Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Co robić ze starymi lekami?

Zapytaliśmy częstochowian, co robią z przeterminowanymi lekami – większość z nich postępuje niewłaściwie lub kłamie, że oddaje je aptekom. Sonda została przeprowadzona na ulicach Częstochowy na reprezentatywnej grupie 100 osób.

Leki – odpady niebezpieczne
Związki zawarte w lekarstwach, nawet po upływie terminu przydatności, zachowują dużą aktywność biologiczną i stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, także dla środowiska: potrafią skazić wodę i glebę na dziesięciolecia. Aby unieszkodliwić niebezpieczne związki zawarte w lekarstwach, należy poddać je termicznej utylizacji. Medykamenty są odpadami niebezpiecznymi! Jednak czy ludzie są tego świadomi? Z naszej sondy wynika, iż tylko nieliczni wiedzą, że lekarstwa nie powinny trafiać do odpadów komunalnych. Żaden ze 100 ankietowanych nie powiązał jednak medykamentów z odpadami niebezpiecznymi. Co więcej, co najmniej 15 osób skłamało, mówiąc, że oddają leki aptekom. Tak jednak być może, ponieważ na terenie Częstochowy apteki nie przyjmują tego rodzaju odpadów. Powód jest oczywisty: pieniądze. Apteki muszą płacić za utylizację leków, więc żadna z nich nie będzie narażać się na dodatkowe koszta.
Czy mogłabym zostawić u Państwa przeterminowane leki?
Na oddanie przeterminowanych leków w częstochowskich aptekach są nikłe szanse. Niektórzy aptekarze są gotowi przyjąć pojedyncze sztuki, ale to rzadkość. Większość pracowników aptek jest zdezorientowana pytaniem: „Nie przyjmujemy starych leków, ale możemy pani pokazać harmonogram odbioru odpadów niebezpiecznych”, „A dużo pani tego ma? Pojedyncze leki możemy przyjąć”, „Nie mam pojęcia, może pani w sanepidzie zapyta”, „Tam, gdzie pani kupiła, może pani zostawić”, „Nie ma znaczenia, gdzie pani kupiła leki, żadna apteka ich nie przyjmie”, „Proszę pani, apteka płaci za utylizację leków, nie możemy przyjmować odpadów z zewnątrz” – takie odpowiedzi można usłyszeć od częstochowskich aptekarzy. 
Co zrobić z lekami?
Na terenie naszego miasta organizowane są nieodpłatne zbiórki odpadów niebezpiecznych – ich odbiór odbywa się w każdej dzielnicy według ścisłego harmonogramu (aktualny harmonogram dostępny jest na stronie Urzędu Miasta). Tego typu „udogodnienia” odbywają się zaledwie trzy razy w roku: w marcu, maju i wrześniu. Istnieje wprawdzie możliwość dodatkowego odbioru odpadów niebezpiecznych – w tym celu zostały wyznaczone dodatkowe dyżury sobotnie (najbliższy termin: 27 października). Na stronie UM harmonogram odbioru odpadów opatrzony został informacją: WRZUCANIE ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH DO ODPADÓW KOMUNALNYCH STANOWI ZAGROŻENIE DLA ŚRODOWISKA. Mieszkańcy, którzy chcą przekazać leki do utylizacji, mają więc taką sposobność, ale zdecydowanie za rzadką. Wygodniej jest im wyrzucić leki do śmieci, toalety albo nawet zakopać – jak przyznają częstochowianie. Nikt z ankietowanych osób nie postępuje z lekami w odpowiedni sposób!
Jak jest w innych miastach?
Aby ułatwić mieszkańcom segregację śmieci, w aptekach innych miast stanęły pojemniki na przeterminowane leki. Kto płaci za ich utylizację? Urząd miasta. Katowice, Wrocław czy Kraków finansują takie przedsięwzięcia od 2007 roku. Tego typu sytuacja ma miejsce również w miastach od Częstochowy mniejszych, np. w Radomsku jest 9 punktów zbiórki leków, w Lublińcu zaledwie dwa, ale jednak są. Osoby odpowiedzialne za gospodarowanie odpadami dziwią się, że w częstochowskich aptekach nie ma pojemników na leki. – To chyba obowiązkowe – twierdzi UM w Kłobucku. Niestety tak nie jest. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM nie widzą nic złego w tym, że w Częstochowie punkty zbiórek leków nie powstały. – Dlaczego tak wiele wysiłku kosztuje mieszkańców odpowiednia segregacja śmieci? Dlaczego nie możemy zostawić w aptekach starych leków? – pytam. – Przecież finansujemy mieszkańcom odbiór odpadów niebezpiecznych i system ten działa sprawnie. Sytuacja nie ulegnie zmianie, ponieważ nie dostaliśmy od mieszkańców sygnału, aby zwiększyć ilość odbioru lub punktów zbiórek. Działamy zatem w stopniu wystarczającym – odpowiadają pracownicy. A dlaczego mieszkańcy nie interweniują? Ponieważ radzą sobie z lekami na własną rękę: wyrzucają je do odpadów komunalnych lub spuszczają w toalecie. W trakcie prowadzenia sondy pojawiły się głosy, że mieszkańcy próbowali oddać leki do aptek, ale w wyniku odmowy zrezygnowali z dbania o środowisko. Rola Urzędu Miasta powinna polegać nie tylko na edukowaniu ludzi, jak należy postępować z odpadami, także na umożliwieniu im praktykowania posiadanej wiedzy. Niestety to tylko teoria. Na ten moment ekologiczni mieszkańcy Częstochowy muszą włożyć nie lada wysiłek w to, aby segregację odpadów prowadzić. Pamiętajmy, nieodpłatna zbiórka odpadów niebezpiecznych odbywa się u nas trzy razy w roku – najbliższa już we wrześniu!

Udostępnij:

1 Komentarz

  • marsiew@wp.pl

    Żadna apteka nie mogla udzielić mi informacji gdzie mogę oddac nie zużyte leki w Katowicach. mieszkam na osiedlu Tysiaclecia.

  • marsiew@wp.pl

    Żadna apteka nie mogla udzielić mi informacji gdzie mogę oddac nie zużyte leki w Katowicach. mieszkam na osiedlu Tysiaclecia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content