Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

„Bajeczki na smuteczki”

W tym numerze tygodnika prezentujemy bajkę, która zajęła III miejsca w konkursie „Bajeczki na smuteczki”. Autorce Katarzynie Kobzińskiej serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Przypominamy, że do końca października dzieci i młodzież mogą nadsyłać prace na konkurs plastyczny „Ilustracja do bajki laureatów konkursu na „Bajeczkę na smuteczki”. Szczegóły konkursu na stronie „CZĘSTCHOWA BAJKOWA” https://www.facebook.com/#!/czewabajkowa.

Malachit i Szafir, czyli baśń morska
Tekst i ilustracja: Katarzyna Kabzińska

A wierzysz jeszcze w bajki? Te najprawdziwsze, najszczersze, przybyłe z daleka? Ludzie dorastają zbyt szybko. Nie wierzą już w to, co widziało Słońce. Nie znają opowieści lasów, szumów morza, westchnień… ciepłego piasku, skarg kamieni i tańca wiatru. Chcą widzieć na własne oczy, usłyszeć na własne uszy…
A ty? Wierzysz w przestrzeń bajkową? Znasz dobrze własną duszę i zakątki samego siebie? Tam właśnie Bajka powinna znaleźć swe schronienie. Wpisała się w ciebie już dawno, by wspólnie zaufać dziś tylko sercu, wzlecieć nad pejzaż wspomnień i zdobyć horyzont istnienia, doganiając promienie słonecznego jutra.
Historia, którą dzisiaj wybrała, zdarzyła się w czasach, które pamięcią ogarnąć mogą jedynie spienione fale morza. W miejscu, w którym nad wyraz słona woda dotyka powietrznej przestrzeni; które ludzie zwykli nazywać nieskończonością, a Anioły domem.
Dzieci wędrujące ze swymi rodzicami piaszczystym brzegiem plaży, wskazują często ten nikły punkt małymi paluszkami, jak gdyby sercem przeczuwały, że jest to miejsce spotkania dwóch światów. I pewnie zarówno one, jak i postrzegający inaczej rzeczywistość dorośli, zdumieliby się bardzo odkrywając, że i tym razem w dziecięcym czuciu odnaleźć można więcej prawdy, niż w długich rozmyślaniach doświadczonego człowieka.
To prawda. Z brzegu nie widać wszystkiego, lecz serce może ujrzeć znacznie więcej, niż oczy.
Pierwszy świat zawarty w niewinnych przeczuciach znajdował się realnie, a i drugi do dziś pozostaje prawdziwy. Pierwszy głęboki i nieodkryty, drugi w przestrzeni tak wysokiej, że aż niezdobytej. Pierwszy zielony, odbijający dniem i nocą błękitna barwę drugiego; drugi niebieski, kradnący zachłannie zmienne odcienie morskie pierwszego z nich. Woda i niebo. Otchłań i przestworze. Malachit i Szafir.
Zwykli ludzie nie wiedzą, co może kryć w sobie głębia, a jest tam podobno przedziwne królestwo- pałace z bogactwa bursztynów, pereł i muszli. Nocą okrywa je zimny blask srebrnego Księżyca; dniem, ciepłe, złote promienie Słońca otulają skarby otchłani.
A któż z nas pozna tajemnice świata, w którym potężna kula ognia zasiada na tronie wraz z nocnym wysłańcem i zaprzęgiem świetlistych gwiazd? Ludzie nie znają trzepotu białych skrzydeł i mglistych zabaw aniołów. Pierwszy świat, to plątanina wodnych igraszek. Drugi z nich, to powietrzny labirynt figli. W jednym i drugim zaś, mieszka piękno.
W głębinowym królestwie żyła bowiem Nimfa o przedziwnej urodzie. Morze nadało jej imię Malachit, bo ten właśnie kolor zawierał się w spojrzeniu jej szerokich oczu. Cała utkana była z pieniących się, wodnych falban i fal, gnanych morskimi prądami. Dniami tańczyła wesoło ze swymi siostrami, a nocą usypiała swym śpiewem podwodną rzeczywistość. Jej życie nie było jednak tak samo beztrosko, jak życie innych Nimf. Malachit z każdym dniem przeżywała w swoim sercu coś dziwnego. Wschód słońca był dla niej chwilą, na którą czekała całą noc z utęsknieniem. Wiedziała, że w świecie z którego pochodzą promienie żyje ktoś, kto oczekuje jej widoku tak bardzo, jak ona dnia. Z każdym zachodem słońca tęsknota ogarniała jej serce, a gorzkość jej uczuć mieszała się ze słonym smakiem morza. Jej ukochany zamieszkiwał powietrzną Krainę Aniołów. Nazywany przez wszystkich Szafirem, posiadał oczy tak głębokie i świeże, jak kolor porannego nieba. Tymi właśnie oczyma obserwował Malachit całymi dniami, aż do momentu, w którym Słońce uciekało gdzieś, ustępując miejsca Księżycowi. Nimfa i Anioł tęsknili za sobą każdej nocy, a i za dnia nie mogli przekroczyć granicy dwóch światów. Niepokój i smutek dopełniały ich żałość, że nie mają na co dzień nic, prócz własnych spojrzeń. Tęsknili razem we własnej samotności. Dni były dla nich jak chwila, która tylko częściowo przynosi ukojenie ich sercom. Niebieskozielona miłość z każdym wschodem słońca stawała się coraz gorętsza, a ciepło to odczuwało zarówno niebo, jak i morze. Oczy dwóch światów otworzyły się nagle, by w najgorętszy dzień lata pozwolić na połączenie rozdartych dotąd tęsknotą serc.
Promienie Słońca były tego dnia wyjątkowo silne i mocniej niż zawsze objęły rozfalowaną suknię Malachitu. Nimfa nie spuszczała z oczu Anioła, słuchając trzepotu jego białych skrzydeł. Ich oczy spotkały się tym razem niezwykle blisko, a wodna suknia zaczęła powoli unosić się w mglistej postaci w stronę ukochanego.
Promienie tuliły swym żarem wodę, fale mieszały swe krople z powietrzem, aż wreszcie dwa różne dotąd światy – woda i niebo, otchłań i przestworze, Malachit i Szafir- złączyły się ze sobą na zawsze, tworząc mglistą warstwę wodnej pary, w której ziemia może połączyć się z wodą i niebem. Przestrzeń, w której człowiek zobaczyć może razem Nimfę i Anioła. Nad każdym zaś odczuciem i ruchem serca czuwa Piękno i Miłość.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content