Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Ale groby zostawcie…

W ferworze słusznego gniewu przeciw Putinowskiej Rosji, rzucono hasło, by wyburzyć pomnik wdzięczności Armii Czerwonej ustawiony za czasów Stalina na cmentarzu Kule. Pomysł błysnął, zgasł i dobrze, bo lepiej emocje ukierunkować pozytywnie pomagając żywym, zamiast mścić się na zmarłych. 

Tak wobec teraźniejszości, jak i wobec przeszłości, stosować trzeba z całą delikatnością zasadę „nie czyń bliźniemu, co tobie niemiłe”. Daleki jestem z utożsamianiem narodu z jego przywódcą, z twierdzeniem, że cała Rosja to Putin. Gdybym tak myślał, musiałby przez analogię uznać, że cała Polska to Jarosław Kaczyński, Węgry – to Orban, Czechy – to Zeman itd. Odpowiedzialność za zło jest zawsze indywidualna, ale w wypadkach ekstremalnych należy izolować i traktować jako wspólników bandyty, cały naród, finansujący bezpośrednio zrzucanie bomb na ukraińskie dzieci. W imię racji moralnych, czasem trzeba czynić bliźnim, to co niemiłe, ale róbmy to rozważnie, by nie karmić rozpalonych nienawiści. 

Mieszanie współczesnych emocji z pamięcią o przeszłości, rzadko przynosi dobre owoce. Pamięć, jak zakupy w supermarkecie, wybiera to, co jest nam teraz przydatne, odrzucając inny produkt. 

Było tak, że w 1920 r., po przegranej wojnie z bolszewikami, schronili się w Częstochowie nasi, ukraińscy sojusznicy. Oni wojnę przegrali, my wygraliśmy, my byliśmy gospodarzami, oni uchodźcami. Część z nich umarła, jeszcze pozostało na Kulach kilka grobów. W czasie okupacji hitlerowskiej stacjonowały w Częstochowie „słowiańskie” oddziały pomocnicze hitlerowskich Niemiec. Był to już czas ZSRR, więc narodowości się zacierały tworząc jeden „sowiecki”, a w przypadkach nadzwyczajnych „antysowiecki”. Było więc wśród tych „antysowieckich” Słowian trochę Ukraińców, więc na Kulach wystawiono skromny obelisk z tryzubem, pamięci poległych za wolną Ukrainę w latach 1918-1944. Po wygnaniu z Częstochowy Niemców hitlerowskich, pomnik z tryzubem zniszczono. Powstał cmentarz żołnierzy sowieckich, a na nim pomnik wdzięczności z czerwoną gwiazdą. Ukraińcy częstochowianom kojarzyli się nie tylko z kolaboracją z Niemcami, ale także z masowymi mordami na Wołyniu, więc raczej za tryzubem nie tęskniono. 

Zbrodnie na Wołyniu obciążały tylko Ukraińców „galicyjskich” (z zachodniej części), większość ludzi uważających się za naród ukraiński, z Hitlerem nie kolaborowała, ale walczyła po stronie Stalina. Wśród „wyzwalających” Częstochowę, pod znakiem „czerwonej gwiazdy” też byli Ukraińcy, też spoczywają na naszym cmentarzu, też dla nich stoi pomnik wdzięczności. W Charkowie, Kijowie i Odessie mieszkają ludzie, którzy z dumą wspominają udział swoich dziadków w „Wojnie Ojczyźnianej”, którzy 9 maja wznoszą toast: „spasiba, diedu, za pobiedu”. I ci ludzie z niezwykłą odwagą, godną ich dziadków, walczą z rosyjską agresją wywołaną rozkazem Putina. 

W przeszłości nic nie jest proste i oczywiste. Powoływanie się na jakieś „prawa historyczne” zazwyczaj było metodą bałwanienia ludzi. Każdy człowiek, każda grupa ludzi ma prawo wyboru własnej drogi w poszukiwaniu szczęścia, ma prawo uważać się za naród i tworzyć własne państwo. Nie może bandyta, w imię „praw historycznych” ich tego pozbawiać. Lecz nie ma sensu karać bandyty naruszając spokój cmentarza, mścić się na zmarłych za niecne czyny żywych.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content