Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Roland Topór Game (recenzja)

Spektakl Teatru w Krzywym Zwierciadle ze Stepnicy pokazał, że groteska i czarny humor to najlepszy sposób na obnażenie absurdów rzeczywistości. W „RTG” pozornie uporządkowany świat norm społecznych i religijnych rozsypuje się na drobne kawałki.

Kabaretowo i surrealistycznie. Bez patosu, dydaktyzmu, pozornie może nawet bez logiki. Gdyby nie ostatnia scena spektaklu, która spina ze sobą poprzednie sytuacje, widz mógłby się pogubić w gąszczu aluzji, kontekstów i sensów. Jednak ta kluczowa scena nadaje przedstawieniu logikę działania, jest swoistą próbą wytłumaczenia się twórców, że to nie oni są wariatami, tylko szalony jest świat, w którym przyszło im żyć. Rodzimy się w rzeczywistości, która ma dla nas gotowe schematy i role społeczne do wypełnienia. Ci, którzy nie potrafią się dostosować, są niepoważni, nienormalni. Wobec tego czy ci, którzy uwierzyli, że jedynym sensem ich życia jest jedynie prokreacja i ciężka praca, są wzorem do naśladowania? Świat nie jest taki oczywisty i poukładany.
„Otwarcie drzwi na głupotę świata” – taką mantrą, wyśpiewywaną przy akompaniamencie akordeonu, aktorzy zaczynają spektakl. Macierzyństwo, cielesność, religia i śmierć – tematy poważne nie są tutaj ilustrowane przez tradycyjną fabułę, a przez absurdalne i luźno ze sobą powiązane sytuacje sceniczne. Ten surrealistycznym świat karmi się obserwacjami z życia i zręcznie żongluje jego trzewiami. Aby jednak dostrzec „głupotę świata” potrzebny jest dystans. W ten sposób grają też aktorzy Teatru w Krzywym Zwierciadle – nie utożsamiają się z rolą, wyolbrzymiają sztuczność przedstawionego świata i w ten sposób, paradoksalnie, nas do niego zbliżają. Efekt obcości, muzyka na żywo,  widowiskowość, czarny humor i absurd to artystyczne atuty spektaklu, które dodatkowo angażują widza, uwrażliwiają go i prowokują do myślenia. Bez moralizatorstwa czy przywłaszczania sobie monopolu na „prawdę”. 
Spektakl Roland Topor Games jest artystyczną wariacją na temat twórczości francuskiego pisarza Rolanda Topora, znanego z szokującej groteski, makabreski i czarnego humoru. Przedstawienie otrzymało Grand Prix tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów Ogródkowych i zostało zaprezentowane mieszkańcom Częstochowy 26 sierpnia w Teatrze From Poland.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content