Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Debata polityczna 7 dni – Jakie jest zdanie kandydatów w sprawie budowy linii tramwajowej na Parkitkę? Część 5

Część 5.

Tygodnik 7 dni wysłał do wszystkich komitetów wyborczych pytania do kandydatów, zarówno na radnych, jak i prezydenta o sposoby rozwiązania najważniejszych problemów mieszkańców. Jako pierwsza odpowiedziała liderka Demokratycznej RP Jolanta Urbańska. Najobszerniej wypowiedział się Łukasz Pabiś z Koalicji Obywatelskiej (najprawdopodobniej w imieniu kandydata na prezydenta i całego KO).
Nic do powiedzenia o problemach miasta nie ma Komitet Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Podobnie zresztą jak sam Matyjaszczyk (SLD) obecny prezydent Częstochowy i kandydat ubiegający się o reelekcję, który najwyraźniej nie ma zdania w sprawach zadłużenia miasta, barier architektonicznych, czy wręcz koncepcji na rozwój Częstochowy. Na pytania nie odpowiedziała także kandydatka na prezydenta z listy PiS Monika Pohorecka. Lekceważący stosunek kandydatów pozostawiamy ocenie wyborców.

Wszystkie komitety wyborcze otrzymały taki sam zestaw pytań. W wersji papierowej 7 dni opublikowaliśmy tylko wybrane odpowiedzi (bardzo obszerny materiał).
W internecie odpowiedzi zamieszczać będziemy w częściach.

Część 5.
Od wielu lat zapowiadana jest budowa linii tramwajowej na Parkitkę. Jakie jest Pana zdanie w tej sprawie?

Kandydatka na prezydenta Częstochowy Małgorzata Terrero-Rozmus
(KWW WYBIERAM CZĘSTOCHOWĘ)
– Będziemy popierać budowę nowej linii tramwajowej wzdłuż ulic Dekabrystów, gen. Okulickiego i Nowobialskiej, która zapewni szybką i wygodną komunikację dla mieszkańców zachodniej części Tysiąclecia oraz Parkitki i Grabówki. Będziemy podejmować działania na rzecz jej utworzenia.
Będziemy także wspierać przedłużenie linii tramwajowej wzdłuż Al. Wyzwolenia i Jerzego Kukuczki, a więc w rejonie ulic Witosa i gen. Sosabowskiego. Zależy nam, aby mieszkańcy tej części dzielnicy Północ jak najszybciej zyskali szybkie i wygodne połączenie z Tysiącleciem, Śródmieściem i Rakowem.

Kandydat na prezydenta Częstochowy Tomasz Grzegorz Stala
(KWW ALTERNATYWA DLA CZĘSTOCHOWY)
– Inwestycje tej skali musi poprzedzać kompleksowy audyt potrzeb transportowych mieszkańców, funkcjonowania obecnych rozwiązań i możliwości ich finansowania. Jeśli te trzy składowe będą wskazywały na zasadność podjęcia budowy linii tramwajowej na Parkitkę, to będę za. Transport miejski to ważna część naszego programu wyborczego i zakłada kompleksowe rozwiązania obejmujące zarówno transport zbiorowy jak i ruch prywatnych samochodów.

Kandydat na prezydenta Częstochowy Łukasz Banaś
(KKW KOALICJA OBYWATELSKA)
– Budowa linii tramwajowej na Parkitkę to inicjatywa Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, sprzed wielu lat. Osobiście popieram tę inwestycję od dawna. Ubolewam nad tym, że temat ten nie został dotychczas podjęty przez Prezydenta Matyjaszczyka. Nie jest wiedzą tajemną fakt, że dofinansowanie na ten cel, ze środków UE, jest niemal pewne. Mamy rozpoznane zasady programu FENIKS (fundusze UE na Infrastrukturę, klimat i środowisko) gdzie dla naszego subregionu można pozyskać ponad 200 mln zł. Jako prezydent dopilnuję, żeby wniosek został odpowiednio przygotowany, a budowa odbywała się bez opóźnień. Aktualna władza, co pokazał przykład remontu Al. Wojska Polskiego ewidentnie sobie z tym nie radzi. Dopilnuję także, żeby budowa odbywała się z poszanowaniem mieszkańców – była dla nich jak najmniej uciążliwa, a jednocześnie wychodziła naprzeciw ich oczekiwaniom. Wiemy, jak to zrobić.

Kandydatka na radną Częstochowy Jolanta Urbańska
(KWW DEMOKRATYCZNA RP)
– Parkitka boryka się z licznymi problemami: patodeweloperką, brakiem ławek, koszy, koszy na odchody, brakiem ścieżek, chodników i ogromna liczbą samochodów przy jednoczesnym braku parkingów.
Rozwiązanie wymienionych problemów uznajemy za priorytetowe. Natomiast liczne głosy mieszkańców dzielnicy Parkitka wskazują, że istnieje potrzeba połączenia tej części miasta z innymi dzielnicami. Jesteśmy zwolennikami budowy linii tramwajowej na Parkitkę.

Kandydat na prezydenta Częstochowy Krzysztof Świerczyński
(KKW TRZECIA DROGA (PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI)
– Od wielu lat zapowiadane są i inne rzeczy. Niektórzy na tych samych obietnicach „wślizgują się” do Rady Miasta nie drugą i nie trzecią nawet kadencję. Stawianie uczciwie sprawy nie jest modne wśród polityków, bo prawda jest taka, że wielkich inwestycji w perspektywie pięciu lat nie można przeprowadzić zbyt wiele. Tramwaj na Parkitkę to nietania inwestycja. Najpierw trzeba poszukać pieniędzy, a dopiero potem obiecywać. Jak będę miał środki na ten cel, to powiem, że możemy robić. Nie odwrotnie.

Renata R. Kluczna

Udostępnij:

1 Komentarz

  • anonim

    Gdyby nie Matyjaszczyk i jego koalicjancji z PO, linia na Parkitkę już by funkcjonowała.Matyjaszczyk i jego kolesie partyjni tak się zmęczyli przeszkadzaniem w realizacji tramwaju na Błeszno,że po dojściu do władzy/pamiętamy w jaki sposób!!!/ już nie podjęli żadnej innej poważnej inwestycji. Duże uniijne pieniądze skierowali na remont starej linii powierzając wykonanie dyletantom z MPK,co skonczyło się dwukrotnie dłuższym czsem niż umowa, i z wielkimi utrudnieniami dla mieszkańców.Może czas przypomnieć przed wyborami ten wielki horror dla mieszkańców.Ta władza pracuje lekko, miło, wesoło i za duża kasę, a inwestycje to trud,pot, odpowiedzialnośc i ryzyko.I to cała tajemnica upadku tego miasta .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content