Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

W ostatnim czasie grupa studentów zgłosiła do władz Politechniki Częstochowskiej i miasta Częstochowy zawiadomienie o nieprawidłowościach związanych z organizacją Juwenaliów 2015, współfinansowanych przez budżet miasta. Jaka jest Państwa wiedza w tym temacie? I czy zamierzacie Państwo podjąć konkretne kroki w celu wyjaśnienia tej sprawy?

W ostatnim czasie grupa studentów zgłosiła do władz Politechniki Częstochowskiej i miasta Częstochowy zawiadomienie o nieprawidłowościach związanych z organizacją Juwenaliów 2015, współfinansowanych przez budżet miasta. Jaka jest Państwa wiedza w tym temacie? I czy zamierzacie Państwo podjąć konkretne kroki w celu wyjaśnienia tej sprawy?

Z imieniu Platformy Obywatelskiej (w ramach koalicji PO-SLD) opinię przedstawia radna Jolanta Urbańska:
„Kolegium Rektorskie Politechniki Częstochowskiej w dniu 10 czerwca 2015 roku podjęło Uchwałę oceniającą Wiosnę Studentów PCz w 2015 roku. Jest to reakcja uczelni na haniebne zachowania studentów. Sprawę skierowano do Rzecznika Dyscyplinarnego ds. studentów. Na bazie doniesień medialnych taka reakcja władz uczelni ma pełne uzasadnienie.
Jako radna oczekuję na działania wyjaśniające od uczelni, tym bardziej że uczelnia skierowała sprawę do rozpatrzenia Policji (wraz z nagraniami z przebiegu Wiosny Studentów). Wszelkie działania na poziomie Rady Miasta nie powinny być podejmowane do czasu rozpatrzenia przez Policję oraz władze Politechniki.
Analiza dostępnych w Dziale Nauczania dokumentów nie budzi żadnych wątpliwości co do jasnych i zgodnych z prawem zasad finansowania Wiosny Studentów. Zatem oficjalne stanowisko uczelni (posiedzenie Senatu Politechniki Częstochowskiej odbędzie się jeszcze w czerwcu) może stać się przyczynkiem do oceny Wiosny Studentów, a wszelkie wcześniejsze komentarze mają charakter nieuprawomocnionego domniemania.”

Stanowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego w tej sprawie przedstawia Stanisław Gmitruk:
„Nie mamy konkretnej wiedzy w sprawie pt. ewentualnych nieprawidłowości w rozliczeniu dotacji finansowej na organizację i przeprowadzenie Juwenaliów 2015 r. 
Nasza wiedza jest ogólna i wynika z informacji medialnych. Jednak mimo to można z tej sygnalnej informacji wysnuć konkretne stanowisko i wnioski. I tak:
* bardzo dobrze się dzieje, że częstochowscy studenci organizują tradycyjne Juwenalia, bawią się, mile spędzają czas na to przeznaczony – po latach będą mieli co wspominać z okresu studiów;
* dobrze też, że Miasto Częstochowa wspiera aktywność społeczności studenckiej, organizacyjnie a także poprzez udzielenie dotacji na konkretne cele tej imprezy;
* pieniądze miejskie należą jednak do publicznych środków finansowych, wobec czego ich przeznaczenie musi być konkretne, zgodnie z celami jakie mają powodować; formalności w tym zakresie muszą być konkretne, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, a po realizacji zadania –  wykorzystane środki finansowe muszą być dokładnie rozliczone;
* w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości, szczególnie dotyczących finansów publicznych, należy przeprowadzić działania wyjaśniające i dać szansę  na naprawę ewentualnych nieprawidłowości.
Motto: Można i należy dobrze się bawić jak jest na to odpowiedni czas, a jednocześnie odpowiedzialnie korzystać z pomocy innych, w tym Samorządu Miasta Częstochowy.”

