Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Święta raczej komercyjne

Jak pokazują wyniki sondy jednego z serwisów internetowych, obecnie większość z nas nie postrzega już Świąt Bożego Narodzenia jako święta religijnego. Tylko dla 11% respondentów są one świętem liturgicznym. Dla wielu z nas to po prostu czas odpoczynku. Więcej niż co trzeci Polak gwiazdkę postrzega jako święto związane z tradycją chrześcijańską (31%) i święto rodzinne (36%). 

Boże Narodzenie kojarzy nam się głównie ze spędzaniem czasu z bliskimi oraz tradycyjnymi praktykami jak np. ubieraniem choinki, obdarowywaniem się upominkami. Co trzecia osoba wymieniała spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw i dzielenie się opłatkiem.

Tradycja obdarowywania prezentami praktycznie przejęła świąteczne finanse. Wprawdzie zdajemy sobie sprawę, iż na upominki przeznaczamy za dużo pieniędzy, jednak wcale tego nie zmieniamy. Wśród wydatków świątecznych również znaczną część budżetu przeznaczamy na jedzenie i wystrój domu. Najczęściej upominkami chcemy sprawić radość najbliższym i przyjaciołom, jedynie 7% z nas wspiera podarunkiem osoby biedne i potrzebujące.

Kupując prezenty gwiazdkowe kierujemy się zazwyczaj marzeniami bliskich. Niemal co drugi z na pyta, co dana osoba chciałaby otrzymać i spełnia jej życzenia. Gdy jednak otrzymujemy nietrafiony podarunek, ponad połowa udaje, że się cieszy, aby nie sprawić przykrości darczyńcy. Kiedy nie wiemy jakie są preferencje prezentowe obdarowywanego, najczęściej kierujemy się przydatnością i praktycznością prezentu. Idąc z duchem czasów, coraz więcej osób podarowuje również niematerialne prezenty jak np. karty podarunkowe na lekcje tańca, kurs fotografii, kurs sushi czy naukę języka obcego lub prezenty w formie przeżyć, które jak na przykład: lot w tunelu aerodynamicznym, przejażdżka luksusowym samochodem czy zabawa typu escape room.
Takie prezenty pozwalają niejednokrotnie spełniać marzenia i realizować pasje, na które nie mamy czasu, bądź odwagi się zdecydować. Ponadto pozwalają bliskiej osobie doznać niezapomnianych emocji i na długo pozostają w jej pamięci.

Współczesny sposób życia przekłada się na styl obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Jak wynika z sondy, dla dużej grupy Polaków są one przede wszystkim okazją do dłuższego odpoczynku, skosztowania dobrych potraw oraz spotkań i rozmów z najbliższymi, dla których często w ciągu całego roku nie mamy czasu. Mniej z nas skupia się na duchowym przeżywaniu świąt. Ciągle jest jednak sporo osób, które nie wyobrażają sobie Świąt bez pójścia na tradycyjną pasterkę i radosnego przeżywania narodzin Jezusa w sposób duchowy. Uwielbiamy wspólnie śpiewać kolędy, bowiem – inaczej niż w przypadku innych okazji – większość zna doskonale melodie i teksty kolęd.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content