Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

W działaniu razem jest największa siła

Na tegorocznym pikniku sąsiedzkim „Przystanek Warta” wspólne działanie przejawiało się na wielu poziomach i przy udziale wielu osób. Na scenie byli, od dzieci, młodzieży po dorosłych – wszyscy pokazywali swoje talenty. Tegoroczne hasło pikniku „Różnorodność bogactwem Partnerstwa” celowało w wielokulturowość Starego Miasta w Częstochowie, ciekawość talentów i pasji oraz naukę akceptacji faktu, że każdy z nas jest inny.

Partnerstwo „Stare Miasto – Nowe Życie” to grupa różnorodna pod wieloma względami. Zrzesza organizacje pozarządowe, instytucje miejskie, sektor biznesu, osoby prywatne. Wszystkim przyświeca jeden cel: oddolne działania na rzecz Starego Miasta i zmiana jego obrazu w oczach mieszkańców i mieszkanek Częstochowy. 
Szereg działań, które podejmowane są od 2014 roku aktywowało społeczność lokalną w kontekście działań na rzecz poprawy infrastruktury (np. wnioski składane w ramach budżetu obywatelskiego), promocji czytelnictwa (akcja „Czytanie w bramie”), historii i dziedzictwa kulturowego Starego Miasta (działania Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Oddział Częstochowa).

Piknik sąsiedzki „Przystanek Warta”, organizowany przez Partnerstwo od 7 lat to ukłon w stronę osób, stowarzyszeń, instytucji, które tworzą lokalną społeczność. Tak mocno wybrzmiewające tegoroczne hasło – „Różnorodność bogactwem Partnerstwa” zachęciło uczestników i uczestniczki do wzbogacenia się o wiedzę z wielu dziedzin, także poznanie kultury i tradycji ukraińskiej. W Częstochowie od wielu miesięcy przebywają rodziny, które w naszym mieście znalazły schronienie przed wojną i potrzebują oni integracji i wsparcia.

Poziom kulturalny tegorocznego pikniku to występy artystyczne. Najpierw sceną zawładnęli najmłodsi, czyli dzieci i młodzież ze świetlicy „Życie poza szkołą”, które pod okiem Ludmiły Kostereckiej i Moniki Kameli zaśpiewały piosenki w języku polskim i ukraińskim. 
Zaraz po ich w występie dla zebranych zagrała Sofia Mokra, która szlifuje swój talent pod okiem nauczycielki Ludmiły Kostereckiej. Z barwną prezentacją pojawiła się na scenie Wiktoria Naumec, młoda Ukrainka, która wraz z rodziną znalazła schronienie w Częstochowie. Pokaz tańca brzucha w jej wykonaniu to efekt kilkuletniej pracy oraz klasy mistrzowskiej i sędziowskiej, którą posiada w tej dziedzinie. Dalej muzycznie było bardzo lokalnie. Spod Częstochowy przyjechał zespół folklorystyczny „Wrzosowianie” i zaśpiewał ludowe pieśni, znane wielu uczestnikom pikniku. Następnie goście przenieśli się w irlandzkie rytmy, dzięki występowi zespołu „Celtomania” – grupa młodych ludzi, których łączy zamiłowanie do tańca.
Perełką na scenie był występ tria – Dariusz Wójcik, Jacek Szymański, Rafał Lewandowski – niezwykli muzycy zaprezentowali się pod hasłem „Muzyka mojej duszy”, a był to koncert muzyki świata. Ze sceny zabrzmiały takie szlagiery jak: „Góralu czy ci nie żal” Antoniego Rutkowskiego, „Ninon” z filmu „Zdobyć cię muszę” Bronisława Kapera czy „Hevenu Shalom Alejchem”, tradycyjna pieśń żydowska. 

Lokalnie na festynie prezentowali się przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń.
Na terenie pikniku zaprezentowała się firma Hegelmann Transporte sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie. Najmłodsi (i nie tylko) mogli zobaczyć od środka samochód transportowy, a nieco starsi zostawić w nim dary, które zostaną przekazane dla wsparcia osób, które postały na Ukrainie mimo trwajacej tam wojny. 
Na scenie z pokazem tresury psów wystąpił Grzegorz Mieszczanin ze Szkoły Szkolenie Psów Street Dogs, który od 2010 roku zajmuję się szkoleniem pupili. W namiotach była szeroka oferta edukacyjna, m.in. Szkoły Podstawowej nr 12, Miejskich Przedszkoli z terenu Starego Miasta nr 17 i  21, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Częstochowie, Sztab Łączności i Ratownictwa Rescue Team. Każdy z partnerów prezentował ofertę, rozwijał pasje i ciekawość swoją działalnością, pokazując że różnorodność nie jest żadną barierą. 

Darczyńcami „Przystanku Warta” byli:
Hegelmann Transporte Sp. z o.o. z Częstochowy
Galeria Jurajska
Strefa Energetyczna partner Energa obrót
Firma Budokart
Firma Bomet, pan Andrzej Bociański
Agencja Rozwoju Regionalnego
Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
Drukarnia Harit
Regionalny Ośrodek Kultury
Hurtowania Anna
Włodzimierz Gidziela
Marek Matysiak firma Miximport
Patronat nad wydarzeniem objął prezydent miasta Częstochowy oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Oddział w Częstochowie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content