Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Sprawdzamy, jak pracował twój poseł część 2

Badamy aktywność posłów regionu częstochowskiego, bo przecież to nasze głosy sprawiły, że znaleźli się w Sejmie
Przed upływem obecnej kadencji sprawdzamy, z jakich to osiągnięć dla naszego regionu dali się zapamiętać posłowie ziemi częstochowskiej po 4 latach działalności. Na nasz okręg (28 Częstochowa) przypada tylko 7 mandatów – pod tym względem jesteśmy jednym z najmniejszych okręgów w Polsce.Który z parlamentarzystów się sprawdził, a komu powinniśmy podziękować?W każdym numerze Tygodnika przedstawimy osiągnięcia jednego posła.

Instytut Badań Spraw Publicznych (OGB) przeprowadził dość nietypowe badanie. Zapytał ankietowanych, czy niezadowoleni wyborcy powinni mieć prawo odwołać posła, nawet w czasie trwania jego kadencji. Aż 75,5 proc. ankietowanych Polaków odpowiedziało „tak”. Najwięcej zwolenników przedterminowego odwoływania posłów jest wśród ludzi młodych. W grupie wiekowej 18-29 lat takie rozwiązanie popiera ponad 80 proc. respondentów. Najmniejszym powodzeniem „zwalnianie” posłów ciszy się wśród 50-latków. „Tak” odpowiedziało 67,7 proc. badanych w tym wieku.
W rzeczywistości, obecnie, jedyną drogą do zweryfikowania pracy posła i ostatecznie odebrania mu mandatu są kolejne wybory. 
I jeszcze jedno rozwiązanie – choć wyłącznie w sferze teorii. Sejm, większością głosów, może postawić czynnego polityka przed Trybunałem Stanu, składającym się z przedstawicieli sądów i parlamentu. Tylko że wówczas oskarżanego parlamentarzystę rozliczają inni parlamentarzyści, a nie wyborcy. W wyniku niekorzystnego dla polityka rozstrzygnięcia może stracić on prawa publiczne lub/i swój mandat. Od początku III RP nigdy Trybunał Stanu nie został do tego celu wykorzystany.

Andrzej Gawron – Prawo i Sprawiedliwość, który samodzielnie oceniał swoją aktywność sejmową, odpowiadając na nasze zapytania prasowe.

Źródła utrzymania:

– Parlamentarzysta Zawodowy.

Źródła dodatkowych dochodów:

– Brak.

Zawodowe powiązania rodziny Posła z instytucjami publicznymi – miejsce pracy:

– Brak.

Przypomnienie – obietnice wyborcze z 2019 roku:

– Ochrona Życia i wzmocnienie tradycyjnego modelu rodziny, wspieranie rozwoju regionu w zakresie pozyskiwania środków inwestycyjnych, wsparcie dla Szpitala Rehabilitacyjnego w Kochcicach, rozwój współpracy z organizacjami pozarządowymi ze szczególnym uwzględnieniem Ochotniczych Straży Pożarnych, wzmocnienie systemu komunikacji publicznej w regionie, uproszczenie prawa i obowiązujących przepisów, wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorców, bieżąca współpraca ze wszystkimi szczeblami samorządu.

Obietnice/plany, których nie udało się zrealizować:

– Nie udało się znacząco uprościć prawa podatkowego dla przedsiębiorców.

Konkretne, wymierne efekty działań parlamentarzysty dla mieszkańców regionu częstochowskiego:

