Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Osoby z niepełnosprawnościami, które zmieniły świat – Francisco J. Goya y Lucientes (7)

Kiedy słyszysz nazwiska takie, jak Thomas Edison czy Stephen Hawking, być może nie wiesz o tym, że są jednymi z wielu osób niepełnosprawnych, które miały wpływ na rządy, odegrały ważną rolę w ruchach praw obywatelskich, stworzyły przełomowe wynalazki. Wiedza o niepełnosprawności często pozostaje w cieniu ich wielkich osiągnięć. Niedoskonałość fizyczna, deficyty emocjonalne, a nawet choroby psychiczne nie zawsze stanowią przeszkodę w dążeniu i osiąganiu swoich celów
Nawet jeśli, dowiedziałeś się o niektórych z tych ludzi w szkole lub gdziekolwiek indziej, to być może nie wiedziałeś, że są członkami społeczności osób z niepełnosprawnościami.

Oto nasza subiektywna galeria osób niepełnosprawnych, dla których ułomność nie stanowiła bariery nie do przebicia

Francisco J. Goya y Lucientes – był malarzem obdarzonym wielką zdolnością ekspresyjną. Należy do najbardziej rozpoznawalnych artystów hiszpańskich prócz Diego Velazqueza, Salwadora Dali, Pabla Picassa czy Antonio Gaudiego. Jego dzieła można oglądać i podziwiać w wielu światowej sławy muzeach.
Jego praca, która została przeprowadzona między końcem XVII a początkiem XVIII wieku, obejmowała okres ponad 60 lat, z masową produkcją, szerokim zakresem tematów i licznymi technikami, wyraźnie eklektycznymi. Obrazy olejne, akwaforty, rysunki, litografie powstawały z taką intensywnością, że nigdy nie zaspokoiły całkowicie ambicji artysty
W ciągu swego długiego artystycznego życia namalował około 700 malowideł, 280 grafik i około tysiąca rysunków
Kurs malarski Goya ma dwa okresy, przed i po jego chorobie. Pierwszy charakteryzuje się radością i światłem, drugi horrorem i duchami. Faktycznie, również we wczesnym okresie, niektóre z tych figur zaczęły się pojawiać i później okazały się przybierać formę jego koszmarów. Linia podziału między tymi dwoma okresami była prawdopodobnie związana z jego chorobą.
W wieku 45 lat Goya poważnie zachorował, przebywając w Sewilli. Zaczął cierpieć na bóle głowy, zawroty głowy, szum w uszach, utratę słuchu, a także problemy ze wzrokiem, niedowład w prawym ramieniu. Po tym nastąpił stan depresji wraz z halucynacjami, majaczeniem i stopniową utratą wagi i ten stan zdrowia pozostał do końca życia.
Goya wykazywał zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i hipochondria, i jak wszystkie osoby z zaburzeniem słuchu, stał się niepewny. Do tego okresu należą niektóre obrazy, w tym Sąd Inkwizycji i Pogrzeb małej krawcowej, wyrażające sytuacje zaburzeń psychicznych.

red.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content