Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Z archiwum Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika przypominamy nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.

Z archiwum
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika przypominamy nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.

NR 3 (038) 2005
* „Nieruchomości do wzięcia” – autorstwa Renaty Klucznej

(…) w czasach PRL-u przynależność do Cechu była obowiązkowa. Dawni i obecni członkowie braci rzemieślniczej, przymuszani niegdyś do rzetelnego opłacania składek, percypowania w kosztach inwestycji prowadzonych przez organizacje – dzisiaj zadają sobie pytanie, co stało się z ich wspólnym majątkiem?

NR 4 (039) 2005
* „Architekci z Zabrza przebudują Aleje” – autorstwa RB

Koncepcje przedstawione w sali liceum Sienkiewicza prezentowały skrajne stanowiska. Magistrat nie zdecydował się na rozpisanie konkursu lecz zorganizowanie przetargu dla projektantów. Na placu boju zostały dwie firmy spoza Częstochowy. Jedna z nich, HAS z Zabrza przetarg wygrała i opracuje dokumentację techniczną zagospodarowania III Alei. Podobno nie ma ona zbyt wielkiego doświadczenia w dziedzinie urbanistyki, lecz przygotowała zgodny z wytycznymi prezydenckiej komisji wstępny projekt przebudowy. Władze miejskie chcą wyłożyć deptak kamieniem oraz uporządkować ciągi piesze i jezdnie.

* „O Unii w Starostwie” – autorstwa redakcji
Największa sala w Starostwie Powiatowym – sala konferencyjna – z trudem pomieściła około 150 rolników, którzy przyjechali w minioną środę na konferencję poświęconą problemom polskiego rolnictwa po wejściu do Unii Europejskiej. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów.

NR 5 (040) 2005
* „Świetlana przyszłość tramwajów? – autorstwa RB

Od czasu, gdy z setkami innych entuzjastów wsiadałem do żelaznego pudła z zasuwanymi ręcznie drzwiami, zmieniło się niewiele. Mniej jest tylko wypadków, bo częstochowianie ostrożnie poruszają się w pobliżu torów. Jeżdżą po nich wagony trzeciej generacji, trzaskając elektrycznymi wrotami i wyjąc niemiłosiernie nawet podczas postoju. Opracowano właśnie projekt rozwoju, który przewiduje wymianę połowy taboru i remont kolejnych odcinków torów. Mają być też wymieniane słupy trakcji – na lepsze, choć bardzo brzydkie. 

NR 6 (041) 2005
* „Popis hipokryzji” – autorstwa Renaty Ryłko

Sprawa majątku częstochowskiego rzemiosła, o której pisaliśmy w poprzednim numerze „7 dni” poruszyła gniazdo szerszeni. Głębsza analiza tematu pozwala wysnuć – smutny – niestety wniosek. Dokumenty jednoznacznie potwierdzają, że właścicielami nieruchomości przy al. Wolności 17, ul. Kościuszki 6 i przy ul. Dekabrystów 33 są Cechy: Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości oraz w niewielkiej części Metalowy. (…) W ostatnich 12 latach pozostałe Cechy upomniały się o swoje mienie i przywileje z niego płynące. Ruszyła machina wymiaru sprawiedliwości. Prokuratura potwierdziła nawet, że zapisy w księgach wieczystych wprowadzone zostały z naruszeniem prawa.

NR 7 (042) 2005
* „Wędrówki staromiejskie. Brama do uliczki Ptasiej” – autorstwa Ryszarda Baranowskiego

Nasze miasto nie jest bogate w świadectwa przeszłości, a na dodatek zniszczenia wojenne i współczesne zaniedbania spowodowały, że całe kwartały ulic przywodzą na myśl bezzębną szczękę. Na Starym Rynku, pod numerem 18 jest jeden z najstarszych budynków. Stoi na narożniku wąskiego zaułku zawsze zwanego ulicą Ptasią, zapewne od popularnych niegdyś gołębników stawianych na dachach. Wjeżdżało się tam pod zachowanym do dziś łukiem bramnym, z okragłą płyciną zwaną okulusem. Powstanie kamienicy jest datowane na pierwsze lata XIX wieku. Od niedawna mówi się o przywróceniu Starem Rynkowi funkcji kulturowej, co wymaga szerokiej rewaloryzacji.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content