Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Jakie zawody poszukiwane są na śląskim rynku pracy

W obecnych czasach posiadanie dobrej pracy jest bardzo ważne. Może ona zapewnić nie tylko stały przychód i stabilność finansową, ale też być źródłem zawodowej satysfakcji. Niestety, niektóre zawody są lepiej płatne od innych. Co więcej, w niektórych o pracę bardzo łatwo, podczas gdy inne są bardzo niszowe. Warto wiedzieć, jak wygląda sytuacja na rynku pracy, szczególnie jeżeli myślisz o przebranżowieniu lub wyborze szkoły czy też uczelni.
W tym artykule znajdziesz informacje na temat śląskiego rynku pracy i tego, jakie zawody są poszukiwane.

Wskaźnik bezrobocia w województwie śląskim

Pod koniec grudnia 2022 roku, stopa bezrobocia w województwie śląskim wynosiła 3,7%. Dla porównania stopa bezrobocia w Polsce wynosiła wówczas zaledwie 3%. Najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych jest w Bytomiu, drugie z kolei miasto z największym bezrobociem to Sosnowiec, a trzecim jest Częstochowa.

W jakich zawodach brakuje pracowników na Śląsku?

Wiedza na temat tego, na jakie stanowiska potrzebni są pracownicy, może pomóc podczas poszukiwania pracy. Im większe zapotrzebowanie na dane stanowisko, tym większa szansa, że pracodawcy będą bardziej skłonni, aby zatrudniać początkujących pracowników i ich szkolić. Co więcej, bardzo często, choć nie zawsze, w zawodach deficytowych można negocjować lepsze warunki zatrudnienia i wyższą pensję. Spójrzmy więc, jakich pracowników brakuje w województwie śląskim.

Branża budowlana

Branża budowlana już od dłuższego czasu cierpi na brak przeszkolonych pracowników. Zapotrzebowanie na specjalistów z branży zwiększyło się jeszcze bardziej od czasu agresji Rosji na Ukrainę, ponieważ wiele osób zatrudnionych w budownictwie pochodziło właśnie z Ukrainy.

Warto więc przemyśleć udział w szkoleniach z zakresu budownictwa. W branży brakuje pracowników każdego szczebla: od stolarzy, cieśli, murarzy, przez inżynierów, aż po wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli stoisz przed wyborem studiów, być może budownictwo stanie się dla ciebie wymarzoną ścieżką zawodową. Jeżeli myślisz o przebranżowieniu, postaraj się zrobić praktyczne szkolenie, które przygotuje cię do pracy w zawodzie.

Duże zapotrzebowanie jest także na elektryków, elektrotechników i elektromonterów.

Branża wellness

Ze względu na zwiększającą się świadomość Polaków w zakresie zdrowia, nieustannie zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów branży wellness. Poszukiwani są eksperci, którzy mogą zostać zatrudnieni w centrach odnowy, SPA, prywatnych gabinetach, etc. Masażyści, fizjoterapeuci, dietetycy, a także instruktorzy fitness czy w szczególności trenerzy personalni, nie powinni mieć problemów z otrzymaniem pracy w krótkim czasie. Większość z tych specjalistów może zostać zatrudniona w placówce, ale też możliwe jest zdobycie pracy jako wolny strzelec.

Psycholodzy i psychoterapeuci

W Polsce wzrasta też świadomość tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne i jak może ono wpływać na nasze zdrowie fizyczne. Właśnie dlatego rośnie zapotrzebowanie na psychologów i psychoterapeutów. Osoby, które ukończyły studia w tym zakresie, mogą dość szybko znaleźć pracę.

W czasach pandemii konsultacje online stały się bardzo popularne. Obecnie wiele osób chce kontynuować taki sposób kontaktowania się ze specjalistami, a to oznacza, że nawet osoby mieszkające w małych miastach czy na wsiach, mogą spełniać się w tym zawodzie.

Branża logistyczna

Duże szanse na rozwój zawodowy mają osoby, które chcą i mogą pracować w branży logistycznej. Ze względu na globalizację, a także wzrost popularności serwisów dostawczych, w branży logistycznej brakuje pracowników niemal każdego szczebla. Osoby po studiach z logistyki mogą liczyć na szybkie zatrudnienie, ale dotyczy to także pracowników fizycznych, takich jak kierowcy, szczególnie ciężarówek i autobusów. Jeżeli myślisz o zmianie zawodu, warto na przykład zrobić specjalizację na wózek widłowy czy obsługę dźwigu.


Gastronomia

Choć płace w gastronomii pozostawiają wiele do życzenia, jest to branża, w której dość szybko można znaleźć pracę. Brakuje kucharzy, kelnerek, a także cukierników i piekarzy.

Zadbaj o doskonałe CV

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pracę na obleganym stanowisku, czy też w niszowej branży, kluczem do sukcesu będzie dobre CV. Przygotuj je za pomocą szablonów, które zwrócą uwagę rekruterów. Zaprezentuj w ciekawy i czytelny sposób swoje doświadczenie, wykształcenie oraz umiejętności.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content