Była kultywowana już w czasach pogańskich, zwyczaj jej przystrajania zawdzięczamy Niemcom, większość innowacji wymyślili natomiast Amerykanie – mowa o choince, bez której trudno wyobrazić nam sobie Święta Bożego Narodzenia.
Historia choinki sięga jeszcze czasów antycznych. Starożytni Rzymianie, Egicpcjanie i Celtowie dekorowali drzewka, by udobruchać swoich bogów. Choinki, głównie świerki i jodły, pojawiły się jednak znacznie później. Najstarsze informacje o drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie pochodzą z XV i XVI-wiecznych kazań kościelnych. Tradycja przystrajania choinek była znana wówczas w Alzacji nad Renem. Tam dekorowano je jabłkami, nawiązującymi do rajskiego drzewa i innymi naturalnymi ozdobami. Kościół krytykował ten zwyczaj, uznając go za pogański obrzęd.
Naśladowcą tego obyczaju był Marcin Luter. Za jego sprawą tradycja upiększania iglastych drzewek szybko stała się popularna w protestanckich Niemczech.
W Polsce zwyczaj ubierania drzewka w czasie Świąt Bożego Narodzenia jest to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, przybyła do nas od zachodnich sąsiadów na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo dekorowanie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem.
Początkowo choinkę przystrajano ozdobami naturalnymi: jabłuszkami, pierniczkami, orzechami, zabawkami ze słomy i papieru, a także wycinankami z opłatków. Kościół był choince niechętny. Widząc jednak, że staje się ona coraz częstszą ozdobą polskich domów, nadał jej chrześcijańską symbolikę.
Obecnie kupujemy gotowe dekoracje, sztuczne bombki i ozdoby wyparły zwyczaj przystrajania drzewka rękodziełami. Te odeszły już do lamusa. Większość innowacji wymyślili Amerykanie, na przykład elektryczne oświetlenie na choinkę opatentował słynny amerykański wynalazca Thomas Edison. Tradycja podkładania prezentów pod choinkę w wigilijny wieczór to już typowo polski zwyczaj.W większości krajów rozdaje się je dopiero w dzień Bożego Narodzenia.
Bożonarodzeniowa choinka znacznie ewoluowała na przestrzeni kilku stuleci, jednak jedno się nie zmieniło – w trakcie jej przystrajania nadal powracamy do magicznego świata Bożego Narodzenia.
Choinkowa symbolika:
Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia,
Łańcuchy wzmacniają więzi rodzinne,
Dzwoneczki niosą dobre nowiny i radosne wydarzenia,
Choinkowe lampki mają osłonić dom przed złymi mocami, a także odwrócić nieżyczliwych ludzi i złe uroki, w chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazuje natomiast na Chrystusa, który ma być światłem dla pogan,
Jabłka to symbol rajskiego drzewka,
Jemioła jako symbol przybyła do Polski z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą pary. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt,
Gwiazda betlejemska lub ozdobny czubek na szczycie choinki pomogą wrócić do domu z dalekich stron.