– Prowadząc Biuro Poselskie przy ulicy Edyty Stein 1 w Lublińcu przyjmujemy codziennie osoby potrzebujące pomocy. Na ten moment (16 lutego 2023 r.) mamy zarejestrowanych 1.486 spraw. W toku na dzień dzisiejszy pozostają 33 sprawy – pozostałe zostały już rozpatrzone. 
Remonty i modernizacja Szpitala Rehabilitacyjnego w Kochcicach, z którego korzystają mieszkańcy północy Województwa Śląskiego, udało się również wprowadzić do budżetu Województwa Śląskiego 4 miliony złotych na budowę nowego budynku szpitala.
Solidne wsparcie dla OSP, jeżeli chodzi o pozyskanie nowych samochodów i sprzętu oraz promocja Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych poprzez realizację autorskiego pomysłu Międzygminnej Spartakiady MDP „Florek”.
Jako Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji byłem zaangażowany w przygotowanie szeregu rozwiązań upraszczających przepisy i ograniczających biurokrację – ograniczenie obowiązku uzyskiwania zaświadczeń przy zbywaniu nieruchomości, ułatwienia w budowie mieszkań między innymi na terenach po handlowych, podniesienie kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn.
Wsparcie wniosków gmin w zakresie budowy i modernizacji dróg z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych – drogi gminne, powiatowe oraz Autostrada A1, czy projektowana ekspresowa trasa S11, która połączy nasz region z Wybrzeżem Środkowym, Obwodnica Herb i Blachowni.
Zaangażowanie w pracach nad Ustawą o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, które ze względu na dopłatę 3 złotych do wozokilometra pozwoliło na odtworzenie linii lokalnej komunikacji zbiorowej w naszych powiatach.
Modernizacja linii i dworców kolejowych w Herbach i Lublińcu, w tym utworzenie nowego przystanku osobowego na trasie Lubliniec-Wrocław w Gminie Kochanowice.
Aktywnie wspieram małych i średnich przedsiębiorców, współpracuję z Rzecznikiem MŚP, forsuję rozwiązania związane z sukcesją firm – np. poprzez Fundację Rodzinną. 
Uczestniczyłem w procesie legislacyjnym, jako sprawozdawca komisji, dotyczącym realizacji umowy społecznej, której celem jest transformacja Województwa Śląskiego. Fundusz Transformacji, który powstał na bazie ustawy będzie narzędziem wspierającym transformację również naszego regionu.

Działalność społeczna parlamentarzysty:

– Stały kontakt z organizacjami pozarządowymi, szkołami, Kołami Gospodyń Wiejskich, Harcerzami, Strażakami, organizowanie konkursów wiedzy o Sejmie RP oraz innych konkursów skierowanych do młodzieży, współpraca z Ośrodkiem Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Rusinowicach – wsparcie budowy placu zabaw. 

Plany polityczne na najbliższą przyszłość:

– Kontynuowanie rozpoczętych projektów, dalsze wspieranie samorządów, a następnie kandydowanie w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

***

Nareszcie męska deklaracja – poseł Gawron będzie ubiegał się o reelekcję parlamentarną (dla porównania – poseł Trepka nie określił się).
I chociaż Andrzej Gawron mandat posła zdobył w okręgu wyborczym 28 (obejmuje obszar miasta Częstochowy oraz powiatów częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i myszkowskiego), mało znany jest w Częstochowie. Jego działalność koncertuje się na terenie powiatu lublinieckiego i tam uważany jest za posła aktywnego i skutecznego. Powodem zapewne jest pochodzenie parlamentarzysty – wieś Kochcice leży w gminie Kochanowice w powiecie lublinieckim.
Nazwisko posła Gawrona pojawiło się przy sprawie wyboru nowego zarządu jedynej w Częstochowie spółki Skarbu Państwa, Regionalnego Funduszu Gospodarczego. Po nagłej śmierci prezesa Mirosława Matyszczaka i spektakularnym usunięciu z wiceprezesury Artura Sokołowskiego, spółka na gwałt potrzebowała przywództwa. To wówczas doszło do zwarcia lokalnych frakcji Prawa i Sprawiedliwości, ze strefami wpływów w Myszkowie, Częstochowie i Lublińcu. Ostatecznie, i w tej sprawie, poseł Gawron okazał się skuteczny.

Sprawdziliśmy także aktywność posła Gawrona w Sejmie

Wypowiedzi: 98
Interpelacje, którym nadano bieg: 51  
Zapytania, którym nadano bieg: 12  
Pytania w sprawach bieżących: 52  
Oświadczenia: 5  
Udział w głosowaniach: 98.63% (7.713 z 7.820 głosowań)

Czy – zdaniem naszych Czytelników – poseł Andrzej Gawron (PiS) przez ostatnie 4 lata wywiązał się ze swojego zadania, jakim jest działalność w imieniu i na rzecz obywateli, którzy go wybrali?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content