Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Będzie uniwersytet, ale… z przymiotnikami

Od kilku miesięcy, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie chwali się, że zostanie uniwersytetem. To oczywiście bardzo dobra dla naszego miasta wiadomość, ale jak samochód samochodowi nie równy, tak i uczelnia – uczelni. Najwyżej w hierarchii przybytków nauki stoją uniwersytety bezprzymiotnikowe – po prostu uniwersytety. Nasza, jeszcze Akademia ma podobno przymiotnik mieć, a nawet dwa, ale jakie i dlaczego te – nie wiadomo.Redakcja Tygodnika zwróciła się do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina z prośbą o wyjaśnienie nazwy i o szczegóły dotyczące kryteriów, które nasza Akademia musiała spełnić, by uniwersytetem zostać.

Odpowiedzi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

„Zgodnie z przepisami wyraz “uniwersytet” uzupełniony innym przymiotnikiem lub przymiotnikami w celu określenia profilu uczelni może być używany w nazwie uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej cztery w zakresie nauk objętych profilem uczelni.
Akademia Jana Długosza w Częstochowie posiada 6 uprawnień do nadawania stopnia doktora, a więc spełnia warunek ustawowy do ubiegania się o zmianę nazwy.
Władze Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wystąpiły do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wnioskiem o zmianę nazwy uczelni na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Wniosek jest w trakcie analizy formalnej.
Odpowiadając na Pani kolejne pytanie, zmiana nazwy publicznej uczelni akademickiej następuje w drodze rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest opracowywany i w najbliższym czasie zostanie skierowany do uzgodnień i konsultacji (w ramach procesu legislacyjnego). Biorąc pod uwagę uprawnienia poszczególnych podmiotów biorących udział w konsultacjach (np. związki zawodowe) powinny one trwać co najmniej 30 dni. Terminu wejścia w życie rozporządzenia nie można określić, gdyż zależy on od przebiegu (czasu trwania) procesu legislacyjnego i liczby zgłoszonych uwag. 
Ministerstwo zakłada, że najpóźniej od początku nowego roku akademickiego AJD w Częstochowie będzie nosiła nazwę Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego.”

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content