Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Po emeryturę z Wielkiej Brytanii do… Częstochowy

W częstochowskim ZUS otwarto Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych. To jedyna taka komórka na Śląsku. Będzie zajmowała się wyliczaniem świadczeń emerytalno-rentowych dla osób, które pracowały w Wielkiej Brytanii. 

To pierwszy taki wydział w naszym województwie, obliczający świadczenie z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia w innym państwie. Wydziały Realizacji Umów Międzynarodowych (tzw. RUM) to wyspecjalizowane komórki Centrali ZUS, zajmujące się m.in. ustalaniem prawa i wyliczaniem świadczeń emerytalno-rentowych dla osób, które pracowały w Polsce i za granicą. Działają na podstawie unijnych regulacji z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze emerytur i rent. 

Częstochowski RUM właśnie rozpoczął swoje funkcjonowanie i już może rozpatrywać wnioski o przyznanie emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych dla osób zamieszkałych w Wielkiej Brytanii oraz osób posiadających okresy ubezpieczenia w państwach członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, w tym ostatnio przebyte w Wielkiej Brytanii. Ich obsługą zajmie się 25 pracowników, którzy już wcześniej byli zatrudnieni w częstochowskim ZUS. 

– Pracownicy nowego wydziału zostali przeszkoleni przez ekspertów z departamentu rent zagranicznych oraz oddziału ZUS w Gdańsku, który już wcześniej rozpatrywał wnioski osób zatrudnionych lub zamieszkałych w Wielkiej Brytanii. Wnioski do częstochowskiego RUM będą przekazywane z gdańskiej jednostki, z departamentu rent zagranicznych, ale mogą też bezpośrednio wpłynąć do częstochowskiego oddziału – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Liczba naszych rodaków, pracujących za granicą stale rośnie. Według danych GUS aktualnie za granicą przebywa ponad 2,5 mln Polaków. Jest to między innymi wynik otwarcia zachodnich rynków pracy po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Spora część Polonii przebywa również poza Europą – w USA, Kanadzie, czy Australii. Od kilku lat do ZUS wpływa coraz więcej wniosków o emerytury i reny od osób, które pracowały w Polsce i za granicą. 

Stały wzrost liczby międzynarodowych wniosków emerytalno-rentowych wymusił nie tylko rozbudowę istniejących już komórek RUM, ale także tworzenie nowych. Dotychczas w całej Polsce działało 13 komórek RUM: w Elblągu, Gdańsku, Łodzi, Nowym Sączu, Szczecinie, Tarnowie, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Lublinie, Wałbrzychu, Rzeszowie i Opolu. 

Od 25 marca funkcjonują trzy nowe komórki RUM w Polsce, oprócz tej w Częstochowie, utworzono RUM w Krakowie i Chrzanowie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content