Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Wybieg dla psów w Koniecpolu

„Droga redakcjo Tygodnika :Od co najmniej kilkunastu lat bardzo istotnym problemem dla mieszkańców Koniecpola, a zwłaszcza Osiedla robotniczego był temat zagospodarowania tzw: „Księżego Pola”. Miejsce to jest zlokalizowane w pobliżu bloków, które znajdują się przy ulicy Robotniczej. Teren ten w swej historii należał do rodu Potockich, władających majątkiem ziemskim na terenie Chrząstowa (obecnie dzielnica Koniecpola), później właścicielem terenu była parafia św. Michała Archanioła w Koniecpolu. 

Od początku lat 90-tych XX wieku właścicielem jest Urząd Miasta i Gminy w Koniecpolu. Księże pole od lat 90-tych spełniało funkcje sportowo-rekreacyjne, znajdowały się tam boiska do gry w piłkę nożną i koszykówkę. Obiekty te stopniowo rozkradane i dewastowane w początkach XX wieku zniknęły z krajobrazu Księżego Pola. 
Kilka lat temu poprzednie władze Koniecpola oddały do użytku na niewielkiej części terenu plac zabaw dla dzieci. Pozostała, znaczna jego część stała niezagospodarowana, będąc siedliskiem ludzi z tzw. marginesu społecznego, spożywających alkohol. 

Obecne władze Koniecpola, w mijającym roku pozyskały dotacje na budowę tzw. „Otwartej Strefy Aktywności”. W jej ramach powstanie siłownia plenerowa z urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Strefa relaksu, to także montaż ławek i nasadzanie zieleni. Uzupełnieniem ma być plac zabaw o charakterze sprawnościowym i zręcznościowym. Pozostała część terenu ma być przeznaczona pod budowę przedszkola dla dzieci. 
Nikt nie neguje samej idei zagospodarowania Księżego Pola, gdyż teren też aż prosił się o znalezienie mu nowych funkcji z przeznaczeniem pod potrzeby społeczno-kulturalne, skierowane do mieszkańców. Zapomniano o jednym ciekawym rozwiązaniu, które mogłoby uatrakcyjnić przyszły, planowany do oddania kompleks. Brakującym elementem układanki jest budowa profesjonalnego wybiegu dla psów, stanowiącego uzupełnienie Otwartej Strefy Aktywności.

Dlaczego dla planowanej rewitalizacji Księżego pola jest to tak ważne? 

Wiele osób starszych, które docelowo mają być beneficjentami projektu, posiada przyjaciela w postaci psa. Dla większości z nich jest on równorzędnym członkiem rodziny. Wybieg dla psów byłby doskonałym miejscem, gdzie czworonogi znalazłyby coś dla siebie – właściciel psa odpoczywałby w strefie aktywności dla seniora, a jego pupil korzystałby z profesjonalnego wybiegu. Obiekt ten byłby w pełni ogrodzony z wejściem i wyjściem poprzez bramę, wyposażony w urządzenia gimnastyczne dla psów, siedzenia dla właścicieli, wiaty chroniące ich przed deszczem oraz pojemniki na psie odchody. Podobne obiekty działają w Częstochowie i doskonale się sprawdzają.

Dlaczego podobnego nie stworzyć w Koniecpolu? 

Na terenie Koniecpola, jak i w pobliskich miastach i miasteczkach, czy to rangi powiatowej czy gminnej, podobne obiekty nie występują. Budowa wybiegu dla czworonogów na Księżym Polu uatrakcyjni całą koncepcję jego zagospodarowania oraz przyciągnie zainteresowanych do korzystania z niego, również w przypadku mieszkańców okolicznych miejscowości, co dla Koniecpola przyniesie same korzyści. Wreszcie do Koniecpola zacznie ktoś przyjeżdżać, a nie z niego wyjeżdżać, jak to ma miejsce do chwili obecnej. 
Idea ta ważna jest jeszcze z jednego powodu, obecne władze Koniecpola na poważnie podeszły do tematu adopcji zwierząt, czym nie interesowali się poprzednicy. Gdyby profesjonalny wybieg dla psów powstał, być może znajdą się kolejni chętni na adopcje bezpańskich zwierząt, mając gdzie spędzić z nimi wolny czas.

Dlaczego wybieg dla psów powinien być na Księżym Polu? 

Księże Pole znajduje się na terenie osiedla robotniczego, a to z kolei w szerszej perspektywie stanowi część Chrząstowa, największej dzielnicy Koniecpola, gdzie zamieszkuje największy odsetek mieszkańców miasta. W okolicy Księżego Pola znajduje się szereg instytucji: Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała; nowo otwarte Centrum Społeczno-kulturalne; szkoła podstawowa; hala sportowa czy Miejska Publiczna Biblioteka. Wiele osób, goszczących w tych instytucjach mogłoby przy okazji zabrać swojego czworonoga na teren wybiegu. Mieszkańcy okolicznych bloków, jak i Koniecpolanie, korzystający z instytucji pożytku publicznego będą stanowić potencjalny potok zainteresowanych korzystaniem wraz z własnymi pupilami z wybiegu dla psów. 
Lokalizacja obiektu w innym miejscu Koniecpola wpłynie na zmniejszenie frekwencji osób, które wraz z własnymi psami zechcą skorzystać z obiektu. Nie mam rozeznania czy na samym Księżym Polu jest jeszcze miejsce na lokację dla inwestycji, jednak nie stanowi to impulsu dla jej zaniechania. Dla przykładu częstochowski wybieg posiada powierzchnie 1.755 metrów kwadratowych. Teren o takiej powierzchni można wydzielić, z sąsiadujących z Księżym Polem, ogródków działkowych.

Co z działkowiczami, którzy w ten sposób stracą działki? 

Gmina powinna wypłacić odszkodowania, teren potencjalnych wywłaszczeń nie jest duży i nie powinien stanowić dla gminy dużego wydatku. Osobom zainteresowanym dalszym prowadzeniem działek, gmina może zaproponować wolne działki w ogródkach przy ulicy Żeromskiego, tzw. „Kuty” lub wybrać dla działek inną nową lokalizację.

Czy gmina będzie w stanie udźwignąć finansowo planowane zadanie? 

Bez wątpienia tak – koszt budowy podobnego obiektu w Częstochowie wyniósł ok. 76 tysięcy złotych. Koniecpolski wybieg może być mniejszy, a co za tym idzie tańszy, dopasowany do potrzeb mieszkańców i wcześniej ustalony w trakcie konsultacji z nimi. 

Czytelnik”.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content