc się czystym sumieniem.  A tu tak wychodzi, jak w słowach ciotki Hermenegildy broniącej wujka, kombatanta SS: „To porządny człowiek, tylko prace miał paskudną”. Właściwie to można przyjąć, że wszyscy państwowi i prywatni organizatorzy piramidek finansowych to porządni ludzie, tylko prace mają paskudną….
Doznany wstrząs pojęciowy spowodował, że kpt. Sowa stracił wiarę, potem ją na nowo zyskał, wstępując do Kościoła Moona. Rzucił państwową posadę,  ale dalej stoi na straży ładu i porządku  jako ochroniarz. Ściąga bardzo skutecznie haracze od agencji towarzyskich, tłumacząc to zaangażowanie koniecznością egzekwowania podatku od grzechów.
W Wołkowie panuje spokój, emerytka Klotylda czwarty miesiąc odkłada oszczędności, śniąc o błyszczącej tabliczce Alpen Gold. Kończy się lato.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content