Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Jak rodzimi politycy spędzają Święta?

Na co dzień z politykami bywa różnie, zwłaszcza w relacjach z przeciwnikami politycznymi. Co ich jednak łączy w czasie Świat Bożego Narodzenia? Jak spędzają tegoroczne, a jak wspominają najlepsze święta? Jakie znaczenie w celebrowaniu świat mają dla polityków religia, a jakie elementy tradycji? Zapytaliśmy o to niektórych polityków z Częstochowy.

Marek Domagała – Ruch Wolności
– Święta Bożego Narodzenia to nie tylko tradycja, ale coś więcej. Dla ludzi wierzących to pora, kiedy wspominamy ten niezwykły czas połączenia świata ludzi i Boga. Właśnie ten fakt powinien determinować sposób spędzania tych niezwykłych dni. Z tego wynika cały szereg przeżyć i przemyśleń, jakich powinniśmy doznać. Myślę, że każde kolejne święta przekonują nas o tym, że bycie obok ludzi, których się kocha jest niezwykłym darem. Czuć to mocniej z upływem lat, kiedy na zawsze odchodzi ktoś bliski. Nie wyobrażam sobie innego spędzania tego świątecznego czasu, jak bycie razem z najbliższymi. Cała reszta ma drugorzędne znaczenie.
Myślę, że najlepsze Święta będą… za kilka dni. Dlaczego miałoby być inaczej? A za rok może jeszcze lepsze. Trzeba dziękować Bogu za to co mamy, za Rodzinę i ludzi bliskich, z jakimi dane jest nam się spotkać. To kolejna szansa na słowo „przepraszam” skierowane do tych, którym zapomnieliśmy powiedzieć to wcześniej.
Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość w ramach świątecznej refleksji można w jednym zdaniu powiedzieć, że świat zwariował. Multikulti i polityczna poprawność skutecznie niszczą wszystko, co było cenne dla naszych przodków, co jest u nas normą społeczną, co jest naszą wiarą i tradycją. Kto nie szanuje przeszłości, nie ma przyszłości. Dlatego  Bogu dziękuję, że jeszcze w Polsce nikomu  nie przeszkadza choinka, święty Mikołaj czy kolędy. Nie szukając daleko, w Europie Zachodniej już tak nie jest! Niech tak już u nas zostanie, bo inaczej w perspektywie jednego czy dwóch pokoleń czeka nas los braci w wierze z Afryki, czy Bliskiego Wschodu masowo mordowanych tylko za to, że też chcieliby zachować swoją wiarę. Pomyślmy o nich przy wigilijnym stole.

Ryszard Majer, senator – PiS

Święta jak co roku spędzam w gronie rodziny. Zasiadam do stołu wraz z pierwszą gwiazdką, kiedyś ja, a obecnie maluchy czytają odpowiedni fragment pisma świętego, łamiemy się opłatkiem i spożywamy wieczerzę wigilijną. Jest barszcz grzybowy, który przygotowuje moja mama i oczywiście inne tradycyjne potrawy. Jest pachnąca choinka, są kolędy i pastorałki oraz oczywiście prezenty. Być może w tym roku pasterkę odbędziemy na Jasnej Górze. Święta to dla mnie i mojej żony dobry czas, żeby dłużej pobyć z dziećmi i rodziną.

Halina Rozpondek, posłanka – PO
– Święta spędzam zawsze w domu, w gronie najbliższej rodziny, Po tradycyjnej Wigilii, w święta odpoczywam. Wymarzone święta to te, z najbliższymi, i te, którym towarzyszą blask choinki, ciepło kominka i melodie kolęd.
Najmilej wspominam święta z mojego dzieciństwa. Atmosfera przedświąteczna bardzo mi się udzielała. Choć żyło się skromniej, to Boże Narodzenie musiało być wyjątkowe. Pamiętam magię ubierania choinki, szykowania ciast i potraw – zazwyczaj w większym gronie, zapachy przedświąteczne – było to dla mnie duże przeżycie. Potem upragniona Wigilia, pasterka, a w święta wzajemne odwiedzanie się.

