Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

CzAS na zmianę powietrza, którym oddychamy!

Częstochowski Alarm Smogowy ponownie zaprosił „Mobilne Płuca” Polskiego Alarmu Smogowego, by sprawdzić, czy sytuacja w Częstochowie uległa poprawie!

Pomimo ulewnego deszczu, płuca udało się bez przeszkód uruchomić i w środę 24 stycznia punktualnie w południe, rozpoczęły swoją pracę. Dwumetrowy model ludzkich płuc będzie przez dwa tygodnie „oddychał” częstochowskim powietrzem na Starym Rynku, dzięki działaniom Huberta Pietrzaka z Fundacji Częstochowski Alarm Smogowy (CzAS) oraz przy wsparciu architektów z SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji proekologicznych w regionie.

Akcja rozpoczęła się w Dniu Czystego Powietrza. To już piąta edycja kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.

W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą ponad 60 lokalizacji w ośmiu województwach. W kampanii, pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychają, weźmie udział aż siedem instalacji.

Przy okazji startu kampanii, Polski Alarm Smogowy apeluje do koalicjantów tworzących nowy rząd, o przyspieszenie walki ze smogiem. W kraju wciąż dymi około 3 milionów „kopciuchów”, a Polska dalej znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej. Zdaniem PAS kluczowe jest odblokowanie 3 miliardów euro z KPO na walkę ze smogiem (wsparcie wymiany starych kotłów na węgiel i drewno i termomodernizacji domów), przywrócenie i zaostrzenie norm jakości węgla, które zawieszono w lipcu 2023 roku oraz wspieranie samorządów w skutecznym wdrażaniu uchwał antysmogowych, ponieważ stanowią one podstawowy instrument walki o czyste powietrze w regionach.

– W Częstochowie ustawiliśmy mobilne płuca już po raz drugi, poprzednio były na placu Rady Europy. W tym roku miejsce ich „oddychania” jest wyjątkowe, ponieważ znajduje się obok wspaniałego drzewa rosnącego na naszym Starym Rynku, a stanowiącego przez większość roku naturalne płuca tego miejsca.

Kolejna sprawa to fatalna jakość powietrza na Starym Mieście w Częstochowie. Mam nadzieję, że nasza akcja przyczyni się do wzrostu świadomości wśród okolicznych mieszkańców o szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Warto dodać, że postawienie „Mobilnych Płuc” w Częstochowie, zbiegło się w czasie z realizacją naszych projektów pt.: „#CzestoSMOGOWA 2024” i Audyt, Świadectwo dla „Wampira Energetycznego” – mówi lider CzAS Hubert Pietrzak

Tegoroczna kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, jest realizowana we współpracy z Fundacją Better Future, Grupą Luxmed oraz Allegro Foundation.

red.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content