Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Lekcja historii

– Sklerotyk opowiada, a głupcy i nieuki powtarzają bzdury. Umrą w nieświadomości faktu, że mijali się z prawdą – mówi Andrzej Brzózka, Towarzystwo Przyjaciół Kłobucka.

Wypowiedź pana Andrzeja była – i słusznie – nasycona agresją i nietolerancją, w stosunku do ignorantów, zabierających głos o historii Kłobucka. To za sprawą poruszenia – wśród, co światlejszych kłobucczan – które wywołał pomnik ku czci poległym w czasie II wojny światowej mieszkańcom ziemi kłobuckiej. I bynajmniej nie chodzi o to, że kłobucczanie nie chcą owej czci oddawać, ale nie wiedzieć czemu zrezygnowano z pomnika, a co gorsza przekłamano jego historyczne znaczenie. Skromny udział w tworzeniu piramidy nieprawdy o Kłobucku ma sam burmistrz Krzysztof Nowak. W jednej z wypowiedzi włodarz stwierdza, że „nigdy nie składano pod nim kwiatów. Nie obchodzono tam uroczystości i świąt narodowych”. – Pamiętam, jeszcze kilkanaście lat temu pod pomnikiem kończyły się wszystkie uroczystości państwowe i patriotyczne, a kwiaty składali kombatanci, harcerze, organizacje społeczne i mieszkańcy. To nieprawda, co mówi burmistrz – informuje pan Marian, jeden z kłobucczan.

Zanim zaczniesz łgać

To, że ktoś nie zna historii, nikomu nie szkodzi do chwili, dopóki nie otworzy twarzy, by podzielić się z innymi przekłamaną wiedzą. Monument, który niegdyś stał przed budynkiem Powiatowej Rady Narodowej w Kłobucku (obecnie Starostwo Powiatowe) przedstawiał trzech mężczyzn: z flagą, z narzędziem rolniczym i z karabinem. Najstarsi mieszkańcy do dziś powtarzają anegdotę o pomniku, z której wynika, że od zarania był w jawnym konflikcie z władzą – postaci „wypięły się na partię, a szły do kościoła”.
Niezależne źródła biblioteczne twierdzą, że posągowe postaci to symbolika społeczności lokalnej Kłobucka z czasów okupacji. Uniwersyteckie zbiory nie wspominają wprawdzie o potocznej nazwie nadanej pomnikowi przez kłobucczan („pomnik Trzech Antków”), ale jednoznacznie zaprzeczają, że jakoby monument ustawiony został ku czci żołnierzy radzieckich i w ogóle miał z nimi cokolwiek wspólnego. Owszem źródła historyczne podają, że w Kłobucku ginęli żołnierze sowieccy – dokładnie dwóch – ale do ich śmierci nie przyczyniła się konfrontacja z wrogiem na polu bitwy, lecz nieszczęśliwy wypadek – przygniótł ich dach, jednego ze zniszczonych budynków przy ulicy Targowej.

Tablica pamięci

– To prawda, ten pomnik ładny nie był, jakiś taki dziwaczny, ale z całą pewnością nie był poświęcony żołnierzom radzieckim. My pod Kłobuckiem mamy piękny kawał historii, choćby bitwa pod Mokrą. Najwyraźniej jednak w przypadku pomnika zmienia się nie tylko ideologia, ale i pamięć – mówi Andrzej Brzózka. Bez wątpienia, dwóm żołnierzom radzieckim tragicznie zmarłym w Kłobucku, należy się choćby wspomnienie potomnych, ale z tej okazji powstać by musiał inny monument.
W pobliżu ulicy 3 maja znaleźć można tablicę, która niegdyś stanowiła integralną część kontrowersyjnego pomnika. Napis wyjaśnia wszystko – „Na wieczną pamięć swoim synom poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcom. Społeczeństwo Ziemi Kłobuckiej” .
Piękna, wzniosła myśl…, jaka szkoda, że „wieczna pamięć” w wydaniu kłobuckim nie przetrwała nawet 60 lat.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • klobuczanka@onet.pl

    Pamiętam, że datki zbierali na ten pomnik w połowie lat 60 tych od zwykłych ludzi. Szumu było dużo, bo po zakładach rozgłaszali i chodzili z kapeluszem. Jakie to smutne, że dziś już mało kto o tym pamięta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content