Z kątami bywa różnie. Czasem dostrzeżemy coś „kątem oka”: dyskretnie, mimochodem. Innym razem będą to sprawy jednakowe, ale widziane „pod innym kątem”. Niekiedy zaś zajmą naszą uwagę miejsca „stojące w kącie”, wołające o pamięć i uwagę. W tym wydaniu cyklu są to po prostu zaKĄTki z turystycznej mapy Częstochowy. Z jednej strony jest to budzący się do życia park rozrywki, z drugiej – zabytkowy i wciąż żywy, choć o mglistej przyszłości park maszynowy.
„Chcemy, aby to miejsce było alternatywą dla tych, którzy wolne dni spędzają w pobliskiej Galerii” – mówi Przemysław Jurczyk, przewodnik po tutejszym szlaku miniatur sakralnych. Owszem, park „Złota Góra” ma potencjał, a przede wszystkim możliwości finansowe, aby stać się przestrzenią rozrywki i edukacji dla rodzin, wycieczek szkolnych czy zmotoryzowanych pielgrzymów. Plany mogą wydawać się szumne, a jednak inwestorzy konsekwentnie je realizują. W zeszłym roku został otwarty park miniatur sakralnych, a w Dniu Dziecka udostępniony zostanie park linowy. To jednak dopiero początek inwestycji.
Lokalizacja parku ma walor przyrodniczy – placówka znajduje się w sąsiedztwie Szlaku Orlich Gniazd i wpisuje się w malowniczy krajobraz jury. Przy okazji można zdobyć wzniesienie Złota Góra, z której rozciąga się atrakcyjna panorama miasta, a która dawniej była miejscem wydobycia wapienia jurajskiego. 16-hektarowy obszar parku wchodził w granice dawnego kamieniołomu. Wykupiła go Spółka MTK Morion. Tak właśnie zaczęła się historia pierwszego parku rozrywki w Częstochowie.
Pierwszą inwestycją na terenie parku „Złota Góra” był park miniatur sakralnych. Został otwarty w sierpniu 2011 roku. Zwiedzany szlak buduje obecnie 16 miniatur świątyń chrześcijańskich, które wykonane zostały przez małopolskich artystów w skali 1:25. Taka formuła pozwala na coś, czego nie jest w stanie nam dać osobista wizyta w rzeczywistym miejscu – możemy objąć wzrokiem całą budowlę, zwrócić uwagę na detale, które ukrywają się w kolosalnych rozmiarach świątyń. Nic dziwnego, że przychodzą tutaj często ludzie, którzy odbyli pielgrzymki do „zminiaturyzowanych” tutaj ośrodków religijnych – kieruje nimi nie tylko sentyment, ale również chęć dokładniejszego poznania. Do zakończenia realizacji parku brakuje już tylko jednej miniatury – Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Większość prezentowanych tu budowli stanowi ośrodki kultu maryjnego. Głównym kryterium doboru świątyń była największa liczba pielgrzymów w ciągu roku. Przewodnik – którego usługę wykupujemy razem z biletem – może przeprowadzić dla grupy swoistą katechezę, przedstawiając historię objawień i cudów związanych z konkretnymi świątyniami. Ma również możliwość przeprowadzenia wykładu z historii sztuki, ponieważ budowle prezentują różne style architektoniczne, a nieliczne świątynie z Azji (np. Świątynia Grobu Pańskiego w Jerozolimie, Dom Marii Panny w Efezie) pozwalają dostrzec różnice między zachodnią a wschodnią duchowością. Większe pole do popisu stwarzałby może dobór świątyń reprezentujących religie świata, a jednak park powstał w duchu chrześcijańskim, czemu ma zostać również podporządkowana stylistyka placu zabaw dla dzieci oraz ogród różany, który przywodzić ma na myśl ogrody biblijne. Park Miniatur Sakralnych został otwarty w zeszłym roku, ale jest to zaledwie skromna część kompleksu, jaki ma powstać w tym miejscu. Obecnie trwają prace nad Parkiem Linowym, którego grupą docelową będą dzieci i młodzież do 15 roku życia, ale pracownicy zachęcają również starsze osoby do przemierzania 160-metrowej trasy. Szlak będzie zbudowany z wieżyczek i zjeżdżalni, a tor linowy zawiśnie 2 metry nad ziemią.
Zgodnie z zamysłem inwestorów park rozrywki będzie czynny przez cały rok. W zimie ma przyciągać turystów lodowiskiem oraz wyciągiem narciarskim. Kompleks rekreacyjno-edukacyjny ma uzyskać oprawę multimedialną, a rozrywki dostarczać będą imprezy okolicznościowe. Przestrzeń stwarza również warunki dla występów artystycznych. Park „Złota Góra” wpisuje się w religijny kontekst miasta, ale oferuje również aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, wzbogacony o aspekt religijno-architektoniczny. Jest to dobre rozwiązanie na pogodny dzień dla rodzin oraz szkolnych wycieczek, ale tabuny klientów może przyciągnąć do tego miejsca dopiero w pełni zrealizowana idea parku rozrywki.
Adres: ul. Wapienna 8
Cennik: bilet normalny: 15zł,
ulgowy i grupowy (od 5 osób): 12 zł,
rodzinny (2+1): 35 zł,
dzieci do lat 5: wstęp wolny (nie dotyczy grup zorganizowanych).