Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Historia kością się toczy

Szczątki ludzkie to raczej niecodzienny widok, a jednak w ostatnich dniach dwukrotnie odkryto je na terenie naszego powiatu. Zapomniane cmentarze przypominają o sobie przy okazji różnych przedsięwzięć budowlanych.

Olsztyn był pierwszy. Na kości natknięto się tam przypadkiem w trakcie prac remontowych na rynku i ul. Zamkowej. Równolegle z inwestycją budowlaną odbywają się tam wykopaliska archeologiczne. W ich wyniku odsłonięte zostały szczątki drewnianej budowli o powierzchni 40 metrów w kształcie litery „T”, wzniesionej na fundamencie wapiennym. Ekipa archeologów natrafiła również na szczątki szklanych naczyń, skorupy garnków oraz resztki studni – drewniane belki jej ocembrowania. Znaleziska potwierdzają istnienie wspominanej przez mieszkańców karczmy. Dodatkiem do tego wszystkiego stały się ludzkie szkielety. Ich odkrycie właściwie nie zdziwiło, ponieważ wiadomo było, że do I poł. XVIII stał na tym miejscu drewniany kościół, w sąsiedztwie którego znajdował się cmentarz. Świątynia spłonęła w pożarze w 1719 roku, a nową budowlę sakralną – przetrwała ona do czasów współczesnych – wzniesiono w innym miejscu i tam też przeniesiono miejsca pochówku. Odnalezione szczątki ludzkie pochodzą z XVII lub XVIII wieku.
Także wokół kościoła św. Zygmunta w Częstochowie niegdyś grzebano zmarłych, ale ku zdziwieniu wszystkich to nie tam odnaleziono kości ze starego cmentarza, którego istnienie datuje się na przełom XV i XVI w. Na ludzkie szczątki natrafiono na działce w – uwaga! – dzielnicy Lisiniec przy ul. Sudeckiej. Zostały one przywiezione na posesję razem z gruzem i ziemią, które pochodziły z sąsiedztwa kościoła św. Zygmunta. Efekt: przyjazd policji, zagrodzenie terenu, wszczęcie śledztwa. Zarzut prokuratury: profanacja szczątków ludzkich. Najsurowszy możliwy wyrok: do 3 lat więzienia. Jak do tego doszło? Właściciel działki w celu podwyższenia gruntu zamówił ziemię od wyspecjalizowanej firmy, która jednocześnie prowadziła prace ziemne przy renowacji kościoła św. Zygmunta. Stamtąd warstwa ziemi razem z ludzkimi szczątkami została dostarczona właścicielowi posesji na Lisińcu.
Odnalezione kości mają ok. 400 lat, ale ich wiek nie zwalnia z odpowiedzialności za ich profanację. Ich pokaźna ilość świadczy, że szczątki ludzkie nie mogły zostać tak po prostu niezauważone przez firmę, która zajmowała się rozbiórką w sąsiedztwie kościoła. Nikt jednak nie widział, więc nikt prac nie wstrzymał. Prokuratura prowadzi śledztwo. Odnalezione szczątki mają zostać pochowane na cmentarzu komunalnym w Częstochowie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content