Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Nie ma porozumienia ws. prohibicji

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zniesienia prohibicji na ul. Dekabrystów. W ubiegłą środę (14 grudnia) spotkali się  przedstawiciele wszystkich zainteresowanych grup. W spotkaniu uczestniczył również prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, radni, pracownicy Biura Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych, eksperci oraz członkowie zespołu z Centrum Deliberacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Konsultacje w sprawie prohibicji rozpoczęły się 3 września. W pierwszym etapie przeprowadzono szeroką akcję informacyjną i zorganizowano mobilne punkty konsultacyjne, w których mieszkańcy wypełniali ankiety. Swoją opinię można było wyrazić także drogą elektroniczną. Za zniesieniem opowiedziało się 1890 mieszkańców, za utrzymaniem –  481. W drugim etapie przeprowadzonym w październiku odbyła się seria spotkań z przedstawicielami poszczególnych grup bezpośrednio zaangażowanych w sprawę – z mieszkańcami osiedla, studentami, przedsiębiorcami. Zdaniem pracowników biura konsultacji społecznych udało się wypracować porozumienie między tymi ostatnimi a lokatorami pobliskich bloków. Ci jednak zdecydowanie mówią „nie” propozycji zniesienia prohibicji. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania dr Anna Przybylska z Centrum Deliberacji Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła tzw. obszary zgody, wypracowane przez obie strony: montaż monitoringu w rejonie ul. Dekabrystów, zwiększenie liczby patroli i organizacja spotkań konsultacyjnych. Przedsiębiorcy zobowiązali się również, że nie będą organizować imprez na zewnątrz lokali po godzinie 22. Ale i te – „wypracowane” przez obie strony płaszczyzny porozumienia spotkały się z protestem mieszkańców ul. Dekabrystów.  – Nie chcemy tutaj alkoholu. Teraz mamy tutaj spokój. I tak studenci siedzą pod akademikami, piją, grillują, nieprzyzwoicie się zachowują – oburzali się lokatorzy. – My też płacimy podatki, mamy takie same prawa jak mieszkańcy. Dlaczego chcecie państwo ograniczać nasze prawa – pytali przedsiębiorcy.
Obecni na spotkaniu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący rady miasta Zdzisław Wolski podkreślali, że Częstochowa jest miastem akademickim i musi dbać o to, by być dla nich atrakcyjnym. Tętniąca niegdyś życiem ul. Dekabrystów – poza okresem wiosenno-letnim – w niczym nie przypomina miasteczka akademickiego. W związku z brakiem porozumienia do 14 stycznia powstać ma robocza  wersja raportu na temat konsultacji społecznych. Przez kolejne dwa tygodnie  zainteresowani będą mogli zgłaszać poprawki do raportu. Ostateczną decyzję w sprawie zniesienia prohibicji na ul. Dekabrystów podejmą radni.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content