Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Zamierzamy realnie zaistnieć

Z Danielem Kleszczem, członkiem Zarządu Regionalnego, Przewodniczącącym Klubu SD w Częstochowie rozmawia Renata Kluczna.

Panie Danielu, jest pan stosunkowo młodym człowiekiem, czy nie ma pan wrażenia, że w polityce preferowani są jednak ludzie starsi wiekiem, z większym doświadczeniem?

Rzeczywiście w polskiej polityce jest wciąż zbyt mało ludzi młodych, choć od kilku lat zaczyna się to zmieniać na lepsze. Sam rozpoczynałem swoją działalność polityczną już 10 lat temu, w czasie kampanii prezydenckiej Andrzeja Olechowskiego w 2000 roku. Dziś jestem w Stronnictwie Demokratycznym, moja partia w tegorocznych wyborach prezydenckich popiera właśnie Olechowskiego. Pamiętam, jak w 2000 roku zaczynał na sondażowym poziomie 2 do 5 proc.,a uzyskał ponad 17 proc. poparcia, ponad 3 miliony głosów. Pokonał silnego wtedy Mariana Krzaklewskiego, za którym stał przecież cały AWS, zdecydowana większość struktur wszelkich prawicowych partii. Wierzę, że 20 czerwca także uzyska świetny wynik, myślę że wielu Polaków oczekuje właśnie prezydentury niezależnej, wolnej od partyjnych nacisków. Myślę że dotychczasowa droga polityczna Olechowskiego dowodzi, że byłby właśnie takim niezależnym Prezydentem. Sama Platforma Obywatelska w 2005 roku ostrzegała po zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych przed ewentualną prezydenturą Lecha Kaczyńskiego, wskazując na niebezpieczny stan, gdy jedna partia ma zarówno władzę rządową, jak i prezydencką, dziś to sama PO dąży do osiągnięcia tego samego modelu, przed którym przestrzegała. Wracając do kwestii obecności ludzi młodych w polityce: cieszy mnie, że w Stronnictwie Demokratycznym jest tak dużo ludzi młodych, jesteśmy we władzach krajowych partii, nasz głos jest słyszalny, przewodniczący SD Paweł Piskorski bez wahania powierza ludziom młodym odpowiedzialne zadania. Ale SD to nie tylko ludzie młodzi, nasza partia jest przestrzenią polityczną, w której każdy znajdzie dla siebie miejsce, przy założeniu, że odpowiada mu oczywiście profil programowy SD. Jesteśmy partią centrową, wolnościową.

Pana doświadczenie i zaangażowanie było – od zawsze – związane z Andrzejem Olechowskim, mam rozumieć, że stąd Stronnictwo Demokratyczne?

Dla mnie najważniejsze jest, że Stronnictwo Demokratyczne zaproponowało nowy sposób podejścia do tworzenia programu partii. Powstała Rada Programowa SD, przewodzi jej Andrzej Olechowski, jednocześnie nasz kandydat na prezydenta Polski. Jesteśmy na etapie budowy programu. Wszyscy członkowie Stronnictwa mogą się zapisać do poszczególnych zespołów programowych i to praca tych zespołów kształtuje program, we współpracy członków SD i zaproszonych przez Olechowskiego ekspertów. Na czerwiec planujemy zakończenie prac Rady Programowej. Bardzo istotnym elementem tworzenia programu jest to, że powstaje on oddolnie. Sam jestem w dwóch takich zespołach programowych: ds. kultury i ds. polityki zagranicznej i europejskiej. Także inni reprezentanci częstochowskiego SD są aktywni w Radzie, m.in. w zespołach zajmujących się gospodarką, bezpieczeństwem publicznym, ochroną środowiska czy infrastrukturą. Wielką wadą pozostałych partii politycznych jest to, że programy w większości przypadków tworzą się w zaciszach gabinetów, a tzw „doły partyjne” nie mają na program większego wpływu. To tworzy patologiczną sytuację utwierdzania liderów partyjnych w ich „nieomylności”, nie wykorzystuje się potencjału intelektualnego lokalnych działaczy. Stronnictwo Demokratyczne jest inne.

Na ile silne jest Stronnictwo Demokratyczne w naszym mieście i w naszym regionie?

Swoje działania dotyczące odbudowywania struktur Stronnictwa Demokratycznego w lokalnym wymiarze rozpocząłem rok temu. Myślę, że naszym sukcesem jako lokalnego zespołu SD jest fakt, że mamy już kilkudziesięciu działaczy, zarówno takich, którzy wywodzą się z dawnego SD, jak i osoby całkiem nowe w polityce czy też dawnych członków PO czy Partii Demokratycznej. Intensywnie pracuje cały nasz lokalny zarząd SD, jego wiceszefowie i członkowie: pan Marian Kasprzak – sekretarz częstochowskiej Izby Rzemieślniczej jest bardzo aktywnym łącznikiem między Stronnictwem a środowiskiem częstochowskiego Rzemiosła, odpowiada za przygotowanie programu SD dla naszego województwa; Ewa Rabenda – współtworzyła częstochowską PO, rozwija coraz bardziej aktywne struktury SD w powiecie częstochowskim; Mirosław Adamus i Lech Koźlik – niezwykle mocno angażują się w prowadzenie kampanii prezydenckiej Andrzeja Olechowskiego. Także inni działacze są bardzo aktywni: Jacek Kokot – wywodzący się ze środowiska Partii Demokratycznej; dr Zygmunt Potęga – poprzez swoje wieloletnie zaangażowanie w sprawy SD udowadnia, jak bardzo ważna jest dla niego ta formacja; Paweł Sukiennik – tworzy w naszym regionie struktury naszej młodzieżówki – Związku Młodzieży Demokratycznej. Mam nadzieję, że wszystkie te osoby odegrają znaczącą rolę, jako kandydaci w jesiennych wyborach samorządowych. Dużym sprawdzianem było dla nas zbieranie podpisów pod prezydencką kandydaturą Andrzeja Olechowskiego. Wiele środowisk politycznych drwiło, że SD nie będzie w stanie zebrać 100 tysięcy podpisów wymaganych do rejestracji kandydata. Okazało się że zebraliśmy 234 tysiące podpisów i to pokazuje, że nasze struktury w całej Polsce są naprawdę coraz silniejsze. Zapraszam zresztą wszystkie zainteresowane osoby do współuczestnictwa w naszej partii.

Zbliżają się wybory samorządowe, czy Stronnictwo Demokratyczne pojawi się na lokalnej scenie politycznej?

Oczywiście, że zamierzamy w tych wyborach realnie zaistnieć. Zapewniam, że przestawimy Częstochowianom i mieszkańcom naszego regionu świetnych i merytorycznie przygotowanych kandydatów. W jakiej koalicji będziemy zabiegać o głosy? Prowadzimy w tych sprawach różne rozmowy, ostateczną decyzje podejmiemy wspólnie, jako wszyscy członkowie częstochowskich struktur SD, nie w gronie samego zarządu. Przede wszystkim nastawiamy się na współpracę ze środowiskami społecznymi, organizacjami pozarządowymi i gospodarczymi, nie interesuje nas partyjne zawłaszczanie samorządu, ale przywrócenie go obywatelom.

Daniel Kleszcz – przewodniczący częstochowskich struktur Stronnictwa Demokratycznego, członek władz krajowych i wojewódzkich SD. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2001 – 2009 członek Platformy Obywatelskiej. Szef kampanii prezydenckiej Andrzeja Olechowskiego w regionie częstochowskim.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content