Tomasz Jaskóła, poseł – Kukiz`15

– Wigilia Świąt zawsze spędzana jest przez najbliższą rodzinę w moim domu. To tradycja i nie wyobrażam sobie świąt wyjazdowych. Wspólne przygotowywanie potraw z dziećmi i dziadkami. Uwielbiam patrzeć, kiedy moje dzieci tęskno oczekują, odliczają dni, godziny do wieczerzy wigilijnej. Rytm roku odliczamy tym magicznym wieczorem. Choinka, szopka. 
W zasadzie każde Święta Bożego Narodzenia są moimi wymarzonymi. Trochę z racji wypoczynku i swoistego wygaszenia, odnowienia. Liczę, że w Święta nikogo nie braknie, nikt nie będzie samotny. A zdarzało się, że tak było. Jednak największym moim marzeniem jest, aby w tym jednym dniu ludzie zapominali o tym, co dzieli i pamiętali, że rodzimy się nade wszystko jako ludzie i umieramy jako ludzie. Wszystkie inne podziały nie mają znaczenia. No może w tym dniu. Sądzę, że wielu złych ludzi właśnie w ten dzień ma najbliżej do powiedzenia sobie: zmienię się – właśnie od dziś. Jeśli tego nie robią, to później mają coraz mniej odwagi.
Najlepsze Święta w moim życiu? Mam takie! Zostałem ojcem w 2000 roku. Dokładnie w Wigilię przywiozłem swoją córkę do domu. Nie było prawie nic przygotowane, ale szybko jakoś się zorganizowaliśmy. A poza tym mieliśmy skarb – Julię. Później każde święta z nowym dzieckiem – a mam ich trójkę, były właśnie takie.

Szymon Giżyński, poseł – PiS
Każde Święta Bożego Narodzenia są „moimi wymarzonymi Świętami”, jednocześnie tymi „najlepszymi Świętami w moim życiu”, bo zawsze spędzam je z moją najbliższego rodziną, czego pragnę i za czym tęsknię – cały rok.

Tadeusz Wrona, były prezydent Częstochowy, Liga Miejska
– Święta Bożego Narodzenia spędzamy jak w większości polskich domów. W Wigilię, wielopokoleniowo, spotykamy się przy wspólnym stole. Po modlitwie dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia, potem jemy tradycyjne potrawy. Później śpiewamy kolędy i rozdawane są prezenty, znajdujące się pod żywą choinką. Najważniejsze nadchodzi w nocy, narodzenie Bożego Dzieciątka i żeby powitać Dobra Nowinę idziemy na jasnogórską pasterkę lub do naszego kościoła.
Każde Święta Bożego Narodzenia są wymarzone, bo dają nadzieję i siłę tak potrzebne w codziennym życiu oraz wiarę, że potrafimy zmienić zarówno siebie jak i otworzyć się na drugiego człowieka.
Najlepsze Święta w moim życiu… Po podpisaniu na początku grudnia 2004 r. umów bliźniaczych między Częstochową oraz Nazaret i Betlejem, Święta Bożego Narodzenia spędzałem w domu ze świadomością ważnego historycznego symbolu, który się dokonał. W styczniu 2005 r. otrzymaliśmy za to podziękowanie od Świętego Ojca Jana Pawła II.

Henryk Kasiura, wicestarosta częstochowski – PSL

– Święta spędzę w domu, z rodziną. Jak zwykle będzie dużo gości – krewnych i przyjaciół. Przy choince i tradycyjnie zastawionym stole do późnej nocy będą się toczyć rozmowy o tym, co było i co nas jeszcze czeka… Nie zabraknie oczywiście wspólnie śpiewanych kolęd, opłatka i życzeń. 
Nie mam jakichś specjalnych marzeń dotyczących Świąt. Jestem tradycjonalistą i każde święta spędzone z najbliższymi w sposób zgodny z polskimi obyczajami są spełnieniem moich marzeń i oczekiwań.
Najpiękniejsze Święta w moim życiu to te z czasów, kiedy żyli jeszcze moi rodzice i mogliśmy wspólnie z nimi, w rodzinnym domu świętować Boże Narodzenie. Było sianko pod obrusem, świeczki na choince i najwspanialsze dania na świecie. Najwspanialsze, bo przygotowane przez moja mamę. Przykro, że te czasy już się skończyły i nigdy nie wrócą.

Udostępnij:

2 komentarzy

 • Anonim

  CO jeden to lepszy, same bajki wciskają.

 • Anonim

  CO jeden to lepszy, same bajki wciskają.

 • Anonim

  I czyja to wina

 • Anonim

  I czyja to wina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content