Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.

Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.

Styczeń 2012

* „Częstochowa sfinansuje in vitro!” – autorstwa AK
Nasi radni podjęli decyzję w kontrowersyjnej sprawie finansowania zabiegów in vitro. Częstochowa będzie pierwszym miastem w Polsce, które w przyszłym roku przeznaczy na ten cel 110 tys. zł z miejskiej kasy. Zapis wywołał ostrą reakcję posła Szymona Giżyńskiego. Zapis w sprawie in vitro spotkał się również z krytyką radnego Konrada Głębockiego. Radny Artur Gawroński (PiS) zaproponował, by pieniądze przeznaczone na refundacje in vitro przeznaczyć na finansowanie naprotechnologii (rekomendowana przez kościół metoda walki z niepłodnością). (…) Ostatecznie stosunkiem głosów 21 „za”, 6 „przeciw” radni uchwalili budżet Częstochowy na 2012 rok – wraz z zapisem o finansowaniu in vitro. Nasze miasto jest pierwszym w kraju, które umieściło taki zapis w swoim budżecie.

* „Weźmy radnych pod lupę” – autorstwa AK i RR
I stało się – rozgorzała dyskusja na temat wprowadzenia systemu imiennego głosowania naszych radnych. Chcą tego nie tylko mieszkańcy, ale i sami zainteresowani. – Już ręce bolą od tych głosowań – żartował podczas ostatniej sesji rady miasta rady miasta radny Jerzy Zając. O propozycji zakupu urządzenia do głosowania pisaliśmy już na początku listopada 2011 r. Jako przykład jednej z absurdalnych uchwał podjętych przez naszych radnych podaliśmy projekt z 2010 r. Podjęto wówczas decyzję o współpracy Częstochowy ze Stowarzyszeniem Kobiet z Burkina Faso. W ramach współpracy Burkina Faso otrzymało 120 tys. zł na realizację projektów dotyczących dostępu do wody pitnej oraz na współpracę pomiędzy 2 szkołami/przedszkolami z Polski i Burkina Faso. W związku z tą i innymi nieodrzecznymi uchwałami zasugerowaliśmy magistratowi zakup urządzeń do głosowania, które obecnie przebiega dość prymitywnie – radni podnoszą ręce jak w szkole, sekretarz liczy i podaje wyniki przewodniczącemu. Na zakup urządzeń do głosowania radni zapisali 40 tys. zł.

Luty 2012

* „Nie ma firm, nie ma pracy” – autorstwa Renaty. R. Klucznej
Dotychczasowy brak polityki gospodarczej miasta z pewnością nie zachęca do wiązania się z Częstochową, ani inwestorów zewnętrznych, ani nawet rodzimych firm, które nierzadko decydują się na „emigrację” w bardziej przyjazne biznesowi tereny. Lokalny biznes przygląda się poczynaniom władz z uwagą, traktując wszelkie gesty z przymrużeniem oka. Przez ostatnie 20-lecie żaden zwierzchnik miasta nie miał doświadczenia biznesowego, co więcej udawano jedynie wsparcie i pomoc. O następstwie wieloletnich zaniedbań mówi statystyka. W 2010 r. zarejestrowanych w urzędzie miasta zostało 2276 podmiotów gospodarczych, w 2011 o 168 mniej. W 2010 r. działalność gospodarczą zakończyło 2159 firm, a w 2011 aż 3537. 20 proc. bezrobocie w regionie częstochowskim to bez mała fizyczny objaw niedowładu gospodarczego naszego terenu. Jeśli nie będzie biznesu, nie będzie pracy- dla nas wszystkich.

* „Pośle? Tak, wyborco! Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś” – autorstwa Renaty. R. Klucznej
Niedawno upłynęło sto dni od zaprzysiężenia Sejmu VII kadencji. Jak sprawują się nasi posłowie? Marek Balt zatrudnił aż 7 współpracowników, Artur Bramora ma stosunkowo niewiele wystąpień, Szymon Giżyński uczestniczył w 7 głosowaniach sejmowych, Izabela leszczyna w znikomym stopniu zabiega w Sejmie o sprawy Częstochowy, Halina Rozpondek jest najmniej na mównicy aktywną posłanką, Grzegorz Sztolcman jest zupełnie niewidoczny, a Jadwiga Wiśniewska lubi zagraniczne grupy parlamentarne: Polsko-Kanadyjską, Polsko-Szwajcarską, Polsko- Turecką, Polsko-Singapurską.

