Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Czas na rachunek

Woda w częstochowskich zbiornikach opada, ruch niemal we wszystkich ulicach został przywrócony, autobusy jeżdżą dawnymi – sprzed powodzi – trasami. Walka z żywiołem się kończy. Teraz przyszedł czas na podliczanie strat.

Na ostatniej sesji rady padła szacowana suma strat poniesionych przez miasto podczas powodzi. Chodzi o ogromną kwotę około 16 mln zł, z czego najwięcej szkód woda wyrządziła w infrastrukturze drogowej. – Najgorzej wygląda ul. Bugajska, gdzie przez pewien czas, można powiedzieć, płynęła rzeka. Ubolewam też, że ul. Faradaya, która – choć remontowana wiele lat temu, ale będąca w doskonałym stanie – też uległa uszkodzeniom. Powódź zniszczyła ok. 36 km drogi w mieście. Oszacowaliśmy poniesione szkody na ok. 12 mln. zł – mówi Piotr Kurpios, pełniący funkcję prezydenta miasta Częstochowy. Duże straty popowodziowe odnotowano też w dziedzinie ratowania mostów (uszkodzonych zostało 6) – ok. 60 tys. zł, obiektów wodno-kanalizacyjnych – 430 tys. zł, pozostałego mienia miejskiego (m. in. oczyszczalnia ścieków „Warta”, szkoły, szpitale miejskie, zieleń miejska) – 113,5 tys. zł. Ponadto sama akcja ratownicza kosztowała miasto 860 tys. zł. W koszta wlicza się także pomoc osobom poszkodowanym. – Bezpośrednim wsparciem powodzian ze strony miasta były tzw. zasiłki celowe. Chodzi tu głównie o pomoc rzeczową – koce, kołdry, odzież, kalosze, woda, żywność. Pieniądze na to zadanie przeznaczyliśmy ze środków własnych. W mieście uruchomione zostały 3 punkty, które prowadzą zbiórkę rzeczy dla tych, którzy ucierpieli z powodu powodzi. Z kolei wojewoda śląski ze swej strony obiecuje każdej poszkodowanej rodzinie 6 tys. zł wsparcia – mówi Piotr Kurpios.
10 zespołów odwiedza według harmonogramu zalane posesje w dzielnicach najbardziej poszkodowanych: Aniołów, Zawodzie, Stradom, Bugaj, szacując poniesione przez poszczególne osoby straty. W skład zespołu wchodzą pracownik socjalny, biegły z branży budowlanej, strażnik miejski. Do tej pory o pomoc materialną wnioskowało 80 gospodarstw. Każdy, kto ma jeszcze jakieś uwagi może się zgłosić do Wydziału Zarządzania Kryzysowego urzędu miasta. Zespoły oceniają tylko straty budowlane, co oznacza, że za zalaną żywność czy paszę dla zwierząt nie będą zwracane odszkodowania. Ważnym faktem jest, że powodzianie mogą zacząć sprzątanie przed wizytacją – nie wpłynie to na wycenę szkód.
Ważną decyzją podjętą przez radnych na ostatniej sesji rady było uchwalenie 110 tys. zł dofinansowania z budżetu miasta na konserwację wałów przeciwpowodziowych oraz utrzymanie cieków wodnych. Pieniądze przekazane zostaną administratorowi rzek na wykoszenie wałów i umożliwienie swobodnego przepływu wody. Co prawda, radni tłumaczą, że projekt uchwały gotowy był jeszcze zanim doszło do zagrożenia powodziowego. Jednak nie wystarczająco wcześnie, by tegoroczni poszkodowani mogli skorzystać z jej dobrodziejstw.
Ogromne wydatki związane z sytuacją powodziową w mieście doprowadziły do poważnego naruszenia budżetu Częstochowy. Już teraz – w pierwszej połowie roku, a nie jak dotychczas pod koniec – wykorzystano rezerwy budżetowe przewidziane na sytuacje kryzysowe. Radni miasta podkreślają, że jak na razie obyło się bez konieczności zaciągnięcia kredytu, ale nacisk kładą na wyrażenie „na razie”. Groźba zadłużenia bowiem jest bardzo bliska. Prezydent Częstochowy podkreślał na sesji, że kluczową sprawą dla ratowania naszego budżetu jest restrukturyzacja urzędu miasta, jego wydatków bieżących przez zmniejszenie liczby wydziałów i ograniczenie zatrudnienia.
Budżet miasta – ledwo zatwierdzony – od początku roku poddany zostaje próbie wytrzymałości. Styczniowa katastrofa energetyczna i obecny kryzys powodziowy naraziły miasto na ogromne straty. Władze miasta muszą się sprężyć, żeby wyprowadzić miejskie finanse na prostą. Ograniczenie liczby urzędników to ciekawy pomysł, pytanie tylko, czy magistrat ma plan, jak wprowadzić go w życie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content