Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Twistem po Częstochowie – łatwiej i przyjemniej?

Nowe tramwaje to jedna z większych tegorocznych inwestycji naszego miasta. Powoli „zjeżdżają” do Częstochowy bydgoskie składy twist. Wprawdzie do miasta trafił dopiero pierwszy z nich, ale to wystarczyło, aby w mieście powstał lekki szum komunikacyjny.

Twist – niskopodłogowy, wieloczłonowy tramwaj przegubowy wyposażony w specjalistyczne wyposażenie obsługowe, m.in. klimatyzację, platformę dla wózków inwalidzkich, antypoślizgową wykładzinę, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Zakup bydgoskich składów tramwajowych został dofinansowany w 85 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Każda z jednostek kosztuje 7 mln. zł. Dostawa wszystkich siedmiu tramwajów ma zostać zrealizowana do 31 października br., ale przybycie już tego pierwszego zapoczątkowało zmiany w komunikacji miejskiej i konsultacje społeczne na tematy mniej lub bardziej ważne. Ma być łatwiej i przyjemniej, ale na razie jest raczej trudniej, za to trochę ciekawiej.
Remonty przystanków i wydłużony termin oddania twista do użytku
Pierwszy z siedmiu zamówionych tramwajów Twist przyjechał z bydgoskiej Pesy do zajezdni MPK 14 marca. Od tego czasu trwają jego jazdy próbne i testy homologacyjne. Miały się one zakończyć 17, ale przedłużono je do 25 marca. Ostateczna wersja brzmi: 15 kwietnia. Powód: twist nie mieści się na dwóch przystankach: przy Rondzie Mickiewicza oraz na pętli w dzielnicy Północ – zawadza o krawężniki peronów, więc trzeba je przebudować. Oba przystanki zostały na czas remontu przeniesione i zalane fundamentami pod nowe słupy trakcyjne. Do 15 kwietnia na całej długości tramwajowej linii nocnej kursuje zastępcza komunikacja autobusowa. Sprawę dodatkowo komplikuje przebudowa skrzyżowania Alei Kościuszki z Aleją, w związku z którą zmienione zostały trasy autobusów zastępczych. 
Imiona twistów i tramwajowi spikerzy
Ekscytacja bydgoskimi tramwajami zaowocowała powstaniem kilku pomysłów. O tym, jak nazwać nowe jednostki, zasugerował Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej – według niego imiona nowych składów powinny być tożsame z nazwami dzielnic, które połączy nowa linia tramwajowa: Północ, Tysiąclecie, Śródmieście, Ostatni Grosz, Wrzosowiak i Raków. Ostatni tramwaj CKMKM chciałby ochrzcić „Parkitką” jako wyraz nadziei, aby i w tej części miasta powstała komunikacja tramwajowa. Wniosek został przedłożony władzom miasta.
O tym, kogo wybrać na spikerów, decydowali z kolei internauci w plebiscycie zorganizowanym przez portal czestochowa.gazeta.pl. W jego rezultacie Artur Barciś będzie zapowiadać przystanki, a ostrzegać pasażerów przed kieszonkowcami będzie Muniek Staszczyk. Laureaci plebiscytu zgodzili się na nieodpłatną realizację życzenia Częstochowian.    
Elektroniczna wyszukiwarka połączeń komunikacyjnych
Jak dojechać z jednego punktu miasta do drugiego? Czy istnieje bezpośredni dojazd czy przejazd wymaga przesiadki? Za ile czasu znajdziemy się na miejscu? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy na portalu MZDiT-u kliknąć w zakładkę „Publiczny Transport Zbiorowy” lub uruchomić link http://www.agc.pl/BusManAI/799/. W wyszukiwarce wpisujemy nazwę przystanku początkowego i miejsca docelowego, datę i godzinę rozpoczęcia podróży. Ponadto istnieją opcje dodatkowe, które umożliwiają nam dopasowanie przejazdu do naszych wymagań: jeśli zależy nam na czasie, możemy sprecyzować, ile minut chcemy poświęcić na przesiadkę, a jeśli zależy nam na wygodzie, określamy, ile przesiadek chcemy podjąć. Wyszukane połączenia wyświetlą nam się także na mapie. Na stronie MZDiT-u znajdują się również rozkłady jazdy komunikacji miejskiej oraz mapa sieci komunikacyjnej.
Jest zatem pierwszy twist i nadzieja na jego funkcjonowanie (planowany jest koniec kwietnia). Powstała elektroniczna wyszukiwarka i rodzą się pomysły nazewnicze oraz personalne na obsadę „stanowiska” spikera tramwajowego. Dotychczasowy tabor składa się z wagonów wyprodukowanych w latach 1975-1990, częściowo modernizowanych. Ekscytacje społeczną wywołaną zakupem twistów da się zatem zrozumieć. Na razie jednak trzeba czekać, bo póki co, nie jest łatwiej, choć może trochę przyjemniej – na samą myśl, że w końcu łatwiej będzie.

Uwaga! Zmiana trasy autobusów!

Trwa przebudowa skrzyżowania Alei Kościuszki z Aleją NMP, w związku z czym od 28 marca do odwołania została zmieniona trasa zastępczego autobusu w komunikacji nocnej (także dziennej w przypadku awarii na torowisku). MZDiT informuje:
Autobusy w czasie objazdu zamiast Aleją Wolności i Aleją Kościuszki będą kursować ulicami Sobieskiego, Śląską/Nowowiejskiego, Kilińskiego/Dąbrowskiego i Aleję Jana Pawła II do Armii Krajowej. Przystanki komunikacji zastępczej na linii tramwajowej: Dworzec PKS (przy Al. Wolności), Dworzec Główny PKP, II Aleja NMP oraz Jasnogórska zostaną zawieszone.
Na trasie objazdu obowiązywać będą przystanki:
Dworzec PKS (w kierunku Fieldorfa przy Sobieskiego; w kierunku Kucelina przy Wolności – Dom Księcia), Plac Biegańskiego (w kierunku Fieldorfa przy Kilińskiego; w kierunku Kucelina przy Nowowiejskiego) oraz Aleja Jana Pawła II (w kierunku Fieldorfa przy Armii Krajowej; w kierunku Kucelina przy Alei Jana Pawła II przy Banku Ochrony Środowiska).
Na trasie objazdowej autobusu za tramwaj nie będą obowiązywać w obu kierunkach przystanki Kopernika i Dąbrowskiego-Sądy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content