Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Świat lotnictwa w miniaturze

Lotnisko Rudniki, gm. RędzinyModelarze z całego świata zjechali na 21. Mistrzostwa Świata Modeli Redukcyjno-Latających Samolotów do Rudnik. Aeroklub Częstochowski organizuje je z upoważnienia Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI i Aeroklubu Polskiego. Święto reprodukcji maszyn latających potrwa do piątku 6 sierpnia.

Codziennie od godziny 8.30 do 19.00 jest otwarty hangar, w którym uczestnicy zawodów prezentują swoje modele. Na mistrzostwa przyjechała światowa czołówka modelarzy. Każdy miłośnik misternie skonstruowanych modeli maszyn latających może przyjść na lotnisko w dniach imprezy.  –  To niezwykle widowiskowa impreza, bo w kategorii F4 są prezentowane modele samolotów–zmniejszone, wierne odwzorowania statków powietrznych napędzanych silnikami spalinowymi, w tym również odrzutowymi. Modele rozwijają wtedy prędkość przekraczającą nawet 300km/h. Jest w nich pokazane wszystko to, co jest w prawdziwym samolocie. Modele i ich wyposażenie wykonane są z wielką dokładnością, precyzyjnie. To samoloty w miniaturze – komentuje Michał Braszczyński, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego. Zawodnicy konstruowali swoje modele nawet kilka lat.
– Wykonanie tak precyzyjnych makiet to nie jedyna trudność – podkreśla Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego. – Rywalizacja w tych klasach modeli rozpoczyna się od oceny statycznej, gdzie zespół sędziowski sprawdza jakość odwzorowania, precyzję malowania oraz zebrany materiał historyczny na temat prezentowanego modelu. Ale zawodnicy muszą się też wykazać mistrzostwem pilotażu. Drugi etap punktacji to ocena samolotu w locie–jakość pilotażu, efekty specjalne (zrzut bomb, skoczków spadochronowych, akrobacja). Zawodników ocenia 24 sędziów z całego świata, w tym z USA, Japonii, Australii, Republiki Południowej Afryki. Przygotowania tej prestiżowej imprezy trwały cały rok.
W klasie F4B trzy pierwsze miejsca w ocenie statycznej zajęli Polacy. Pierwsze miejsce zajął Piotr Zawada za model samolotu AS 10 Oxford Na drugim miejscu sędziowie sklasyfikowali model Fairey Battle Mariana Kazidora  Na trzecim miejscu uplasował się model samolotu Miles Messenger M 39 II/X wykonany przez Jerzego Grzelskiego.
W kategorii F4C zachwycił sędziów model samolotu DH9A, który wykonał Peter McDermott z Wielkiej Brytanii.
Mistrzostwa rozpoczęły się w sobotę 31 lipca. Na uroczystym otwarciu nie zabrakło akrobacji samolotowych i szybowcowych oraz pokazów skoków spadochronowych.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content