Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

MZDiT eksperymentuje

W tym roku w miejskim budżecie na komunikację jest o 1,5 mln zł mniej niż w poprzednim. Miejski Zarząd Dróg i Transportu szuka więc oszczędności. Na początek – w kursach tramwajów.

1 kwietnia na trasie linii tramwajowej pojawiły się pojedyncze wagony. W takiej formie jeździły dotychczas jedynie nocą. MZDiT postanowił jednak przetestować nowy pomysł, w którym upatruje szansy na oszczędności. Teraz pracownicy będą obserwować, jak się on sprawdza na co dzień. Pojedyncze wagony to mniejsze zużycie prądu. Będą one jeździły na zmianę z podwójnymi od rana do wieczora, przez cały tydzień. Pierwotny plan zakładał wprowadzenie pojedynczych wagonów jedynie w weekendy. Problem stanowi rozpinanie składów. MZDiT musiałby rozpinać je w piątki wieczorem i ponownie spinać w nocy z niedzieli na poniedziałek. Tego jednak nie jest w stanie zrobić. Jedynym wyjściem jest rozłączenie wagonów na stałe. W efekcie co czwarty, piąty kurs będzie obsługiwany przez jednowagonowy pojazd. By uniknąć nadmiernego tłoku, szczególnie w godzinach szczytu, zwiększono częstotliwość kursowania pojedynczych tramwajów, ale również o minutę – z 5 na 6 minut – wydłuży się czas oczekiwania na podwójne wagony.
Plany MZDiT  budzą jednak raczej negatywne emocje wśród mieszkańców naszego miasta. Przede wszystkim wątpliwości budzi punktualność motorniczych. Każde spóźnienie (a w opinii częstochowian jest ono nieodłącznym elementem pracy motorniczych) wpływa na wątpliwy komfort jazdy w – jednak zatłoczonych – pojazdach. Okazuje się, że tłok panuje nie tylko w godzinach szczytu, ale również poza nimi. Dlatego aż 6 na 10 pytanych pasażerów deklaruje, że zamiast podróży tramwajem, zdecyduje się na autobus. Są też tacy, którzy wybierają pieszą formę przemieszczania się po mieście.
W kwestii wprowadzonych ostatnio zmian częstochowianie są jednogłośni – narzekają i czekają na powrót do starego rozkładu jazdy i „normalnych”, podwójnych tramwajów. MZDiT zapowiada jednak wzmożone obserwacje eksperymentu i dyscyplinowanie motorniczych.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content