Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Światowe innowacje i wynalazki na Politechnice Częstochowskiej

Z inicjatywy Stowarzyszenia Promocji Polskiej Nauki, Techniki i Innowacji – na czele z jego prezesem dr hab. Marcinem Nabiałkiem, profesorem PCz – na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej zaprezentowano wystawę – International Exhibition of Innovation – IEI 2023.

Z ponad 15 krajów zgłoszono około 160 wynalazków. Pochodziły one między innymi z Tajwanu, Malezji, Indonezji, Kanady, Rumunii, czy Ukrainy. Otrzymano także dużą ilość zgłoszeń z polskich instytucji naukowych, takich jak Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Instytut Metalurgii Żelaza, Politechnika Łódzka i oczywiście Politechnika Częstochowska. Większość z prezentowanych rozwiązań jest opatentowanych bądź przechodzi procedurę w Urzędach Patentowych. Wraz z wystawą wynalazków zorganizowano czwartą edycję konferencji naukowej APMME 2023.

Na wystawie zaprezentowano rozwiązania reprezentujące różne dziedziny nauki.

Oto niektóre z ciekawszych:

* Firma MPS Technology z siedzibą w Częstochowie zaprezentowała 4 rozwiązania dotyczące recyklingu wiórów tytanu. Wszystkie rozwiązania zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego RP, a dla jednego rozwiązania przyznano prawo wyłączne. Prezentowane rozwiązania dotyczyły oczyszczania wiórów tytanu według autorskiej technologii. Dzięki temu, wióry powstałe podczas obróbki tytanowych elementów mogą zostać poddane recyklingowi i ponownie posłużyć jako pełnowartościowy materiał wykorzystywany między innymi w medycynie i lotnictwie. Rozwiązania te są szczególnie istotne w obliczu wojny w Ukrainie (Ukraina i Rosja są jednymi z największych producentów stopów tytanu).

* Pracownicy Katedry Technologii i Automatyzacji Politechniki Częstochowskiej opracowali biodegradowalną folię do zastosowania w rolnictwie. Folia charakteryzuje się 3-warstwową budową z czego środkowa warstwa umożliwia nawożenie upraw. Co ważne, polimery, z których wytworzono folie nie są ropo pochodne. Rozwiązanie zostało opatentowane, wkrótce zostanie skomercjalizowane. 

* Pracownicy Politechniki Częstochowskiej z Katedry Fizyki przedstawili rozwiązania dotyczące nowoczesnych stopów amorficznych do zastosowania w przemyśle elektroenergetycznym. Zaprezentowano nowatorskie metody produkcji nowych stopów szybkochłodzonych o strukturze szkła. Materiały te ze względu na swoją unikatową strukturę charakteryzują się tzw. właściwościami magnetycznie miękkimi, które można wykorzystać w produkcji np. ekologicznych niskostratnych rdzeni transformatorów. 

* Pracownicy Instytutu Metalurgii Żelaza w Gliwicach zaprezentowali nowoczesne żarowytrzymałe stopy do zastosowania w energetyce. Materiały te pozwalają uzyskać mniejszą awaryjność i dłuższą żywotność elektrowni co wpływa na poprawę bezpieczeństwa energetycznego. 

* Naukowcy z University Malaysia Perlis zaprezentowali szereg rozwiązań dotyczących geopolimerów. Opracowane przez nich nowoczesne (i co ważne przyjazne dla środowiska) materiały mogą z powodzeniem zastąpić powszechnie stosowane materiały budowlane o wysokich właściwościach wytrzymałościowych.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content