Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Mieszkańcy będą mieli głos?

Tadeusz Wrona rezygnuje z mandatu radnego na rzecz pracy w Narodowej Izbie Kontroli. Po 21 latach znika z politycznej mapy miasta. Pozostaje na niej Krzysztof Matyjaszczyk. Istnieje prawdopodobieństwo, że i jego historia będzie miała podobny finał do tego, który spotkał poprzedniego prezydenta.

Coraz częściej słyszy się głosy krytyki wobec rządów nowego prezydenta. Częstochowianie zarzucają mu, że to co robi niewiele ma wspólnego z obietnicami przedwyborczymi. Dlatego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Grożą referendum i żądają od rady miasta prawa do składania obywatelskich projektów uchwał. Choć koszt przeprowadzenia referendum to niemała kwota, to nie znaczy, że nierealna. Tym bardziej, że jedno w Częstochowie już się odbyło. Pochłonęło wówczas blisko 300 tys. zł.
Zgodnie z obowiązującym prawem jakiekolwiek formalne działania na rzecz referendum można podjąć nie wcześniej jak po upływie 10 miesięcy od wyborów, które upłyną w październiku. Następnie przez dwa miesiące odbywa się zbieranie podpisów głosów 10 proc. dorosłych mieszkańców gminy, której dotyczy referendum. Dalej ma miejsce kampania referendalna i głosowanie. Wszystko o trwa i kosztuje. Pamiętać trzeba, że wraz z odwołanym prezydentem stanowiska tracą jego pracownicy, którym należą się odprawy. Z jednej strony odwołanie prezydenta, który nie spełnia potrzeb mieszkańców miasta wydaje się logicznym rozwiązaniem, z drugiej – istnieje niebezpieczeństwo, że sytuacja będzie się powtarzać.
Optymalnym rozwiązaniem wydaje się wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, która daje mieszkańcom prawo bezpośredniego zgłaszania do Rady Miejskiej własnych projektów uchwał. Za ich pomocą – po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów – radni z danej gminy zgłaszają projekt ustawy do sejmu. Do tej pory jednak w naszym mieście nikt tego nie praktykował. Marek Balt, przewodniczący rady miasta obiecał konsultację z prawnikami. Mają oni sprawdzić, jak rozwiązanie to sprawdza się w innych miastach. Cóż, poczekamy – zobaczymy, co uradzą mądre głowy…

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content