Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Czy to koniec roszad personalnych w RFG?

Po ponad pół roku „bezkrólewia”, jedyna na terenie Częstochowy spółka ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa, Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. (RFG), nareszcie ma nowego prezesa. Został nim Arkadiusz Kulik, kojarzony z Lublińcem. Jak podają nieoficjalne źródła, nowy prezes dotychczas związany był z branżą energetyczną odnośnie produkcji i projektowania transformatorów dużych mocy. Teraz zarządzał będzie spółką, która wśród zadań ma działalność deweloperską, rekreacyjno-rozrywkową i oczywiście pilnuje aktywności swoich spółek zależnych: Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne „Amicus” Sp. z o.o. – działalność medyczna; Hutmar S.A. – działalność transportowo-sprzętowa; Częstochowa Wiolinowa Sp. z o.o. – działalność deweloperska, Jurajski Agro Fresh Park S.A. w organizacji – działalność w obszarze tworzenia giełdy owocowo-warzywnej. Zastępcą prezesa Kulika został Tomasz Maj, który z kolei przygodę z RFG rozpoczął znacznie wcześniej – był kierownikiem Ośrodka Wypoczynkowego w Poraju „Leśna radość”.To jednak nie jedyne zmiany w RFG…

Rok 2022, dla jedynej w Częstochowie, tak dużej Spółki Skarbu Państwa RFG już na samym początku zaczął się bardzo burzliwie, a z upływem czasu było tylko gorzej. Najpierw spółką wstrząsnęła nieplanowana wymiana 3 spośród 5 członków rady nadzorczej. W nietypowych okolicznościach doszło do usunięcia: Janusza Kuli, Piotra Nowaka i Zdzisława Radeckiego (powołani do rady w 2016 roku), których zastąpili: Marzena Kusio, Magdalena Drewniak i Robert Salecki (powołani na początku 2022 roku). W radzie nadzorczej RFG byli jeszcze Krzysztof Janus (powołanie 2022) i Tomasz Szwejkowski (powołanie 2018).

W połowie marca, po nagłej śmierci Mirosława Matyszczaka, prezesa Regionalnego Funduszu Gospodarczego (powołany w 2016 roku) i jednocześnie prezesa Jurajskiego Agro Fresh Parku, w spółce matce (RFG) oraz w spółce zależnej (JAFP) – musiało dojść do zmian, w tym do uzupełnienia składu osobowego. Przez krótką chwilę, do początku maja RFG zarządzał Artur Sokołowski, dotychczasowy wiceprezes (powołany w 2016 roku). Niespodziewanie został on jednak odwołany wolą akcjonariusza, którym jest Minister Aktywów Państwowych, ze wszystkich funkcji, tak w RFG, jak i w JAFP-ie. W RFG, który wcześniej liczył dwóch członków zarządu, zapanował bezrząd. Ministrostwo Aktywów Państwowych podjęło wówczas decyzję, że do czasu wyboru nowych członków zarządu, funkcję prezesa pełniła będzie przewodnicząca rady nadzorczej Marzena Kusio. 

6 maja 2022 roku zawiadomiono o rozpoczęciu procedury konkursowej na stanowisko prezesa zarządu spółki Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. Wiadomo z poufnych źródeł, że kilku kandydatów złożyło swoje CV. Sugerowano wręcz, że nowy prezes powinien się w spółce pojawić w ciągu około 3 tygodni. Jednak po ponad 2 miesiącach, 25 lipca 2022 roku rada nadzorcza spółki poinformowała, że „zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa bez wyłonienia kandydata i bez podania przyczyn”. Ponadto dodano, że „nie jest znana data powołania nowego Prezesa Spółki”.

Nowy rozdział

Z doniesień ze strony RFG trudno ustalić dokładną datę powołania nowego prezesa Arkadiusza Kulika, bo informacja o tym, że w ogóle już jest osoba prezesa, nie pojawiła się na głównej stronie internetowej spółki. Szperając głębiej okazało się, że nie tylko zarząd RFG jest nowy. 

Od października RFG ma także nową radę nadzorczą. Z członkostwem pożegnali się:
Magdalena Drewniak, Robert Salecki i Tomasz Szwejkowski.
Ze starych / nowych członków, powołanych na początku 2022 roku ostali się: Marzena Kusio i Krzysztof Janus.

Rada Nadzorcza (od teraz):

Piotr Nowak – przewodniczący rady nadzorczej 
Już wcześniej był członkiem rady w RFG – od 2016 do stycznia 2022, gdy został nagle i 
niespodziewanie odwołany. Teraz wrócił.

Marzena Kusio – wiceprzewodnicząca rady nadzorczej  
Powołana do rady na początku 2022, po „akcji” usunięcia 3 członków. Pełniła funkcję 
przewodniczącej rady z ramienia Ministerstwa Aktywów Państwowych. Po odwołaniu Sokołowskiego (od maja do października) powołana została na p.o. prezesa zarządu.

Michał Jurczyk – sekretarz rady nadzorczej 
Pracownik spółki Jurajski Agro Fresh Park, wcześniej prorektor ds. Studenckich i Rozwoju w 
Collegium Humanum. Jest w radzie RFG po raz pierwszy.

Anna Buszewska – członek rady nadzorczej, 
Prokurent w NZOZ Centrum Medyczne Amicus oraz prezeska spółki Centrum Usług Medycznych Kucelin Sp. z o. o., która to świadczy usługi w budynku Amicus-a.

Krzysztof Janus – członek rady nadzorczej
Został wybrany wolą wyborców na radnego miasta Częstochowy w listopadzie 2014 roku. Jednak w październiku 2016 porzucił tę funkcję na rzecz prezesury w zależnej od RFG spółce – Hutmar S.A. Obecnie Hurmar-em zarządza Karolina Kowalska, a Janus przeszedł do rady nadzorczej RFG.

Marek Manikowski – członek rady nadzorczej 
Jego związki z RFG są dość… rozlegle i powszechnie znane. Był już prezesem spółki w latach 2006-2009. 

Walne Zgromadzenie

Minister Aktywów Państwowych – bez zmian.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content