Od kilku tygodni (a dokładnie od 1 stycznia 2019 roku) obowiązuje ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów, w prawo własności. Sprawa dotyczy gruntów zabudowanych wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne. Przekształcenie z „dzierżawy” wieczystej we własność będzie jednak odpłatne.
Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, a wcześniej grunty te były własnością Skarbu Państwa lub gminy, będą zobowiązane do zapłaty należności za nabycie prawa własności w formie corocznej opłaty przez 20 lat. Wysokość opłaty rocznej za przekształcenie będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia.
Możliwe będzie też spłacenie całej należność jednorazowo i w związku z tym takiej osobie przysługuje bonifikata. W przypadku gruntów Skarbu Państwa, wysokość bonifikaty określa ustawa. Warto temat przemyśleć, gdyż najkorzystniejsza bonifikata występuje w pierwszym roku od przekształcenia. Wtedy można skorzystać z maksymalnej, 60% ulgi. W kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10% z każdym rokiem. Ten, kto nie skorzysta z jednorazowej spłaty lub chociażby w okresie 5 lat, temu bonifikata przepada.
Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości. Ponieważ ustawę tworzono w pośpiechu, nie wszystko w chwili jej powstawania przewidziano, dlatego teraz ustawodawca zapowiada kilka istotnych zmian z korzyścią dla Polaków.
Nowelizacja ustawy – jak stwierdził wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń – ma dać możliwość wojewodom podwyższenia bonifikaty dotyczącej gruntów Skarbu Państwa. Chodzi o sytuację, kiedy np. gmina stosuje dla swoich gruntów bonifikatę wyższą niż występuje ona na terenie danej gminy dla gruntów państwowych. Tak jest m.in. w Warszawie i Gdańsku, gdzie bonifikaty za grunty gminne wynoszą 98% i 95%, czyli o ponad 30% więcej niż za grunty Skarbu Państwa. W takich przypadkach wojewoda będzie mógł podwyższyć bonifikatę za państwowe tereny. Bo nawet można sobie wyobrazić taką sytuację, że na tej samej ulicy, gdzie stoją domy, część z nich jest usytuowana na gruntach gminy, a część na Skarbu Państwa. Jeden z mieszkańców, przejmując grunt na własność skorzystałby z ponad 90-procentowej ulgi, a sąsiad obok z tylko 60-procentowej. Zmiana ustawy w tym zakresie wydaje się być jak najbardziej logiczna
A co z terenami miasta Częstochowy
Rada miasta kilka dni temu uchwaliła warunki udzielania bonifikaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, w prawo ich własności. Chodzi o grunty, których właścicielem jest miasto Częstochowa. Radni wyrazili zgodę na udzielanie osobom fizycznym, będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym bonifikaty w wysokości 60%. Nie wszyscy jednak będą mogli z niej skorzystać, bowiem ta bonifikata jest adresowana do uboższej części częstochowian. Dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona. Wniosek o udzielenie bonifikaty za 2019 rok należy złożyć do dnia 31 grudnia 2019.