Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

FELIETON: Zeżreć orła, popić Sobieskim

Należę do tej zdecydowanej, białej, heteroseksualnej większości, która lubi jeść czekoladę, a nie tylko ją kontemplować. Trudno, nikt nie jest idealny; trudno się powstrzymać przed kosztowaniem słodkiego atłasu z pobudzającym kubeczki smakowe posmakiem kakao.

Nowy styl towarzyski, co mnie cieszy, preferować ma wesoły styl świętowania uroczystości oficjalnych. Orzeł z czekolady na Święto Konstytucji, tort dzielony na Dzień Unii Europejskiej… Jestem za, a nawet jeszcze bardziej.  Niech się to upowszechni jak kiełbaski na 1 maja czy bombonierki na Dzień Matki. Z dzieciństwa pamiętam radość, jaką przynosiło lizanie cukrowego baranka w Wielkanoc. Fakt, że pochodzę z domu niespecjalnie bogatego, sprawił, iż ten baranek służyć musiał przez kilka Wielkanocy z rzędu. Był więc pod koniec swojego istnienia bezkształtną, wylizana masą, z obgryziona główka (to nie ja, to brat) i nóżkami (to moje dzieło).

Ciekawy wiec jestem losu czekoladowego orła: zeżrą go od razu, czy lizać będą co roku i kto obgryzie mu główkę. Że co, że obraza godła narodowego? Panie i panowie, to i tak pikuś. A jak dzielą tort w kształcie Naszej Ojczyzny Polski, to przecież jak zaborcy: tu odetną Śląsk, tam Podlasie, temu Gdańsk, innemu Cieszyn. Nie lepiej traktują Unię, naszą kochaną, Europejską: jednemu się dostanie kawałek zbankrutowanych Salonik, a drugiemu Glasgow. Można też po sienkiewiczowsku szarpać flagę narodową i unijną, wyrywając dla siebie, największy słodki kąsek.

Na Święto Konstytucji polecałbym posmakować polukrowanych kart naszej ustawy zasadniczej; przez żołądek do serca: Prezydent z Marszałkiem Sejmu pochłonęliby Preambułę, my, motłoch – strony z prawami socjalnymi.

I komu to przeszkadza? Do tej pory twórczo zmienialiśmy tradycję narodową w alkohol. Bohaterów zamykaliśmy w butelki, wypuszczając jak dżina Aladyna na imprezach. Z wyższej salonowej półki był Chopin, bliżej ludu wylądował tryumfator wiedeński Sobieski. Ponieważ trunek poświęcony królowi z Wilanowa nie jest specjalnej jakości, w nowej obrzędowości polskiej zdarza się, że ktoś rzyga jak po Sobieskim. Mam nadzieję, że ta tradycja się utrwali, będziemy wybierać między żubrówką Piłsudski i likworem Dmowski; amatorzy PRL będą mieli Gierka z kłoskiem lub siermiężną Gomułkę z czerwoną kartką. Będzie koktajl Jadwiga i Jagiełło, śliwowica Chrobry, a dla pań ajerkoniak Orzeszkowa. Większość naszych historycznych bohaterów, zwłaszcza koronowanych, pasuje do pojęcia „rozum mu odebrało” ilustrującego skutki picia wódki. A i kac pasuje do narodowej traumy specjalistów od przegranych bohatersko wojen i powstań.

Gorzej, gdy połączymy istniejące wątki alkoholowe z nową obrzędowością słodkiego świętowania. Wypić Sobieskiego i zakąsić  łebkiem czekoladowego orła; wymieszać Chopina z gwiazdką unijnego torciku – takich brewerii zwykły żołądek nie zniesie i znieść nie powinien.

Bo Polak nade wszystko, jest rasistą szowinistą, jak pije to wódkę z wódką, a piwo z piwem. Jak je słodkie to czekoladę z czekoladą, tort z tortem i ciasto ze śliwkami. I choćby nam tak czy siak dyktowano z Brukseli, Warszawy czy Nowego Jorku, tego się trzymajmy. Tu stoję i niczego się nie boję, tu nasza reduta Ordona i nasze Westerplatte, nie rzucim ziemi skąd nasz ród i świętych przodków obyczajów… Proszę, jeszcze setkę Poloneza pod śledzika biało-czerwonego (z buraczkami w śmietanie)…

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content