Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

WĘDKARZ: OKRĘG PZW CZĘSTOCHOWA 1975 – 2015

Na ziemiach polskich za początek zorganizowanego wędkarstwa uważa się rok 1879, kiedy to powstało Krajowe Towarzystwo Rybackie. Po pierwszej wojnie światowej w wolnej już Polsce zaczęły powstawać liczne Towarzystwa Wędkarskie, a w 1933 roku powstał Związek Sportowych Towarzystw Wędkarskich. Wędkarstwo było w przedwojennej Polsce hobby dość elitarnym, jeżeli w 1938 roku w 54 towarzystwach było zaledwie 2037 członków. 

W roku 1937 zostało zarejestrowane Towarzystwo Miłośników Sportu Wędkarskiego „Wędzisko” z siedzibą w Częstochowie, inicjatorem jego powstania był Feliks Sosnowski. Działalność swoją prowadziło na 6-ciu dzierżawionych obwodach Warty. W czasie wojny i okupacji hitlerowskiej działało Amatorskie Koło Wędkarzy w Częstochowie, którego działalnością kierował Adam Poros. W roku 1946 powołane do życia zostaje Robotnicze Towarzystwo Wędkarskie w pierwszym roku działalności liczy 243 a w roku 1948 już 643 członków. W międzyczasie w październiku 1948 reaktywowane zostaje Towarzystwo Miłośników Sportu Wędkarskiego, które liczy 65 członków. 

W roku 1949 oba istniejące w Częstochowie Towarzystwa Wędkarskie łączą się pod nazwą TMSW „Wędzisko”, które w 1949 roku liczy 560 członków. Działało ono na obwodach rybackich: Warty, Liswarty oraz Pilicy. W 1949 roku ZSTW liczył już 30.000 członków. 

W roku 1950-tym powstał Polski Związek Wędkarski, wśród delegatów na zjazd założycielski był delegat z Częstochowy. Po powstaniu PZW powołano do życia koło PZW w Częstochowie liczące już 1.200 członków. PZW był w latach PRL-u jedyną organizacją skupiającą miłośników wędkarstwa zrzeszającą blisko milion wędkarzy. W roku 1975 w Polsce nastąpiła zmiana podziału administracyjnego kraju, w wyniku której w tymże roku 11 października odbył się zjazd założycielski Okręgu Częstochowskiego Polskiego Związku Wędkarskiego. Wśród kół założycielskich były: Częstochowa Miasto, Huta B.Bieruta, Politechnika Częstochowska, Blachownia, Grodzisk-Kłobuck, Myszków, Lubliniec, Kalety, Przyłubsko, Praszka, Pajęczno, Koniecpol, Szczekociny i Olesno – skupiały one 7.746 członków. 

W ciągu minionych 40 lat przewinęło się przez władze okręgu i kół setki działaczy – nie sposób wymienić tutaj wszystkich. Najważniejsze stanowiska piastowali: funkcję prezesa Okręgu przez 26 lat pełnił kolega Leopold Ratoń, od roku 2001 funkcję tę pełni Maciej Brudziński, przewodniczącymi Okręgowej Komisjii Rewizyjnej byli kolejno Romuald Leszczyński przez 18 lat, Romuald Luto, Roman Rysiński, Leszek Tazbir przez kolejne 12 lat obecnie funkcję tę pełni Eugeniusz Bugaj. Funkcję przewodniczącego Okręgowego Sądu Koleżeńskiego pełnili kolejno: Wacław Borowski, Leonid Samsonow przez 21 lat, Lechosław Skorek, Artur Dubik , Stefan Pająk i obecnie Jacek Smoląg. Dyrektorami biura w ciągu 30 lat byli kolejno: Zbigniew Chwastowski, Ryszard Skrzyszowski, Wiesław Borówka następnie przez 26 lat kol. Antoni Barut i aktualny dyrektor Artur Wachecki. Wśród wielu wybitnych działaczy należy wymienić tych, którzy dopracowali się najwyższego odznaczenia Polskiego Związku Wędkarskiego czyli Członka Honorowego. Byli to: Jerzy Kuban, Zygmunt Klar, Piotr Baran, Tadeusz Szulc, Leopold Ratoń, Leonid Samsonow, Mieczysław Dębski, Romuald Leszczyński, Eligiusz Marel, Stanisław Ziental, Janusz Michor, Jerzy Kotowski, Czesław Raczyński, Ryszard Jastrząb, Arkadiusz Komorowski i Antoni Barut. 

