W jednym z marcowych pisaliśmy o sytuacji w ISD Hucie Częstochowa. Wówczas czekał ją audyt, który miał wykazać, ilu spośród pracowników umysłowych firma nie potrzebuje. Wyniki kontroli są już znane.
W ISD Hucie Częstochowa pracuje na chwilę obecną ok. 3,5 tys. tysiąca osób. Dokładnie 931, czyli blisko jedna czwarta to pracownicy umysłowi. Obecny stan zatrudnienia pracowników umysłowych jest wynikiem szeregu zmian, jakie w ostatnich latach przeszła Huta. Przede wszystkim spółki wchodzące w skład zakładu, np. koksownia sprzedawane były zarówno z pracownikami produkcyjnymi jak i umysłowymi.
Taka liczba pracowników generuje ogromne koszty, a na te huta nie może sobie pozwalać. Firmie brakuje kapitału obrotowego, produkuje mniej niż połowę tego, co kilka lat temu, a i dla tych materiałów trudno znaleźć rynek zbytu. O kiepskiej sytuacji zakładu świadczy chociażby wynagrodzenie za ostatni miesiąc, które wypłacono pracownikom w dwóch ratach.
ISD Huta Częstochowa zmuszona jest szukać oszczędności. W tym celu zwróciła się do ekspertów z firmy konsultingowej PwC, wchodzącej w skład znanej sieci PricewaterhouseCoopers International o dokonanie analizy zatrudnienia wśród pracowników umysłowych. Przeprowadzona kontrola wykazała, że w zakładzie pracuje ich o 250 za dużo. Jedynym rozwiązaniem wydają się zwolnienia. Zdaje się, jednak, że niewiele można będzie w tym temacie zrobić, gdyż większość z pracowników objęta jest gwarancją zatrudnienia, co oznacza, że do 2015 r. nie można ich zwolnić.
Dlatego huta przygotowała program dobrowolnych odejść. Na początek miałoby z niego skorzystać stu pracowników, choć zarząd huty liczy, będzie ich więcej – nawet trzykrotnie.
W programie zakład zaproponował m.in. zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, wypłatę równowartości jedno lub dwumiesięcznego wynagrodzenia brutto w zależności od czasu, w jakim pracownik zdecyduje się odejść, nagrodę jubileuszową, rekompensatę za rozwiązanie umowy o pracę w wysokości trzykrotnego miesięcznego wynagrodzenia brutto odszkodowanie w kwocie do 1850 zł brutto, wypłacane co miesiąc do 2015 r. (termin wygaśnięcia pakietu socjalnego) lub do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Dotychczas chętnych do skorzystania z programu jest zaledwie kilku pracowników. Pozostali czas na podjęcie decyzji mają do końca maja 2011 r. Na wypadek dalszego braku zainteresowania programem, huta negocjuje ze związkami zawodowymi kolejny aneks do pakietu socjalnego. Zapis miałby dotyczyć możliwości zwolnienia pracowników za odpowiednią rekompensatą. Na razie jednak żadna ze stron nie chce mówić o przebiegu rozmów.