Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Wycieczka śladami sukcesji ekologicznej w żwirowni w CEMEX Polska w Bierawie

Na co dzień żwirownia CEMEX Polska w Bierawie jest czynnym zakładem wydobywczym, a od niedawna stała się także miejscem edukacji ekologicznej – została tam utworzona ścieżka przyrodnicza „Bierawa – kopalnia przywrócona naturze”.

W czerwcu tego roku firma zaprosiła uczniów ze szkoły podstawowej z woj. śląskiego na lekcję w terenie, aby mogli przekonać się na czym naprawdę polega sukcesja ekologiczna. Na obszarach przyległych do nieeksploatowanych już zbiorników, na których styka się środowisko wodne i lądowe, przyroda dobrze koegzystuje z działalnością wydobywczą i samoistnie wkracza na wyeksploatowane tereny. 

Uczniowie oprowadzani przez edukatorki ekologiczne odkrywali kolejne punkty na ścieżce. Dzięki udostępnionym materiałom edukacyjnym i przeprowadzonym warsztatom, uczestnicy wycieczki poznali charakterystyczne dla tego etapu sukcesji gatunki roślin, ptaków, płazów i ssaków, a także dowiedzieli się, jak rozpoznać ich ślady i tropy. Zobaczyli też unikalną atrakcję tego miejsca – „czarne dęby”, czyli drewno dębów, które znalazły się pod wodą co najmniej kilkaset lat temu.

– Jednym z elementów wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju CEMEX jest budowanie świadomości ekologicznej społeczności lokalnych, w sąsiedztwie których prowadzimy działalność. Poprzez projekty edukacji ekologicznej pragniemy pokazać bogactwo i wartość otaczającego nas środowiska, jak również zachęcić do jego ochrony – mówi Monika Wosik, Dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska. – W CEMEX Polska staramy się nie tylko, przywrócić wartości przyrodnicze i użytkowe nieeksploatowanych już terenów, ale również nadać poeksploatacyjnym obszarom nowe funkcje, zgodne z otaczającym środowiskiem i wpisujące się w potrzeby społeczeństwa danego regionu. W Bierawie postawiliśmy na edukację o sukcesji i zwiększającej się dzięki niej bioróżnorodności – dodaje. 

Ścieżka „Bierawa – kopalnia przywrócona naturze” składa się z 10 stanowisk, rozmieszczonych wokół zbiorników poeksploatacyjnych, w bezpośrednim sąsiedztwie przepływającej obok rzeki Odry. Dzięki informacjom zawartym na tablicach można dowiedzieć się, w jaki sposób przyroda koegzystuje z działalnością wydobywczą i samoistnie wkracza na wyeksploatowane obszary. Tereny przekształcone w wyniku działalności górniczej kreują dobre warunki do rozwoju siedlisk dla licznych gatunków roślin i zwierząt. Ścieżka powstała we współpracy z Uniwersytetem im. Jana Długosza w Częstochowie i Stowarzyszeniem Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych Przytulia. Więcej o ścieżce można przeczytać na stronie www.cemex.pl/edukacja-ekologiczna

Ścieżka jest dostępna nieodpłatnie wyłącznie dla grup zorganizowanych. Z uwagi na prowadzone w jej sąsiedztwie wydobycie kruszywa, zwiedzanie ścieżki wymaga uprzedniego zgłoszenia do zespołu ochrony środowiska:

tel. 22 571 74 27 lub 22 571 77 01.

CEMEX Polska zaprasza do zwiedzania.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content