Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Miasto szuka oszczędności

Już niebawem na ulicach Częstochowy staną nowe parkomaty

Urządzenia do sprzedaży biletów parkingowych stoją w Częstochowie już od pół roku. Dwa parkomaty postawiono w III Alei (okolice IV L.O. im. Sienkiewicza oraz szkoły Sióstr Zmartwychwstanek). Do maszyny wrzucamy monety o nominałach 10, 20, 50 groszy oraz 1, 2 i 5 złoty. Wydrukowany bilet informuje, do której godziny został opłacony postój. Obydwa urządzenia zostały użyczone przez jedną z częstochowskich firm. Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie chciał w ten sposób przetestować zarówno parkomaty, jak i kierowców, przed zakupem większej partii dla całej płatnej strefy. Okres użyczenia kończy się 31 maja, ale prowadzone są starania o wydłużenie tego okresu o kolejnych kilka miesięcy.
120 nowych parkomatów
Już podczas czerwcowej sesji radni mają podjąć decyzję o zakupie nowych urządzeń. Miasto musi się przygotować na wydatek rzędu 2 milionów złotych. Prócz kiosków i punktów pocztowych, bilet postojowy zakupić można będzie w rozmieszczonych co 60 metrów parkomatach. Wcześniej jednak zostanie rozpisany przetarg na najtańszego dostawcę. Już dziś kontrowersje budzą lokalizacje parkomatów przy ulicach osiedlowych, wchodzących w skład strefy. Odległości między nimi mogłyby być znacznie większe – jedna ulica, jeden parkomat.
Parkujemy za darmo?
W lokalnych mediach pojawiła się informacja, że jakoby przy remontowanych ulicach można parkować za darmo, zwłaszcza gdy jest się mieszkańcem przyległej do drogi nieruchomości. – Nie jest to prawdą. Taką decyzję musiałaby podjąć Rada Miasta. Dziś płatna strefa obowiązuje wszystkich – wyjaśnia Stanisław Sosnowski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. Urzędnicy nie wykluczają jednak okresowego zwolnienia mieszkańców od opłat postojowych. Na razie to jednak wyłącznie koncepcja, którą zaakceptować musieliby radni.
By w Częstochowie kupić kartę postojową nieźle się trzeba nachodzić, kiosków u nas coraz mniej, a w tych co są kart jak na lekarstwo. Parkując w III Alei, kierowcę czeka spacer do kiosku przy ul. Waszyngtona, bo we wszystkich okolicznych, kart postojowych brak. Parkomaty od dawna są we wszystkich większych miastach na świecie. Mądrzejsi od nas doszli do wniosku, że jest to najoszczędniejsza forma pobierania opłat od kierowców za postój w płatnej strefie miasta. Urządzenia nie pobierają prądu (czerpią energię z paneli słonecznych), nie otrzymują pensji, nie zajmują miejsca i są czynne 24 godziny na dobę.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content