Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Dziki w mieście

W Częstochowie od lat słyszymy sygnały o obecności dzików w różnych punktach miasta. W tym roku jest ich jednak szczególnie dużo. W związku z tym, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM przygotował informacje, z którymi warto się zapoznać.

W efekcie licznych zgłoszeń od mieszkanek i mieszkańców w tej sprawie, magistrat prowadzi działania dotyczące redukcji liczby dzików, zapuszczających się na teren Częstochowy.

W ostatnich latach prowadzony jest zwiększony odstrzał dzików. Dotyczy on także terenów zabudowanych w różnych dzielnicach. Rocznie na terenie Częstochowy odstrzeliwanych jest kilkaset sztuk tych zwierząt – zarówno podczas regularnych polowań, jak i interwencyjnie, w okolicach zabudowań. Ze względu na bezpieczeństwo odstrzału takie działania odbywają się przede wszystkim nocą.

Dla potrzeb mieszkańców Częstochowy uruchomiono interwencyjny numer telefonu – 725 000 112. Służy on do zgłaszania myśliwym występowania dzików i potrzeby podjęcia działań z tym związanych. Musimy być świadomi, że nasze zgłoszenie na ten numer nie skutkuje natychmiastowym przyjazdem myśliwego i odstrzałem zwierzęcia bądź zwierząt – a to z uwagi na konieczność zachowania wspomnianych wcześniej zasad bezpieczeństwa.

W razie bezpośredniego zagrożenia oraz potrzeby natychmiastowej interwencji zgłoszenia kierujemy do Straży Miejskiej – pod nr tel. 986. W uzasadnionych przypadkach jej funkcjonariusze zabezpieczają teren lub interweniują. Uczestniczy w tym także Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.

Urzędnicy miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa zwracają także uwagę na istotny fakt, że dzikie zwierzęta wchodzą do miast pod wpływem działania i zachowań człowieka – często oczywiście nieumyślnych, wynikających z nieświadomości. Wchodzenie dzików na posesje lub w ogóle tereny zamieszkane jest konsekwencją pozostawiania odpadów w miejscach, gdzie nie powinno ich być, pozbywania się ich w niewłaściwy sposób, braku odpowiedniego zabezpieczania śmietników, zostawiania resztek w kompostownikach czy nieodpowiedniego grodzenia posesji. Zdarza się też – co gorsza – świadome i umyślne dokarmianie zwierząt tuż „za płotem”. Nie róbmy zatem takich rzeczy, starajmy się nie zwabiać dzików w pobliże miejskich zabudowań, a z czasem uda się ograniczyć liczbę ich niechcianych wizyt.

red.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content