Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Wynajem lokalu pod kontrolą

Niemal co piąty student rozpoczynający naukę na polskich uczelniach wynajmuje pokój lub całe mieszkanie. Dla osób dysponujących lokalem tego typu, wrzesień i początek października to  idealny czas na znalezienie lokatorów. 

O tym, że jest to dobra szansa na zarobek, świadczyć może wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości wśród inwestorów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy z najemcą oraz jak zabezpieczyć mieszkanie na czas roku akademickiego.

Sprawdź, komu oddajesz klucze
W miastach akademickich rynek wynajmu niebawem zdominują studenci, którzy po wakacjach powrócą na uczelnie. Część z nich znajdzie zakwaterowanie w akademikach, inni zamieszkają u rodziny lub znajomych. Duża grupa rozpocznie też poszukiwania mieszkań i pokoi do wynajęcia. Dysponując lokum umiejscowionym w pobliżu uczelni lub dobrze z nią skomunikowanym, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem zainteresowanych studentów. Zanim jednak podpiszemy umowę i przekażemy klucze nowym lokatorom, warto lepiej ich poznać tak, byśmy nie żałowali swojej decyzji, a środków uzyskanych dzięki inwestycji, nie musieli wykorzystać na remont mieszkania. Najlepiej porozmawiać z każdym z lokatorów oddzielnie i ustalić zasady oraz konsekwencje ich złamania. Zanim podejmiemy decyzję, komu wynajmiemy mieszkanie, możemy też sprawdzić profile kandydatów na portalach społecznościowych. Jeśli nasz najemca jest typem imprezowicza, a jego konto pełne jest zdjęć z prywatek, może to dla nas oznaczać np. ryzyko konfliktów z sąsiadami.        

Ustal jasne zasady
Umowa wynajmu jest podstawowym dokumentem, który chroni nasze interesy w przypadku ewentualnych problemów z lokatorem. Do wyboru mamy dwa jej typy – zwykły i najmu okazjonalnego. W tym drugim przypadku niezbędne jest poświadczenie notarialne, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, daje jednak szansę na sprawniejszą eksmisję, jeśli najemca nie wywiąże się ze swoich obowiązków. Lokator musi bowiem przedstawić zaświadczenie, że w razie zaistnienia odpowiednich przesłanek, wyprowadzi się z mieszkania do innego, określonego lokalu. Co ważne, właściciel tej drugiej nieruchomości musi w tym samym dokumencie wyrazić na to zgodę. W przypadku studentów będzie to najpewniej dom rodzinny, którego właścicielami są rodzice żaka. – W umowie należy zawrzeć też zapisy dotyczące wysokości opłat, terminu ich regulowania oraz kaucji, a także postanowienia dotyczące ewentualnych wizyt właściciela w mieszkaniu, czy listę sprzętów i mebli przekazanych do użytkowania lokatorom – wylicza ekspert. Na dokumencie powinni podpisać się wszyscy lokatorzy, w ten sposób bowiem solidarnie będą oni odpowiadać na ewentualne szkody.

W ustaleniach warunków najmu aktywne powinny być obie strony, w ten sposób ograniczone zostanie ryzyko niezrozumienia. To szczególnie ważne w przypadku studentów, którzy po raz pierwszy opuścili dom rodzinny i dopiero stawiają pierwsze samodzielne kroki. Warto przedyskutować kwestię zwierząt trzymanych w domu, czy drobnych prac, takich jak przemalowywanie ścian czy wbijanie w nie kołków. Powinniśmy także ustalić sposób postępowania w razie awarii: kto ma wezwać elektryka lub hydraulika oraz zapłacić za jego usługi. 

Ubezpiecz swoją inwestycję
Myśląc o wynajmie, warto rozważyć również zakup odpowiedniego ubezpieczenia, chroniącego nas przed konsekwencjami nieszczęśliwych zdarzeń. Powinni zrobić to zwłaszcza ci właściciele, którzy wcześniej zainwestowali w remont mieszkania. Podstawową polisą jest ta, dotycząca zdarzeń losowych i pożarów. Warto uzupełnić ją o ubezpieczenie OC, które zabezpieczy nas również przed kosztami roszczeń, jeśli np. w wyniku awarii dojdzie do zalania mieszkania sąsiada. – Taka polisa zadziała, jeśli awaria powstała z przyczyn niezależnych od lokatora, gdyż nasze ubezpieczenie nie obejmuje szkód wyrządzonych przez niego – ekspert. Jeśli natomiast to najemca np. zapomniał zakręcić kran, od niego możemy domagać się zapłaty za poniesione straty. On również może jednak się ubezpieczyć na taką ewentualność.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content