Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

AKTUALNOŚCI: Bojkot II Forum Edukacyjnego

Plany reorganizacji częstochowskich szkół oraz scentralizowania finansów placówek oświatowych budzą kontrowersje. 26 marca z inicjatywy władz miasta odbyło się II Częstochowskie Forum Edukacyjne. Związkowcy „Solidarności” spotkanie jednak zbojkotowali. 

W trakcie II Częstochowskiego Forum Edukacyjnego występowali parlamentarzyści i przedstawiciele Delegatury Kuratorium Oświaty oraz nauczycielskich związków zawodowych. Odbyły się dyskusje uczestników. Wręczono wyróżnienia, goście wystąpili z wykładami, a tymczasem Rada Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” naszego regionu wystosowała do mediów list otwarty ws. pozorowania konsultacji dotyczących reorganizacji sieci częstochowskich szkół. Protest został skierowany „przeciwko działaniom Prezydenta Miasta Częstochowy” oraz pseudokonsultacji, które on organizuje pod szyldem „Forum Edukacyjnego”. Zdaniem sekcji solidarnościowej wcześniejsze spotkanie ws. edukacji w lutym br. było parodią dialogu społecznego. W uzasadnieniu protestu czytamy: – Zamiast prowadzenia konsultacji ze środowiskiem oświatowym, dotyczących najważniejszego dla miasta i jego mieszkańców tematu „reorganizacji” oświaty, Magistrat pozoruje działania, których nie można nazwać dialogiem społecznym. Po raz drugi zwołuje się tzw. Forum Edukacyjne, którego formuła jest dokładnie wyreżyserowana przez jego autorów: Prezydenta Miasta Krzysztofa Matyjaszczyka i Przewodniczącą Komisji Edukacji Rady Miasta Elżbietę Kunicką. Retoryka pierwszego spotkania była zdecydowana i jasna: I tak zrobimy to, co zamierzaliśmy! Dlatego odmienne zdania czy merytoryczne pomysły na przeprowadzenie zmian nie są w ogóle brane pod uwagę – skarżą się związkowcy w liście otwartym. Organizatorzy protestu uważają Forum Edukacyjne za farsę, w której Magistrat pod pozorem konsultacji społecznych powiadamia o swoich decyzjach pracowników oświaty i oszukuje mieszkańców Częstochowy. Protestujący żądają m.in.: respektowania zasad dialogu społecznego, długofalowej polityki edukacyjnej, która nie byłaby powodowana wątpliwymi, doraźnymi oszczędnościami i która nie traktowałaby przedmiotowo pracowników szkół oraz przestrzegania jawności przygotowania i podejmowania decyzji.
Wśród kontrowersyjnych projektów reform znajdują się plany likwidacji liceów w zespołach szkół, łączenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz zwiększenia pensum dla pedagogów szkolnych. Już na I Forum Edukacyjnym Prezydent Matyjaszczyk zapowiedział, że Wydział Edukacji UM jest otwarty na nowe rozwiązania, jeśli nie są one sprzeczne z zasadą racjonalizowania wydatków oraz podniesienia poziomu oświaty. Żądania związkowców o całkowitej akceptacji przez ich stronę projektów reform odparł koniecznością szybkiej i nieuniknionej reorganizacji częstochowskiej oświaty.
Częstochowscy związkowcy z „Solidarności” poparli również krakowski strajk głodowy w obronie polskiej tożsamości. Protest skierowany jest przeciwko planom redukcji godzin dydaktycznych poświęconym historii oraz językowi polskiemu w programie nauczania. 30 marca list protestacyjny z deklaracjami poparcia zostanie przesłany do MEN-u.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content