Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

FELIETON: Szczyt Głupoty na Stadionie

7dniJak się człowiek oburza, to może stać się Oburzonym; więc ja się nawet nie oburzam, ja tylko przyjmuje do wiadomości, choć mi się to w pale nie mieści…Polska organizuje Szczyt Klimatyczny 11 listopada i zamierza na ten cel wydać 100 mln zł.

Mniejsza o termin, choć niektórzy wskazują niezrozumiałą chęć konfliktu z terminem Święta Narodowego. Mnie bardziej boli owe 100 mln zł. Szczyt jest Szczytem, mamy doświadczenie podobny był już kilka lat temu w Poznaniu. Wiemy więc jakich się możemy rezultatów spodziewać. Przyjedzie kilkanaście tysięcy notabli, zjedzą kilkadziesiąt tysięcy tartinek, wyprodukują kilka tysięcy ton gazów cieplarnianych; utwierdzą się w swoich poglądach na świat i nie dochodząc do ostatecznych konkluzji uznają za niezbędne organizację kolejnego Szczytu. ONZ organizuje co miesiąc 20-30 różnorodnych szczytów, spotkań, konferencji itd, z których też nic nie wynika; jedne są droższe, drugie tańsze, wszystkie służą dożywianiu międzynarodowych elit, przy jednoczesnym dowartościowaniu ich przekonaniem, że po coś są potrzebne.

Wydane na Szczyt warszawski 100 mln zł pochodzą z haraczu nakładanego na producentów energii z węgla. Pośrednio więc Szczyt, dbając o oświetlenie, ogrzanie, klimatyzowanie itd. pomieszczeń na biesiadowanie 10 tys „mądrych klimatystów”, częściowo sam się finansuje. W teorii haracz zbierany przez instytucje nazywaną Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej służyć ma zapobieganiu i łagodzeniu skutków zmian klimatycznych. W tym drugim mogła by się mieścić pomoc dla Lelowa i innych gmin dotkniętych powodziami lub huraganami (zmiany klimatyczne), ale widać ważniejsze jest zapobieganie przez mędrkowanie.

Utwierdzanie się w słuszności własnego poglądu wymaga oprawy, wiedział to nawet Hitler wynajmując reżyserkę Leni Riefenstahl by odpowiednio wykreować Sabat Norymberski. W naszym przypadku istotniejsza jest nie sztuka reżyserska, ale dekoracje: stąd 26 mln wydane zostaną na wynajem Stadionu Narodowego. Ma to sens; Stadion awansuje do grona najdroższych obiektów świata, przy okazji spółka zarządzająca uzyska zastrzyk finansowy pokrywający straty. Uczestnicy spędu przekonać się będą mogli organoleptycznie o wpływie na klimat realizacji absurdalnych, wielkich inwestycji i wykorzystywaniu ich na bezsensowne masowe zloty. Proste wyliczenie, możliwe do przeprowadzenia przez uczniów liceum, ukaże, że utrzymywanie Stadionu (w tym organizacja na nim imprez dla kilkudziesięciu tysięcy osób) wpłyną negatywnie na klimat w stopniu porównywalnym z rocznym funkcjonowaniem elektrowni w Kozienicach. Oczywiście takie wyliczenie też nie przeniesie się na konkluzje, bo Szczyty ONZ nigdy nie kończą się logicznymi wnioskami.

Można się oburzać lub nie. Zapobiegliwi powinni zawalczyć, by zwiększając o kolejne 50 mln wydatki na Szczyt wymusić, by obsługa komunikacyjna spotkania związana była wyłącznie z portem lotniczym w Modlinie. Wtedy i tylko wtedy osiągniemy efekt „dwa w jednym”; nadamy sens dwóm bezsensom.
Minister od klimatu w Polsce nazywa się Korolec. Ma swój adres na stronie Ministerstwa Środowiska. Można do niego skierować pytanie jaki ma sens wyrzucanie 100 mln zł na Szczyt Klimatyczny w Polsce (i co o tym sadzą psychiatrzy). Odpowiedzi i tak nie będzie. Ostatnio bowiem władza ludziom nie odpowiada.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content