Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Felieton: Dla zasady

Otóż, w 1927 r. doszło w ratuszu do ostrego starcia między częstochowskimi radnymi. Poszło o podejrzenie korupcji przy przyjmowaniu furmanów do pracy przy robotach kanalizacyjnych. Spór toczył się miedzy socjałami Bugajskiego a chadekami Cardiniego. Debata nie skończyła się zamknięciem sesji – jej uczestnicy przenieśli się w krzaki na placu kościelnym (przed św. Jakubem) i radykalnie nałożyli sobie wzajemnie po gębach.

Wojna jest przedłużeniem polityki prowadzonej innymi metodami – twierdził pruski generał. Można więc przyjąć, że mordobicie jest inną metodą prowadzenia debaty lokalnej. Jeżeli w żaden inny sposób nie da się adwersarza przekonać do swoich racji, to przynajmniej można się rozładować, uderzając go celnie w pysk. Pewnym zagrożeniem jest zasada wzajemności, ale cóż – nie ma zabawy bez ryzyka. Zgodzić się mogę z twierdzeniem, że cywilizowanie  polega na okiełznaniu popędów. Zatem człek cywilizowany powinien cenić wyżej siłę argumentów niż argument siły. Jest jednak jak jest, a rzeczą niepoprawną politycznie byłoby wykluczać osobników nieucywilizowanych z udziału w publicznej debacie.
Dzikus cywilizował się na swój sposób, na przykład wzmacniając pałkę kawałkami krzemienia. Dziś w sukurs przychodzi mu internet. Oczywiście nie w tym sensie, by laptopami okładać się po łbach. Sieć jednakże pomaga  zidentyfikować biorcę naszych razów. Jak nie lubimy lewaków – jest lista nazwisk z adresami na stronie „łap czerwonego”, jak chcemy walnąć w ryj faszystę podobną pomoc okaże nam spis adresowy strony antyfeeee; są także uniwersalne strony bublowate namierzające Żydów, gejów i Irlandczyków (co tych ostatnich jeszcze nie ma? wielki błąd!). Humanista z dostępem do sieci może więc łatwo wybrać gdzie, komu i po co dołożyć, by rozładować tłumione emocje. Należy jednak uważać, ponieważ ograniczona jest liczba osób, których nazwiska i adres są łatwo dostępne, każdy może się znaleźć na jakiejś liście (wystarczy nieopatrzenie dać komuś wizytówkę). Niektórzy mogą nawet jednocześnie okazać się Żydami, katolami, faszystami, lewakami a nawet zgejowanymi feministkami. Ponieważ rzadko mamy czas na śledzenie nowości w sieci, nie będziemy mieli pewności za co, konkretnie, nałożono nam po gębie.
Cóż zrobić, życie wymaga ofiar, a polityka tym bardziej.
W teorii obywatel będący ofiarą ma prawo oczekiwać od swojego państwa jakiś form ochrony własnego bezpieczeństwa. Ale nie przesadzajmy, państwo ma poważniejsze problemy, nie wie jak się samo obronić. Forsy z podatków brakuje na wynajmowanie firm ochroniarskich strzegących bezpieczeństwa  naszego wojska, policji i służb specjalnych. Nie ma kto nawet bronić BOR-u, a to powoduje konieczność łatania dziur poprzez wybieranie do Sejmu ludzi od „sportów walki” (boks, karate, szermierka sztachetami). Jest więc jak jest i nie oczekujmy niczego więcej.
Może więc słuszna jest recepta katoli, by powtórzyć doświadczenie sprawdzone w przeszłości, ponownie Polskę ochrzcić i mozolnie ucywilizować nasz słowiański naród.
Ale czy zwykły katolik, nawet wierzący, sprosta sile argumentów chama?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content