Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Szlakiem muzycznej sławy

W niedzielę ruszył wielki, muzyczny projekt „Reszkowie – Szlak Muzycznej Sławy”, mający na celu promocję dorobku światowej sławy śpiewaków operowych Edwarda, Jana i Józefiny Reszke.

Liderem projektu jest Gminny Ośrodek Kultury w Mykanowie w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kłomnicach, Mstowie, Rędzinach, Gminną Biblioteką Publiczną w Kruszynie oraz Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Czwarta już edycja wydarzeń kulturalno-artystycznych, realizowanych w ramach imprezy, oscyluje wokół twórczości artystycznej jednej z najwybitniejszych polskich rodzin. Dorobek życiowy związanych z naszym regionem twórców muzycznych – Reszków, do dziś cieszy się ogromnym uznaniem.
Warto przypomnieć, że Edward, Jan i Józefina Reszke odnosili artystyczne tryumfy w najsłynniejszych operach świata, m.in. w Mediolanie, Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie oraz w nowojorskiej Metropolitan Opera. Potem powrócili do Polski i zamieszkali w okolicach naszego miasta – na terenie dzisiejszych gmin Kłomnice, Kruszyna, Mykanów, Mstów. Tutaj szerzyli działalność filantropijną oraz kulturalną. – 23 maja, koncertem pamięci Edwarda Reszke w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Garnku, nastąpi otwarcie dużego projektu, promującego dorobek rodziny Reszków. Rozłożony jest on niemal na cały rok i ma szeroki zasięg terytorialny. W ramach przedsięwzięcia odbędą się rozstrzygnięcia konkursów i turnieje – informuje Marta Górawska, koordynator projektu. Na koncert w Garnku można za darmo dojechać dwoma specjalnie podstawionymi w Częstochowie autobusami. A warto. – Będzie to jeden z największych koncertów w tym sezonie. Wezmą w nim udział Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Zespół Instrumentalny Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego, Chór Instytutu Muzyki AJD, Zespół Wokalny La Musica Corale, Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia” i Resonans Con Tutti z Zabrza. Usłyszymy „Angelus Exodus” Wojciecha Kilara – mówi dyrygent koncertu Krzysztof Pośpiech ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater. – Na występ będzie można za darmo dotrzeć dwoma autobusami. Wystarczy mieć ze sobą zaproszenie, które można pobrać w redakcji „Gazety Wyborczej”.
Podczas koncertu zobaczymy również wystawę objazdową z pamiątkami Reszków, która dwa dni później prezentowana będzie w Szkole Podstawowej im. Edwarda Reszke w Borownie, a w listopadzie trafi do Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
Program projektu „Reszkowie – Szlak Muzycznej Sławy” obejmuje także inne godne uwagi atrakcje, m. in. występ „Chóry śpiewają Św. Cecylii” w naszym mieście oraz listopadowy „Koncert Muzyki Operowej” w Kościele Św. Wawrzyńca w Borownie.
– W ramach projektu zostanie wydana książka Krzysztofa Wójcika „Śladami Reszków”, wzbogacona cennymi informacjami o rodzinie artystów – informuje Marta Górawska. – Do książki dołączony będzie 15-minutowy film „Szlakiem Reszków” w reżyserii Dagmary Drzazgi – dodaje.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content