Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Szykują się zmiany w przepisach budowlanych. Nowe domy będą miały grubsze ściany i cieplejsze okna

Początek nowego roku w Polsce to nie tylko rekordowe mrozy, ale też istotne zmiany w przepisach budowlanych. Zgodnie z nowymi Warunkami Technicznymi, będziemy budować jeszcze cieplej i bardziej energooszczędnie. Dotyczy to zarówno ścian i dachów, jak też okien i drzwi. 

Obowiązujące od 1 stycznia nowe przepisy to kolejny etap zmian, jakie wystartowały w 2014 wraz z nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nadrzędnym celem projektu jest ograniczenie strat energii, co zmniejszy konieczną do dostarczenia do obiektu ilość ciepła. Inwestycja w energooszczędne budownictwo ma w domyśle przynosić zwrot w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Co zmiany oznaczają w praktyce dla osób dopiero planujących budowę domu?
Aby przejść pozytywną weryfikację Nadzoru Budowlanego, projekt będzie musiał uwzględniać grubszą, niż do tej pory izolację ścian czy poddaszy oraz okna i drzwi o lepszych parametrach termicznych. Zobowiązanie działać będzie też w przypadku zakupu mieszkania lub domu. Deweloper zagwarantuje kupującemu, że zachowane zostały dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła dla stolarki i przegród zewnętrznych budynku.

Ściany i poddasze – koszty izolacji, izolacja kosztów

Jak nowe przepisy wpłyną fizycznie na poszczególne elementy projektu? Zacznijmy od ścian zewnętrznych i dachów. Aby spełnić aktualne wymagania, będziemy musieli zwiększyć grubość izolacji średnio o 2 cm. Oczywiście można wybrać materiał izolacyjny o lepszych parametrach termicznych, co pozwoli na budowę cieńszych przegród. Tutaj główną rolę odgrywa współczynnik przewodzenia ciepła danego produktu, czyli tak zwana lambda. Im mniejsza, tym dany materiał lepiej utrzymuje ciepło wewnątrz budynku.
Jeżeli porównamy minimalne wymagania dla izolacji sprzed 2014 roku oraz te, które będą obowiązywać docelowo w roku 2021 to okaże się, że za ogrzanie przeciętnego domu jednorodzinnego zapłacimy co roku o około 1000 zł mniej – wyjaśnia jeden z producentów izolacji z wełny mineralnej.
Jak pokazuje kierunek zmian w przepisach budowlanych, już dziś warto zastanowić się nad dodatkowym ociepleniem dachu. Docelowo, czyli w 2021 r., trzeba będzie dołożyć około 7 cm izolacji na poddaszach użytkowych. W spełnieniu aktualnych i przyszłych wymagań wydatnie może też pomóc odpowiednio dobrana stolarka okienna.

Okno na oszczędności

Jeżeli chodzi o utrzymanie ciepła wewnątrz budynku, poddasze stanowi dość newralgiczną część domu. Szacuje się, że przez połać i okna dachowe ucieka nawet 25-30% energii wykorzystywanej do ogrzewania. O szczególnej roli stolarki okiennej może świadczyć fakt, że nowe przepisy przewidują dla niej osobne kryteria doboru. Mowa tu o maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła dla okna.
W przypadku okien pionowych i drzwi balkonowych współczynnik ten może wynieść maksymalnie 1,1 W/m2K, a dla okien połaciowych: 1,3 W/m2K. Oznacza to, że przy wykorzystaniu okien o wyższym współczynniku, nie otrzymamy zielonego światła od Nadzoru Budowlanego.

Inwestycja w energooszczędność – to się opłaci
Budowanie energooszczędne można traktować jako pewną inwestycję. Jak każda, wymaga na początku wkładu. Przeprowadzona jednak w sposób uzasadniony ekonomicznie, pozwala na pełny zwrot w przeciągu 7-10 lat. W tym czasie możemy liczyć na zmniejszenie kosztów eksploatacji (szczególnie w sezonie grzewczym), komfortową temperaturę pomieszczeń bez dogrzewania, a na poddaszu – przyjemny chłód latem.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content