Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

„Stracona szansa” – WRACAMY DO TEMATU

Były prezydent miasta Tadeusz Wrona przesłał do naszej redakcji swój komentarz w sprawie wypowiedzi Andrzeja Szewińskiego, kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Częstochowy, której to udzielił nam w przedostatnim numerze „”.

“W jednym z ostatnich numerów Tygodnika Regionalnego 7 Dni przeciwstawiono sobie dwóch kandydatów na urząd Prezydenta Częstochowy w nadchodzących wyborach samorządowych: Krzysztofa Matyjaszczyka i Andrzeja Szewińskiego. 
W tekście pojawia się m. in. sprawa Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn, które rozpoczynają się 30 sierpnia br. w Polsce i zaprzepaszczenia szansy Częstochowy z nimi związanej.
Przypomnę, że pomysł budowy dużej Hali Sportowej przy ul. Żużlowej, koncepcji, projektu, łącznie ze złożeniem i uzyskaniem środków unijnych 28 mln zł, było dziełem mojego zespołu pracowników w kadencji 2006-2009. W 2009 r. nawet został rozstrzygnięty przetarg na budowę hali. Działania te prowadziliśmy wychodząc z założenia, że trzeba oprzeć się na tym, co w Częstochowie jest silne i daje nowe możliwości. Taką dziedziną sportu o pięknej tradycji jest siatkówka. Chcieliśmy, aby budowa nowoczesnej hali w Częstochowie dała szansę rozegrania w naszym mieście meczy Mistrzostw Świata i przez nie wielkiej promocji Częstochowy i poprzez to pozytywnych skutków dla mieszkańców. Wcześniej wybudowane hale przy Liceum Kopernika, a szczególnie przy Liceum Norwida dawały zaplecze do pracy z młodzieżą siatkarską. Nowa hala przy ul. Żużlowej miała stanowić kompleks sportowo-kulturalno-gospodarczy razem z uprzednio zmodernizowanym stadionem żużlowym. Kolejnym etapem miała być budowa zaplecza gastronomiczno-hotelowego przy kompleksie.
W 2009 r. powołałem formalnie Komitet Organizacyjny Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014 r., stając jako Prezydent Miasta na jego czele. Na zastępców powołałem senatora Andrzeja Szewińskiego i Andrzeja Gołaszewskiego, wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Jesienią 2009 r. oficjalnie złożyłem Prezesowi PZPS Mirosławowi Przedpełskiemu w Hali Polonia wobec 2 tysięcy Częstochowian zgłoszenie naszego miasta, jako organizatora Mistrzostw Świata w 2014 r. Jak mówił Prezes PZPS szanse są duże, pod warunkiem, że zbudujemy nową halę. Kraków wtedy jeszcze nie rozpoczął budowy. Potem przyszedł listopad 2009 r. referendum i zmiana władz w mieście.
Komisarz i obecnie rządzący miastem wprawdzie doprowadzili do zakończenia rozpoczętej budowy hali sportowej, jednak Krzysztof Matyjaszczyk zmarnował możliwość przeprowadzenia w Częstochowie Mistrzostw Świata. A przecież hala była budowana m. in. w tym celu. Zmarnował wielkie możliwości promocji miasta, również promocji gospodarczej, które prędko się nie powtórzą (przypominam, że MŚ w Siatkówce są rozgrywane w Polsce po raz pierwszy). Zmarnował możliwość wykorzystania całego kompleksu sportowego oddając spółce prowadzącej klub żużlowy zmodernizowany stadion, nie doprowadził też do budowy zaplecza.
A  Andrzej Szewiński? Mówi o swoim dorobku jako senatora: „W pierwszej kolejności (…) Hala Sportowa, na którą pozyskałem łącznie 48 mln zł (20 mln zł + 28 mln zł z UE)”. Czy to jest prawda?
W przypadku pieniędzy unijnych w kwocie 28 mln zł uzyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, uzgodniłem z burmistrzami i wójtami podział środków na konkretne cele (w tym na halę sportową) w ramach opracowanego programu rozwoju subregionu północnego. Naszą propozycję zatwierdzili wszyscy burmistrzowie i wójtowie subregionu w ramach ogólnej kwoty przyznanej na program rozwoju poza procedurą konkursową. Andrzej Szewiński nie brał udziału w tych rozstrzygnięciach i nie miał na nie wpływu. Pomógł natomiast przy wsparciu miasta w budowie hali przez Ministerstwo Sportu (dotyczy to kwoty 20 mln zł), oczywiście urząd przygotowywał wszystkie stosowne materiały, dokumentację, korespondencję i prowadził bieżącą koordynację. Za tę pomoc serdeczne podziękowanie.
Senator nie miał również wpływu na przygotowanie projektów, dokumentację oraz rozstrzygnięcia konkursowe dotyczące środków unijnych, które zapadły w 2009 r. w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie w zakresie przebudowy skrzyżowania DK-1 z ul. Jana Pawła II wraz z mostem przy ul. Srebrnej (64 mln zł), co zostało przygotowane i uzyskane przez nasz zespół.
Senator jako były siatkarz, trener i Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego MŚ w Częstochowie, nie potrafił doprowadzić do skutecznego kontynuowania pracy Komitetu i do wymuszenia organizacji Mistrzostw Świata w Częstochowie, mimo licznych atutów w swoich rękach oraz znacznej liczby radnych PO i faktycznego współdziałania z SLD w Radzie Miasta. Na swoim podwórku dotyczącym siatkówki i miasta, okazał się nieskuteczny, tłumacząc się: „zabiegaliśmy i namawialiśmy Prezydenta”. Niestety bez efektu…

Jako ekipa rządząca miastem do 2009 r. daliśmy wizję i możliwości wynikające z budowy nowej hali sportowej i Mistrzostwami Świata w Siatkówce Mężczyzn w 2014 r. Możliwości te zostały zaprzepaszczone. Zarówno przez obecne władze, które ze względu na brak wyobraźni zablokowały decyzyjnie znalezienie się Częstochowy razem z Warszawą, Gdańskiem, Łodzią, Wrocławiem czy Katowicami w gronie organizatorów MŚ, jak również przez nieudolność Senatora, lidera swojej partii w mieście.
Częstochowianie nie zobaczą w naszej nowoczesnej hali Mistrzostw Świata, natomiast widzą na co dzień porozbijane i brudne wiaty przystankowe, czy zdewastowaną i pustą, mimo upałów, fontannę przy Promenadzie im. Czesława Niemena.

Tadeusz Wrona”.

Udostępnij:

1 Komentarz

 • marcel@op.pl

  Rzeczowo, konkretnie, precyzyjnie.
  W świetle podanych tu faktów, które wydają się wiarygodne, okazuje się że p. Szewiński ma brzydkie skłonności podpinania się pod nie swoje dokonania i zasługi, liczy zapewne na niepamięć publiczności, nie szanuje pracy i dorobku innych.
  Stracił w moich oczach.
  ———————
  Dobrze, że są ludzie, którzy wiedzą i prostują historię, którą usiłują pisać na nowo manipulanci różnej maści.

 • marcel@op.pl

  Rzeczowo, konkretnie, precyzyjnie.
  W świetle podanych tu faktów, które wydają się wiarygodne, okazuje się że p. Szewiński ma brzydkie skłonności podpinania się pod nie swoje dokonania i zasługi, liczy zapewne na niepamięć publiczności, nie szanuje pracy i dorobku innych.
  Stracił w moich oczach.
  ———————
  Dobrze, że są ludzie, którzy wiedzą i prostują historię, którą usiłują pisać na nowo manipulanci różnej maści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content