Marzec 2012

* „Matyjaszczyk kontra Północ” – autorstwa Renaty. R. Klucznej
– Gdy pytaliśmy w 2004 r. urzędników magistratu i zarządu dróg o to, kto będzie mógł jeździć powstającym w naszej dzielnicy Korytarzem Północnym, zapewniano nas, że nie pojadą tiry. Teraz, gdy władza się zmieniła, to zmieniła się też decyzja urzędników w tej sprawie. To skandal – mówi mieszkaniec dzielnicy Północ. Docelowo Korytarz Północny ma przebiegać z Wyczerp przez Północ, Kiedrzyn, część Grabówki, do wylotu na Radomsko i Wieluń. Obecnie mamy oddany już węzeł Makuszyńskiego oraz ulicę Pileckiego. Czy i kiedy będzie reszta – nie wiadomo. W znaczącej części koszty udrożnienia dzielnicy ma pokryć  Ikea – 18,5 mln zł, z którą podpisano już umowę. Teraz pojawiła szansa sięgnięcia po znacznie większe środki – 35 mln zł z Unii Europejskiej. Zmieniłby się jednak status drogi – z tej, po której poruszają się samochody osobowe, na tą, po której jeżdżą tiry. Ruch samochodów ciężkich do 40 ton jest – zdaniem mieszkańców – nie do przyjęcia.

* „Owca Plus na plusie” – autorstwa redakcji
Program Owca Plus na lata 2010-2014 będzie miał dodatkowe murawy na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Program realizowany jest od 2007 r. Jego nadrzędnym celem jest ochrona środowiska przyrodniczego i zachowanie bioróżnorodności wskazanych terenów, poprzez przywrócenie i utrzymanie wypasu owiec na halach i polanach górskich oraz murawach kserotermicznych. W pierwszym roku realizacji programu (2008) na Jurze wypasano 156 sztuk owiec matek, w 2011 r. już 201 sztuk owiec i 373 sztuk kóz.

Kwiecień 2012

* „Klaksony przerwały jasnogórskie milczenie” – autorstwa IM
Stało się. Wiktor Węgrzyn nie tylko podzielił środowisko motocyklistów, ale dodatkowo poróżnił je z Jasną Górą. Szef Stowarzyszenia Rajdu Katyńskiego i organizator Zlotu Gwiaździstego, przeniósł uroczystości pielgrzymkowe z Jasnej Góry do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie. Powodem tej decyzji była organizacja imprez muzycznych przez władze miasta w przededniu nabożeństw jasnogórskich. Za Węgrzynem pojechało jedynie 2 tys. jednośladów, do Częstochowy zjechało ich 7 tys. Motocykliści zjawili się pod klasztorem paulinów i oczekiwali na mszę polową na błoniach połączoną z poświęceniem motocykli. Nie doczekali się. Paulini czekali zaś na motocyklistów w bazylice, a planów ich nie zmieniły nawet hałasy klaksonów, ani warczenie silników. Radość z otwarcia sezonu zastąpiła złość na klasztor, który zdaniem niektórych uczestników zlotu – włączył się w polityczny spór między Węgrzynem a władzami miasta.

* „Wolnościowe zjednoczenie” – autorstwa IM
W Częstochowie powstała nowa organizacja o profilu społeczno-politycznym: Stowarzyszenie Ruch Wolności. Scala rozdrobnione środowisko wolnościowe z regionu. Jego założycielami i członkami są liderzy lokalnych partii, organizacji i ruchów (np. Kongresu, Nowej Prawicy, PJN, Prawicy RP, środowiska Frondy, UPR). Naczelnymi hasłami stowarzyszenia są: wolność, własność, sprawiedliwość, tradycje chrześcijańskie, patriotyczne i rodzinne.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content