Okręg Częstochowa od początku działał na terenie województwa częstochowskiego i niestety od początku musiał się borykać z trudnościami wynikającymi ze swojego położenia geograficznego – leżąc po prostu na wododziale pomiędzy zlewnią Wisły i Odry i spory obszar, na którym przyszło mu działać to bezwodna Jura Krakowsko-Częstochowska – nie na darmo znajduje się na niej jedyna pustynia w Polsce. W ciągu minionych lat dosłownie zniknęło z powierzchni ziemi kilka zbiorników – Biskupice, Odrzykoń czy Zaborze ten ostatni na skutek wyschnięcia źródeł spowodowanego obniżeniem się poziomu wód gruntowych. Niestety zła sytuacja wodna naszego kraju w sposób szczególny uwidacznia się w rejonie Częstochowy. Wszystkie rzeki niosą mało wody – nawet duże jak Warta czy Pilica mają w okręgu częstochowskim swoje górne odcinki. Żeby tego było mało od północy „odsysa” wodę kopalnia Bełchatów. Ponadto dużo złego zrobiły nieprzemyślane prostowanie rzek i wysuszanie podmokłych terenów. Ratują nas zbiorniki zaporowe jeden duży – Poraj i kilka mniejszych w tym zbudowany w ostatnich latach Ostrowy. 
Należy wymienić ważne daty w historii okręgu. W roku 1995 nadano mu osobowość prawną. Statut

Okręgu został zarejestrowany 4 września 1995 roku. Następną istotną datą jest wprowadzenie nowego podziału administracyjnego kraju w roku 1999. W wyniku tego koła leżące na terenie nowego województwa opolskiego przeniosły się do tego okręgu, a wraz z kołami przeszło tam około1000 wędkarzy i trochę wód. Jedno, koło, które znalazło się w województwie łódzkim przeszło do okręgu piotrkowskiego. W roku 2005 w czasie obchodów 30-lecia okręgowi został ufundowany sztandar, który od tej pory towarzyszy we wszystkich najważniejszych uroczystościach. Ostatnią ważną datą jest 1 stycznia, 2005 w którym to dniu weszły w życie nowe przepisy Prawa Wodnego. Od tego roku PZW Częstochowa gospodaruje na odcinku Warty od źródeł do mostu kolejowego koło Działoszyna, Pilicy od źródeł do ujścia rzeki Czarna Włoszczowska, Małej Panwi – obwód rybacki nr 1, na całej długości Liswarty oraz na szeregu akwenów niebędących w obwodach rybackich. Całość areału wód to 2.300 ha. 

Okręg PZW Częstochowa (dane na koniec 2014 roku) zrzesza 10.668 członków w 54 kołach i 3 klubach wędkarskich. Co roku wpuszcza do wód około 47 ton ryb i 795 tys. sztuk. Zarybia takimi gatunkami jak: pstrąg potokowy, lipień, brzana, jaź, boleń, kleń, świnka, węgorz, lin, karp, karaś, szczupak, sandacz, okoń, sum, miętus, leszcz, płoć i sieja. Na taką szczególna uwagę zasługuje sieja – ryba występująca na pojezierzach w głębokich jeziorach. Okręgowi częstochowskiemu, jako jedynemu na południu Polski udało się wprowadzić ją do częstochowskich glinianek (Pacyfik, Adriatyk, Zaciszańska i Michalina), gdzie ma piękne przyrosty i odbywa naturalne tarło.

Udostępnij:

2 komentarzy

  • wujekb21@wp.pl

    Ciekawy kawałek historii, dziwić może jedynie fakt, że od daty publikacji jestem pierwszym komentującym,może warto takie dane umieścić na stronie okręgu.

  • wujekb21@wp.pl

    Ciekawy kawałek historii, dziwić może jedynie fakt, że od daty publikacji jestem pierwszym komentującym,może warto takie dane umieścić na stronie okręgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content