Opinię Prawa i Sprawiedliwości reprezentuje poseł Szymon Giżyński:
„1 czerwca spotkałem się, w moim biurze poselskim przy ulicy Łódzkiej 8/12 w Częstochowie, z grupą studentów Politechniki Częstochowskiej, którzy, prosząc o pomoc w sprawie – konkretnie i wiarygodnie – przedstawili mi przypadki łamania prawa przez samorządowych działaczy studenckich PCz, zarówno podczas tegorocznych, majowych Juwenaliów jak i – w ostatnich latach – w przypadku licznych pogwałceń regulaminu w wyborach do samorządu studenckiego.
Poprosiłem władze Politechniki Częstochowskiej o natychmiastową rozmowę w tych sprawach i następnego dnia przed południem, 2 czerwca, zostałem przyjęty przez panią rektor prof. Marię Nowicką – Skowron i pana prorektora prof. Jacka Przybylskiego. Przedstawiłem Państwu Rektorom, opisany w obszernej relacji studentów, stan rzeczy: nielegalne pobieranie, podczas tegorocznych Juwenaliów – przez działaczy samorządu – opłat za wstęp na imprezy i nielegalną – podczas tych -że – sprzedaż alkoholu. Dodałem do tego opinię o statusie władz samorządu studenckiego Politechniki Częstochowskiej, pozbawionych elementarnej wiarygodności i legitymizacji, skoro wybory w większości wydziałów odbywały się z naruszeniem regulaminu i wbrew stanowionym opiniom dziekanów. Dodałem do tego jeszcze – zupełne i budzące najwyższe zaniepokojenie – curiosum: projekt nowego regulaminu studenckiego PCz, autorstwa jego obecnych władz z przewodniczącym Bartoszem Czają na czele; przewidujący pełną i wyłączną władzę samorządowego establishmentu nad przydziałem stypendiów, innych finansowych form pomocy i dotacji, na kwotę przekraczającą rocznie 30 mln złotych.
Państwo Rektorzy, w pełni potwierdzając powagę sytuacji, poinformowali mnie o zamiarze i konieczności szybkiej, energicznej i stanowczej reakcji władz Politechniki Częstochowskiej.
Pozostając z protestującymi, częstochowskimi studentami w stałym kontakcie poparłem ich List otwarty do pani Rektor, dopisanym doń – moim oświadczeniem: „W pełni popieram, stanowisko niżej podpisanych studentów Politechniki Częstochowskiej jako wyraz ich najwyższej troski o losy Częstochowy i jej Uczelni”.
Przekazałem także, w rzeczonej sprawie, pismo studentów Politechniki Częstochowskiej, zgodnie z ich wolą – Panu Prezydentowi Elektowi Andrzejowi Dudzie.
Przygotowuję również – w odniesieniu kilku wątków sprawy, powiadomienie Prokuratury o domniemaniu popełnienia przestępstwa.”

W imieniu „Mieszkańców Częstochowy” stanowisko przedstawia Marcin Maranda:
„O całej sprawie dowiedziałem się z mediów. W klubie radnych Mieszkańcy Częstochowy jesteśmy oburzeni sytuacją. Jeżeli to prawda konsekwencje wobec sprawców powinny wyciągnąć nie tylko władze uczelni, a tematem zająć organy ścigania. Jeżeli jako radni będziemy mogli pomóc studentom w tej sprawie – jesteśmy do dyspozycji. Będziemy także żądać od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka wyjaśnień związanych z finansowaniem przez miasto tegorocznych juwenaliów, co w kontekście całej sytuacji może nabrać nowego znaczenia.”

Udostępnij:

3 komentarzy

 • aaa@wp.pl

  Znowu nie ma hejterów na wszystkim się znających?

 • aaa@wp.pl

  Znowu nie ma hejterów na wszystkim się znających?

 • Anonim

  dodajmy że ta młodzież zasila później SLD podgrupę Krzysztofa Matyjaszczyka.

 • Anonim

  dodajmy że ta młodzież zasila później SLD podgrupę Krzysztofa Matyjaszczyka.

 • sasanka

  … ale “aaa”, ku.tas niezawodny, doprasza się łaski.

 • sasanka

  … ale “aaa”, ku.tas niezawodny, doprasza się łaski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content