Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Miejsca parkingowe są, ale dla urzędników

A może by tak wybrać się w sobotę z dziećmi do Muzeum Częstochowskiego przy placu Biegańskiego, a w niedzielę na spacer w Aleje? W teorii jest to możliwe, ale w praktyce niezalecane, zwłaszcza dla mieszkańców odległych dzielnic, którzy sądzą, że zaparkują samochód przy muzeum na okazałym parkingu, powstałym z pieniędzy podatników. Cały parking wokół Ratusza jest zamknięty dla wszelkich pojazdów. Nie tylko nie wolno tam parkować, nie wolno nawet przejeżdżać, bo obowiązuje bezwzględny zakaz ruchu. Absolutny zakaz dla mieszkańców Częstochowy i turystów nie dotyczy pracowników urzędu miasta i muzeum. Zwiedzający nie musi mieć możliwości zaparkowania przed muzeum, ważne by miał urzędnik.
Za przyzwoleniem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD) urzędnicy dokonali aneksji publicznego mienia i stworzyli sobie prywatny parking w centrum Częstochowy.

Zarówno od strony ulicy Śląskiej, jak i Nowowiejskiego ustawiono znak B1, oznaczający zakaz ruchu. Dołączono też tabliczkę z informacją: „Wjazd na zgodą dyrektora muzeum i naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu urzędu miasta Częstochowy” i oczywiście policji oraz straży miejskiej. Spotkanie z funkcjonariuszem służb porządkowych nie należy do radosnych, zwłaszcza że przyjemność ze zwiedzania muzeum może nas słono kosztować. Za postawienie samochodu przed budynkiem grozi nawet 5-tysięczny mandat.
W nie lepszej sytuacji są klienci restauracji „Pod Ratuszem”, którzy muszą wykazać się wytrwałością w poszukiwaniu innych miejsc parkingowych w Alejach lub na obiad np. niedzielny przyjść pieszo. Restauracja dysponuje zaledwie dwoma miejscami parkingowymi, wykorzystywanymi najczęściej przez samochody służbowe.
Jak to możliwe, że z powstałego z pieniędzy publicznych mienia nie może korzystać mieszkaniec Częstochowy? Z tym i wieloma innymi pytaniami zwróciliśmy się do częstochowskiego magistratu.

„Na podstawie informacji z Wydziału Kultury i Sportu UM oraz Straży Miejskiej przesyłamy odpowiedzi na przesłane pytania:

– Co legło u podstaw decyzji wprowadzenia zakazu ruchu przed Ratuszem dla mieszkańców Częstochowy?
– Za decyzje dotyczące wydzielenia strefy ruchu pojazdów odpowiada Miejski Zarząd Dróg. Przed przeniesieniem siedziby tut. Wydziału (wówczas Kultury, Promocji i Sportu) do budynku odwachu, oznakowanie „Strefa Ruchu” już funkcjonowało. Wówczas komunikaty informowały o zakazie ruchu, z adnotacją „nie dotyczy Policji, Rowerzystów i dojazdu do Ratusza” (znaki od ulicy Nowowiejskiego i ulicy Śląskiej) oraz „nie dotyczy obsługi Ratusza i zaopatrzenia” (znak od ulicy Szymanowskiego).
Na wniosek Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu [Aleksandra Wiernego – przyp. red.] w 2015 r. nastąpiła korekta zapisu dotyczącego osób uprawnionych do parkowania na ww. terenie. Powyższy zabieg miał służyć uporządkowaniu tej strefy parkowania.

– Kto może przejeżdżać i parkować w ciągu komunikacyjnym wokół Ratusza?
– Droga przed Ratuszem i odwachem ma charakter „Strefy Ruchu” objętej jednak zakazem ruchu (znak B1) z wyłączeniem pracowników Wydziału Kultury i Sportu, Zespołu Audytu Wewnętrznego oraz pracowników Muzeum Częstochowskiego.
Strefa parkowania przed budynkiem odwachu (siedziba Wydziału Kultury i Sportu oraz Zespołu Audytu Wewnętrznego) oraz Ratusza (siedziba Muzeum Częstochowskiego) ograniczona jest do pracowników. Parkowanie samochodów pracowników jest zatem możliwe po otrzymaniu zezwolenia wystawionego przez Naczelnika Wydziału Kultury i Sportu lub Dyrektora Muzeum.

– Parkowanie przed Ratuszem odbywa się wyłącznie dla tych osób, które są w posiadaniu specjalnych kart. Ile kart wydano dla samochodów parkujących przed Ratuszem? Czy karty są imienne, czy też dla pojazdu?
– Wydane karty przypisane są do pojazdów (na karcie widnieje numer rejestracyjny pojazdu). Nie jest prowadzony rejestr wydanych kart.

– Z racji zakazu wjazdu dla mieszkańców Częstochowy w ciąg komunikacyjny przy Ratuszu, porządku pilnują tam strażnicy miejscy. Prosimy o szczegółowe informacje, ile godzin strażnicy poświęcili na kontrole pojazdów wokół Ratusza, ile osób ze straży miejskiej jest oddelegowanych do tych kontroli oraz prosimy o dokładną kwotę kar/mandatów wystawionych przez straż miejską od chwili wprowadzenia zakazu parkowania do dnia dzisiejszego.
– Jedyna możliwa do przedstawienia statystyka dotyczy całego rejonu placu Biegańskiego (nie tylko terenu przy Ratuszu). Nie ma też specjalnego oddelegowania strażników miejskich do kontroli komunikacji przy Ratuszu. Interwencje przy Ratuszu są doraźne. Podejmują je patrole, które są wyznaczane do patrolowania centrum Częstochowy (aleja NMP i przyległe ulice) lub te, które realizują telefoniczne zgłoszenia. Strażnicy interweniują więc po prostu w ramach prowadzonych patroli lub reagując na zgłoszenia.

W okresie 01.01.2024 – 26.04.2024 w rejonie placu Biegańskiego strażnicy:
– założyli 43 blokady,
– przeprowadzili 85 pouczeń,
– nałożyli 24 mandaty na kwotę 2.250 złotych.

W okresie: 01.01.2023 – 31.12.2023 było:
– 121 blokad,
– 232 pouczenia,
– 50 mandatów na kwotę 4.800 złotych.

– Jakie czynności musi wykonać mieszkaniec Częstochowy, by mógł ubiegać się o kartę parkowania przed Ratuszem?
– Decyzję o wydaniu karty parkowania podejmuje każdorazowo Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu oraz Dyrektor Muzeum Częstochowskiego, przy czym – tak jak wspomniano wyżej – miejsca te generalnie są przeznaczone dla pracowników Muzeum i UM.

Renata R. Kluczna

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content