Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

SPORT: AZS wygrał, ale jest ostatni

Siatkarze AZS-u Częstochowa odbili się od dna, pokonując we własnej hali MKS Będzin 3:1, ale nie poprawiło to ich pozycji w tabeli Plus Ligi. Zespół prowadzony przez Michała Bąkiewicza wciąż jest na szarym końcu w stawce dwunastu drużyn. „Głowy” trenera coraz głośniej domagają się kibice.

A miało być tak pięknie…
Poważni sponsorzy, nowy skład z kilkoma znanymi, zagranicznymi nazwiskami, efektowna prezentacja drużyny – działacze AZS-u robili co mogli, by wywrzeć dobre wrażenie przed sezonem. Poprzedni był dla częstochowian pasmem porażek – AZS zajął czternaste, ostatnie miejsce w lidze i utrzymał się właściwie tylko dzięki temu, że przed sezonem ustalono, że na wzór amerykańskich rozgrywek, Plus Liga zostanie zamknięta i nie spadnie z niej żadna drużyna.
Działacze, na czele z dyrektorem sportowym Ryszardem Boskiem i lobbystą Jerzym Buzkiem, zaraz po zakończeniu poprzedniego sezonu zapowiedzieli, że zespół czeka rewolucja, która ma doprowadzić do odbudowy potęgi AZS-u. Bosek już w styczniu tego roku na łamach Przeglądu Sportowego przekonywał – Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w kolejnym sezonie możemy dysponować budżetem zbliżonym do największych potęg i składem na miarę medalu mistrzostw Polski. Ostatecznie pod Jasną Górę trafili atakujący z Brazylii Felipe Bandero, reprezentant Słowacji Matej Patak i 35-letni francuski rozgrywający Rafael Redwitz. Raczej trudno było oczekiwać, by Ci trzej zagraniczni siatkarze wespół z młodymi polskimi zawodnikami podjęli walkę o medale, ale już miejsca w środku stawki wydawały się jak najbardziej w zasięgu AZS-u.
Tymczasem rzeczywistość okazała się bardzo brutalna dla częstochowskich akademików. Już w pierwszym meczu sezonu poważnej kontuzji doznał Bandero, który miał zapewniać minimum kilkanaście punktów w każdym spotkaniu. Przez długi czas niezdolny do gry był też Patak. Podopieczni Bąkiewicza przegrywali kolejne mecze, po siedmiu kolejkach AZS był jednym z dwóch zespołów bez zwycięstwa, a w tabeli zajmował ostatnie, dwunaste miejsce.

Przełamanie
Pierwszy sukces przyniosła dopiero ósma seria spotkań. Częstochowianie pokonali we własnej hali MKS Będzin 3:1, ale to zwycięstwo nie poprawiło pozycji AZS-u w tabeli. Zespół Bąkiewicza co prawda zrównał się punktami z pokonanym Będzinem i Effectorem Kielce, ale z tej trójki ma najgorszy stosunek setów.
W pojedynku z MKS-em pierwsze skrzypce w ekipie „biało-zielonych” grał Rafa Redwitz. Francuz „nakręcał” swoich kolegów, podrywał do walki cały zespół i został wybrany najbardziej wartościowym graczem meczu. Częstochowianie byli lepsi od rywali niemal w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Popełnili zdecydowanie mniej błędów – goście aż dwanaście razy atakowali w aut lub w siatkę, a akademicy popełnili tylko trzy takie błędy. Rywale byli lepsi w przyjęciu (63 proc. pozytywnego przyjęcia, przy 49 proc. AZS-u), ale nie potrafili tego wykorzystać, bo bardzo często nadziewali się na szczelny blok częstochowian. Nasi siatkarze zdobyli w ten sposób 12 punktów, a sześć razy sztuki tej dokonał środkowy Michał Szalacha.
Najlepiej punktującym zawodnikiem po stronie AZS-u był Matej Patak (15 pkt.), który wreszcie zagrał na miarę oczekiwań. W zespole Tomasza Wasilkowskiego brylował natomiast były atakujący AZS-u – Michał Kamiński, który na swoim koncie zapisał aż 29 punktów! W pojedynkę niewiele mógł jednak zdziałać. Akademicy z Częstochowy oddali rywalom tylko drugą – przegraną do 23 – partię, a w pozostałych setach byli wyraźnie lepsi, wygrywając je do 19, 20 i 19.

Bąkiewicz do zwolnienia?
Zwycięstwo z MKS-em Będzin powinno pozytywnie wpłynąć na morale drużyny, choć nie ma też co ukrywać, że było ono obowiązkiem. Najbardziej zagorzali kibice AZS-u nie mają wątpliwości kto jest winien słabych wyników drużyny. Podczas ostatniego meczu rozwiesili w swoim sektorze transparent z hasłem skierowanym pod adresem trenera Bąkiewicza „Wychowanka wyrzucacie, a frajera wciąż trzymacie”. Doszło też do przepychanek między szalikowcami, a ochroną.
Klubowi działacze póki co stoją murem za szkoleniowcem. Co więcej, Bosek jest bardziej skory do przeprowadzenia kolejnej rewolucji w składzie (mówił ostatnio o pożegnaniu Pataka, jeśli ten nie poprawi gry), aniżeli zwolnieniu Bąkiewicza. A ten na stanowisku trenera jest już rok i póki co pod jego wodzą AZS przegrywa praktycznie wszystko. Jako siatkarz Bąkiewicz nigdy nie miał cech przywódcy, godził się na rolę zmiennika i przylgnęła do niego łatka „wiecznego rezerwowego”. Bez charyzmy, trudno być dobrym trenerem. Pytanie, ile jeszcze przegranych meczów potrzeba, by klubowi włodarze zastanowili się nad tym, czy aby przyczyna w słabych wynikach leży nie w zawodnikach, a trenerze?
W środę (9 grudnia) AZS Częstochowa grał w Bydgoszczy z Łuczniczanką (mecz zakończył się po zamknięciu składu gazety).

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content