Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Miliony na naprawę

Rzeka Warta w gminie Kłomnice opuściła swe dotychczasowe koryto. Zamiast płynąć  malowniczymi meandrami, w okolicach Śliwakowa (gmina Kłomnice) wykorzystała wyrwę, jaka powstała podczas ubiegłorocznej powodzi i skierowała swe wody do kanału Młynówka. Płynie nim ponad 2,5 km, aż do powiatu radomszczańskiego i dopiero tam wraca w swe stare koryto.

Opuszczone przez rzekę koryto na odcinku od Śliwakowa do Zawady wysycha, co grozi obumarciem tamtejszej flory i fauny. Zagrożony jest także staw rybny w Zawadzie, który był zasilany przez wodę z Warty. Poziom zbiornika  niebezpiecznie się obniża. Niewielka początkowo wyrwa (w lutym br. jej wielkość szacowano na ok.40 mkw) z tygodnia na tydzień powiększała się. Wójt gminy Kłomnice Adam Zając już kilka miesięcy temu występował do Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach oraz do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu o usunięcie wyrwy. 18 lutego br. starosta częstochowski Andrzej Kwapisz poprzez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego poinformował wojewodę o zaistniałej sytuacji oraz zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo całkowitego rozmycia grobli i zalania okolicznych zabudowań. W wyniku powyższej interwencji 1 marca br. przedstawiciel wojewody w obecności pracowników częstochowskiego starostwa i Urzędu Gminy w Kłomnicach dokonał oględzin i stwierdził, że wyrwa ma już ok. 150 mkw.
W poniedziałek, 23 maja Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie otrzymało z gminy Kłomnice informację o zmianie koryta rzeki. W środę 25 maja starosta Kwapisz skierował do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego informację o zaistniałej sytuacji z prośbą o podjęcie działań zmierzających do usunięcia wyrwy i umocnienia w tym miejscu brzegu, co spowoduje powrót rzeki w stare koryto. Pisma w tej sprawie wysłał także do Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach oraz do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
W poniedziałek (30 maja br.) z inicjatywy starosty Kwapisza w Kłomnicach odbyło się spotkanie urzędników gminy, wojewody, meliorantów i administratora rzeki. Wójt Zając ocenia, że koszt usunięcia wyrwy może wynieść nawet kilka milionów złotych. Pytanie – kto powinien tę kwotę wydać. Za bieg rzeki odpowiada Regionalny Zarządzie Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Obecny na spotkaniu dyrektor Jerzy Szewczyk uważa, że odpowiedzialność za zaistniałą sytuację jest podzielona. Problemem tkwi bowiem nie tylko uszkodzenie linii brzegowej, ale również betonowego wpustu do Młynówki, którym Regionalny Zarządzie Gospodarki Wodnej nie zarządza. Szewczyk uważa, że gdyby wpust był utrzymywany tak jak należy, powstrzymałby część wody tak, by nie dostawała się w całości do kanału. Wiadomo też, że podczas powodzi w 2007 r. wpust został celowo uszkodzony, by do kanału dostała się część wód z Warty. Teraz należy ustalić, kto jest odpowiedzialny za jego budowę i utrzymanie.
Ostatecznie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zgodził się na sfinansowanie inwestycji, ale przy wsparciu finansowym starostwa powiatowego, gdyż usterka znajduje się na terenie skarbu państwa, a tymi zarządza starostwo.
W najbliższych dniach władze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej podejmą ostateczną w sprawie finansowania inwestycji. Zdaniem mieszkańców i wędkarzy urzędnicze działania przedłużą trwający stan, co może być katastrofalne w skutkach.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content